Zimna wojna

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Zimna wojna to konflikt, który narodził się po podpisaniu traktatu na Coruscant kończącego wielką wojnę galaktyczną pomiędzy Imperium Sithów, a Republiką w roku 3653 BBY.

Przyczyny

Po trwającej dwadzieścia osiem lat wielkiej wojny Sithowie przeprowadzili najazd na stolicę Republiki, Coruscant. Świątynia Jedi oraz znaczna część zabudowań została zniszczona. Imperium przejęło stolicę. Senat i władze Republiki przeniosły się na Alderaan, a Jedi udali się na planetę Tython, gdzie wybudowali enklawę. Po trudnych negocjacjach został zawarty traktat pomiędzy obiema stronami gwarantujący względny pokój. Jego postanowienia były bardzo niekorzystne dla Republiki, która obarczyła winą Zakon Jedi. Galaktyka została podzielona po połowie na dwie strefy wpływów.

Przebieg wojny

Niedługo po podpisaniu traktatu na wielu planetach na Zewnętrznych Rubieżach zaczęło dochodzić do lokalnych konfliktów pomiędzy zwolennikami obu stron. Szczególne znaczenie miały one na Ord Mantell, gdzie wybuchła wojna domowa. Rząd planety popierał Republikę, jednak znaczna część społeczeństwa nie chciała pozostawać pod jej wpływami. Sytuację pogarszał fakt, że na planecie znajdowały się bazy militarne obu stron. Powstał ruch separatystyczny, którego zwolennicy chcieli niepodległości lub nawet przyłączenia do Imperium. Mantell, pomimo że sytuacja tam była jedną z najniebezpieczniejszych, była jednak tylko jedną z tysiąca planet o podobnej sytuacji politycznej. Działo się tak ponieważ obie strony nieoficjalnie wysyłały kontyngenty swoich żołnierzy na planety kontrolowane przez przeciwnika, które miały za zadanie prowadzić działalność partyzancką na tyłach wroga, oraz podburzać miejscową ludność do buntu przeciwko władzy. Pomimo zadeklarowanej neutralności członkowie Zakonu Jedi często angażowali się w konflikt i przyłączali się do operujących na wrogim terenie żołnierzy Republiki. Sithowie robili natomiast to samo i wspomagali oddziały Imperium w walce. Działania w czasie zimnej wojny obejmowały praktycznie całą galaktykę, a wiele bitew było prowadzonych w tym samym czasie, przez co sytuacja strategiczna zmieniała się z minuty na minutę. Do oficjalnych starć pomiędzy obiema stronami dochodziło na planetach takich jak: Hoth, Ilum, Korelia, Balmorra oraz Quesh. Był to także czas wielu operacji przeprowadzanych przez wywiady obu stron. Tak na przykład na planecie-więzieniu Belsavis, gdzie Republika zsyłała nielegalnie najgorszych kryminalistów i morderców ze wszystkich zakątków galaktyki, wywiad Imperium Sithów przeprowadził udaną akcję mającą na celu zniszczenie więzień i oswobodzenie więźniów. Po tym wydarzeniu Republika musiała przyznać się do swych działań na planecie i wysłać dodatkowe siły, by stłumić powstanie. Ta nieoficjalna wojna osłabła dopiero po bezpośrednim ataku Republiki na stolicę odrodzonego Imperium Sithów i śmierci Imperatora Sithów z ręki Mistrza Jedi znanego pod pseudonimem Bohater Tythonu. Po stracie przywódcy, w jednej chwili w dotychczas doskonale rozwijającym się i świetnie zarządzanym państwie zapanował chaos. Morale wojsk podupadły i straciły zapał do walki. Siły Imperium straciły dotychczasowy impet uderzenia i zaczęły się wycofywać. Republika wykorzystując okazję, rozbiła siły Sithów na wielu kontrolowanych przez nich światach i uzyskała wielką przewagę, jednak nie zakończyło to rozlewu krwi. Pomimo załamania sił i wielkich strat poniesionych przez Imperium, wciąż dochodziło do potyczek, a nawet walnych bitew pomiędzy obiema stronami.

Bitwy i konflikty zimnej wojny

Źródła