Togrutanie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Togrutanie
Planeta macierzysta: Shili[1]
Język:
Wzrost: 150-190 cm[2]
Cechy charakterystyczne:
Zdolności: Echolokacja
Togrutanie to humanoidalna rasa wywodząca się z planety Shili, lecz zamieszkująca też inne światy, na przykład Kiros. Ich najbardziej charakterystyczną cechą były montrale, umożliwiające zdolność pasywnej echolokacji. Togrutanie wsławili się swoją oddaną służbą jako Jedi, która trwała praktycznie od początku założenia Zakonu.

Biologia i charakterystyka

Cztery lekku u Raany Tey.

Charakterystycznymi cechami Togrutan były podobne do twi'lekańskich, głowogony oraz wyrastające z czaszki, puste w środku rogi, umożliwiające echolokację[1]. Zarówno lekku, jak i montrale były mniejsze u młodych osobników, choć głowoogony dorastały do różnej długości[3]. U niektórych Togrutan, na przykład Raany Tey, występowały cztery lekku, a nie, jak u innych, trzy[4]. Rasa ta żyła około dziewięćdziesięciu pięciu lat[2].

Najczęściej występującym wśród Togrutan kolorem skóry był czerwony. U takich osobników występowały też pionowe białe pasy na ramionach, nogach, plecach i klatce piersiowej. Było to dziedzictwo po drapieżnych przodkach, którzy byli przystosowani do krycia się w rosnącej na Shili trawie turu[1]. Mimo tego, spotykało się też osobniki o skórze pomarańczowej[5], fioletowej[6] i różowej[7]. Poziome pasy na montralach i lekku również przybierały rozmaite kolory i mogły być biało-zielone[5], biało-czarne[8], fioletowo-czarne[6] albo w różnych odcieniach różu[7]. Skóra Togrutan była zimna w dotyku, a jej ubarwienie stawało się bardziej kontrastowe, jeśli znajdowali się pod wpływem silnych emocji[9]. Ich oczy mogły przybierać kolor czarny[10], niebieski[5] lub szary[6].

Lekku Togrutan służyło im do komunikowania się z pobratymcami, a także było pomocne przy polowaniu. Rasa ta żywiła się głównie zwierzętami roślinożernymi, na przykład gryzoniami znanymi jako thimiary. Togrutanie preferowali jedzenie żywych ofiar, dlatego zabijali je swoimi kłami, które część innych ras uważała za jadowite. Były to jednak plotki, ponieważ drgawki upolowanych zwierząt nie były skutkiem działania jadu, lecz pośmiertnych skurczy mięśni. Jednak wielu Togrutan nie zaprzeczało faktowi, jakoby byli jadowici[1].

Togrutański szkielet.

Togrutanie byli ludem spokojnym i pokojowym, lecz w walce byli godnymi przeciwnikami. Najlepiej czuli się w dużych grupach i potrafili łatwo dostosować się do innych kultur. Jeśli żyli w samotności, mogli cierpieć na napady depresji. Indywidualność była wśród nich uważana za coś dziwnego, choć, paradoksalnie, wielu ich przywódców osiągnęło swoją pozycję właśnie dzięki swojej odmienności. Socjologowie uważali to za kolejny krok w społecznym rozwoju rasy[1].

Wielu Togrutan dołączało do Jedi i zwykle były to kobiety. Mimo że Imperator Palpatine nakazał zniszczenie danych dotyczących osiągnięć obcych ras, z zachowanych zapisków wynikało, że rasa ta miała specjalną łączność z Mocą. Przedmiotem spekulacji był fakt, jak tak wielu Togrutan wykazywało wrażliwość na Moc, skoro poziom ich midichlorianów był raczej przeciętny. Prawdopodobnie to ich szczególna więź ze środowiskiem pozwalała im na łatwiejsze dostrajanie się do Żywej Mocy[1].

Kultura

Na Shili panowała monarchia dziedziczna, natomiast na Kirosie Togrutanami rządził gubernator[3]. Na swoim ojczystym świecie rasa ta mieszkała w wioskach, które zazwyczaj były ukryte, natomiast w kolonii zamieszkiwała w miastach[1][3].

Shaak Ti ma na sobie ozdobę z zębów akula.

Ważnym elementem togrutańskiej kultury było polowanie, w którym uczestniczyły nawet małe dzieci, jeśli tylko potrafiły utrzymać broń. Zwykle nie pobierały one przy tym żadnego specjalnego szkolenia. Togrutanie uważali, że ten, kto nie nadążał za grupą, powinien zostać porzucony. Mimo że inne rasy uważaly to za niehumanitarne, oni sami sądzili, że najsłabsze jednostki narażały na zbędne ryzyko całą grupę. Jednym z wielu drapieżników, na których polowali Togrutanie, był akul. Zwierzę to napadało często na ich wioski. Prawo do noszenia ozdoby z zębów akula mieli tylko ci, którzy samodzielnie zabili go w walce. Ową ozdobę często wykonywało się również przy użyciu pereł i metali[1]. Innym charakterystycznym elementem ich stroju była szarfa, którą nosiły na przykład Shaak Ti i Ahsoka Tano, jako dodatek do tradycyjnych szat Jedi[11].

