Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Belsavis

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Belsavis.png
Belsavis
Astrografia
Region: Zewnętrzne Rubieże
Układ: Belsavis
Księżyce: 3
Długość dnia: 25 godzin
Długość roku: 412 dni
Geografia
Dominujący krajobraz: Pola lodowcowe i gorące doliny
Ważne miejsca: Grobowiec
Społeczeństwo i inne
Języki: Basic
Belsavis to planeta położona na Zewnętrznych Rubieżach. Pochodzi z niej inteligentna rasa – Mluki. Świat ten cechuje się polami lodowcowymi i gorącymi dolinami, gdzie ewoluowało życie.

Charakterystyka

Na Belsavis znajdują się głównie pola lodowe, ale jest też usiana dolinami, gdzie panują tropikalne warunki, dzięki czemu mogło powstać tam życie. Powodem tego jest wysoka aktywność geotermiczna i wulkaniczna, znajdująca ujście właśnie w dolinach. Belsavis stała się eksporterem płodów rolnych, a to dlatego że zainteresowało się nią kilka korporacji. Nad większymi dolinami powstały przezroczyste kopuły, dzięki czemu stworzyły one w dolinach prawie doskonałe warunki do uprawy kawy winnej, bardzo rzadkiej w galaktyce.

Historia

W erze przedrepublikańskiej za czasów panowania Bezkresnego Imperium, Rakatanie wybudowali na Belsavisie potężny kompleks więzienny, gdzie przetrzymywali najniebezpieczniejszych więźniów. Pokryta lodem i gorącymi dolinami planeta sama w sobie była dla więźniów zabójcza, lecz Rakatanie zabudowali więzienie grubymi, metalowymi barierami i otoczyli je polem siłowym.[1]

Zabudowania kompleksu.

Po upadku Bezkresnego Imperium, Belsavis i jego mroczne więzienie zostało zapomniane. Republika Galaktyczna wiedziała o istnieniu planety przed wielką wojną nadprzestrzenną, lecz planeta doczekała się jedynie umieszczenia jej na mapie galaktyki. Przez prawie trzynaście stuleci Belsavis był całkowicie zapomniany. W końcu, około pięćdziesięciu lat przed podpisaniem traktatu z Coruscant, republikańscy naukowcy zaczęli badać anomalie geologiczne na planecie. Wkrótce odnaleźli zapomniany, starożytny kompleks więzienny. Republika postanowiła przywrócić mroczny kompleks do życia, ponownie uruchamiając więzienie. Badacze Republiki próbowali zbadać i zabezpieczyć kompleks, lecz byli cały czas nękani przez grupy droidów i rdzennych mieszkańców planety. Ponadto wiekowy system zabezpieczeń w każdej chwili mógł zawieść, powodując otwarcie licznych, zapomnianych krypt, uwalniając to, co Rakatanie uwięzili w nich dawno temu.[1]

Fragmenty kompleksu "Grobowiec" wewnątrz doliny.

Mimo to, w okresie wielkiej wojny galaktycznej pomiędzy Republiką, a odrodzonym Imperium Sithów, więzienie było już w pełni sprawne. Kompleks został nieoficjalnie przezwany "Grobowcem". Położenie placówki, którą republikański wywiad, przeznaczyły na więzienie dla największych zbrodniarzy i przestępców, których z różnych przyczyn nie można było pozbawić życia, było ściśle tajne. Jednak po wybuchu wielkiej wojny ilość więźniów drastycznie wzrosła, a cele coraz szybciej zaczęły wypełniać się watażkami wojennymi, mandaloriańskimi wojownikami czy nawet lordami Sithów. Z czasem wieści o istnieniu kompleksu dotarły do wywiadu Imperium, które rozpoczęło poszukiwania. Mimo zabiegów Republiki, oddziały Imperium szybko trafiły na zlokalizowaną przez agentów wywiadu planetę, a olbrzymi kompleks stał się miejscem walki. Imperialne wojska miały zamiar uwolnić Sithów, lecz coraz poważniejszym problemem stawali się pozostali więźniowie, którzy mogli się wydostać na wolność, a także starożytne "zło" uwięzione w kryptach przez Rakatan.[1]

Plan imperialnego wywiadu powiódł się dopiero w czasach zimnej wojny, kiedy to po śmiałej akcji udało się zniszczyć część więzień i oswobodzić przebywających tam więźniów. Po wybuchu powstania Republika musiała ujawnić prawdziwe przeznaczenie Belsavis, i wysłać dodatkowe kontyngenty swoich wojsk, by pomogły zaprowadzić porządek na planecie.

Doliny na Belsavis.

Dzięki niezwykłemu zjawisku tropikalnych dolin, na planecie w czasach upadku Starej Republiki osiedlił się mistrz Jedi Plett. Wybudował on dom, przypominający twierdzę, która w czasach Imperium stała się schronieniem dla rodzin i dzieci Jedi. Jednak Palpatine dowiedział się o tym i postanowił zbudować superpancernik, który został nazwany Okiem Palpatine'a. Ten superpancernik miał jedną misję – zbombardować Belsavis i zniszczyć dolinę Plawall, gdzie znajdował się dom Pletta. To się jednak nie powiodło, ponieważ rycerze Jedi unieszkodliwili Oko Palpatine'a.

W 5 ABY na planecie zjawiła się Roganda Ismaren, aby ukryć się razem z synem Irkiem. W 12 ABY Irek odszukał Oko Palpatine'a i aktywował je, co doprowadziło do ponownego rozpoczęcia planu zbombardowania Belsavis. W tym czasie na planecie znajdowała się Leia Organa, która poszukiwała śladów potomków Jedi. Po pewnym czasie nad planetą zjawił się superpancernik, który jednak został zniszczony przez Luke'a Skywalkera i jego uczniów. Następnie Leia, Luke i Callista przeszukali tunele pod domem Pletta, znajdując przedmioty pomocne w szkoleniu dzieci Jedi.

Ciekawostki

  • Na podstronie Belsavis w bazie The HoloNet podobnie jak przy innych planetach znajduje się wiele dopisków zapisanych aurebeshem. Poza takimi informacjami jak czas trwania doby, roku, czy liczba księżyców, na stronie planety można znaleźć cztery "ukryte wiadomości":

Przypisy

Źródła