Ich kolejnym znanym zwyczajem było chodzenie bez obuwia kiedy tylko to możliwe. Togrutanie uważali, że ich dusze były połączone z ziemią, a obuwie zakłócało tą więź[1]. Jednak nie wszyscy przedstawiciele rasy praktykowali ten zwyczaj[5].

Historia

Ewolucja

Togrutanie pochodzili od drapieżników zamieszkujących niegdyś Shili. Były to istoty, których umaszczenie pozwalało skutecznie się kamuflować. Drapieżniki te żyły i polowały w stadach, co również odziedziczyli Togrutanie[1].

Wczesna historia

Przybycie Separatystów na Kiros.

Mimo że nieznane są dokładne dzieje Togrutan, wiadome jest, że rasa ta służyła Zakonowi Jedi od początków jego powstania[1]. W okresie wojen mandaloriańskich najsłynniejszą Jedi była Raana Tey, jedna z uczestniczek masakry padawanów na Taris. Natomiast w czasach zimnej wojny Togrutanie wzniecili powstanie, które zostało spacyfikowane przez Rycusa Kilrana[12]. W nieznanym okresie rasa ta założyła kolonię na Kirosie[3].

Wojny klonów

W okresie wojen klonów dziedziczką tronu Shili była księżniczka Zaa Vashee[3]. W tym czasie wśród Jedi było wielu przedstawicieli tej rasy, na przykład Shaak Ti, która zasiadała w Radzie Zakonu.

Problemy w kolonii

Marzyliśmy o życiu, w którym bezpieczeństwo, zapewniane przez przez broń blednie wobec przebywania wśród najbliższych. Udało się. Nasze marzenie się spełniło. Obawiam się, że wkrótce wszystko to stracimy.
Roshti mówi o problemach swojej planety.[13]

W nieokreślonym czasie wojen klonów na togrutańską kolonię, Kiros, przybył hrabia Dooku i doniósł gubernatorowi Roshtiemu o planowanym ataku Republiki. Zaproponował mu przeniesienie całego jego ludu w bezpieczne miejsce do czasu zakończenia walk. Przywódca zgodził się. Tak naprawdę jednak cała populacja została przeniesiona na Zygerrię i tam zniewolona[3].

Ahsoka Tano.

W tym samym czasie planeta została odbita z rąk Separatystów przez Anakina Skywalkera, Obi-Wana Kenobiego i Ahsokę Tano. Jedi, zdumieni nieobecnością mieszkańców, ruszyli ich śladem na Zygerrię. Pierwsza próba uwolnienia Roshtiego zakończyła się niepowodzeniem przez co on, wraz z Kenobim, trafił na aukcję zorganizowaną przez zygerriańską królową, Miraj Scintel. W wyniku walki, która rozpętała się na arenie niewolniów, Miraj rozkazała przetransportować Obi-Wana, Rexa i gubernatora do obozu pracy na Kadavo, w którym przebywała reszta populacji Kirosa. Niewolników, którzy stawiali opór, zygerriański nadzorca karał śmiercią[3].

Po zabiciu Scintiel przez Dooku, Anakin wyruszył na pomoc mistrzowi i Togrutanom. Tymczasem hrabia rozkazał swojej uczennicy, Asajj Ventress, zniszczyć ośrodek na Kadavo, ponieważ nie chciał, by jego kłamstwo, jakoby Jedi doprowadzili do unicestwienia populacji Kirosa, wyszło na jaw. Natomiast w obozie pracy Togrutanie rozpoczęli bierny opór na wieść o wyzwoleniu ich planety. Wkrótce nad Kadavo przybyła flota Separatystów i siły Republiki rozpoczęły z nią bitwę. Po wygranej potyczce Jedi dzięki Mocy przenieśli Togrutan na bezpieczną platformę, a następnie przetransportowali do domu[3].

Na Kirosie, w rozmowie z Yodą, Roshti powiedział, że pragnie, by jego lud zaczął szkolić się w sztukach walki. Mistrz Jedi obiecał też zostawić na planecie garnizon klonów[3].

Ciekawostki

  • Togrutanie są grywalną rasą w grze Clone Wars Adventures, ale jedynie dla osób, które kupiły tak zwany "Galactic Passport".
  • Mimo że wszystkie źródła wspominają, że znaki na twarzach Togrutan były naturalne, w książce The Clone Wars: Encyklopedia postaci można znaleźć informację, że były to tatuaże.

Przypisy

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Togrutan.
Zobacz przedstawicieli
rasy Togrutan.