Środkowe Rubieże

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Mapa regionu z podziałem na sektory w 0 ABY.

Środkowe Rubieże to jeden z regionów galaktyki, usytuowany pomiędzy Obszarem Ekspansji a Zewnętrznymi Rubieżami.

Opis

Środkowe Rubieże były dużym i dość słabo zaludnionym regionem, nie posiadającym wielu zasobów naturalnych i pełnym nie wyróżniających się planet, głównie oddanych rolnictwu. Niektóre z nich jednak zdołały wyrobić sobie solidną gospodarkę i zaistnieć na scenie galaktycznej. Jednym z takich światów było Bothawui, którego mieszkańcy zajmowali się działalnością szpiegowską i którym przypisywano niekiedy zasługi za stabilizację obszaru. Region obejmował również niezależne podsektory na zachodzie oraz część Przestrzeni Huttów, której rezydenci skupiali jednak większość swoich interesów w Zewnętrznych Rubieżach. Był to jeden z czynników, który przyczynił się do stosunkowo niskiej przestępczości na tym bliższym centrum galaktyki obszarze.

Niektórzy uważali Środkowe Rubieże za region, który nie ma niczego do zaoferowania. Krytykowali przy tym jego mieszkańców za ich prostotę, oni sami jednak widzieli zalety w swojej prostoduszności i skłonności do ciężkiej pracy. Obywatele tego obszaru mieli ponadto wizerunek ludzi, którzy niełatwo dawali się zdenerwować, lecz zaciekle bronili swoich dóbr i rodzin, jeżeli zachodziła taka konieczność.

Historia

Kolonizacja obszaru rozpoczęła się od planet Klina. Na wielu z nich wytworzyły się lokalne konfederacje; dom znalazły tu także wspólnoty religijne z Wewnętrznych Rubieży. Fanatycy religijni stali się zresztą gdzieniegdzie problemem, na przykład w okolicach Lorty. Tę część galaktyki ominęły za to w dużej mierze korporacje przemysłowe, pozostające w gwarantującym korzyści ekonomiczne Obszarze Ekspansji, a także przestępcy, wolący bardziej oddalone Zewnętrzne Rubieże, które zaczęły być zasiedlane w podobnym okresie. Uporządkowana eksploracja regionu była przeprowadzana w powolnym tempie i trwała tysiące lat.

Wkrótce niskie koszta produkcji i rolnictwo przyczyniły się do wzrostu dobrobytu obszaru, co z kolei ściągnęło tam piratów. Zostali oni na stałe plagę tych okolic, ukrywając się w słabiej zbadanych terytoriach i osiągając apogeum swojej działalności w wiekach następujących po wojnie domowej Sithów. Początkowo piraci odnosili sukcesy, z czasem jednak mieszkańcy tej części galaktyki nauczyli się przed nimi bronić.

Po wytyczeniu Drogi Hydiańskiej eksploracja dosięgła także północnych i południowych Rubieży. Galaktyczny rząd utworzył tam zorganizowane strefy kolonizacyjne i podzielił region na sektory, otrzymujące niekiedy jedynie alfanumeryczne oznaczenia, co w niektórych przypadkach przetrwało jeszcze na długo potem.

Siódma bitwa o Ruusan.

Obszar został dotknięty przez nowe wojny Sithów, w trakcie których został awaryjnie odcięty od szlaków nadprzestrzennych wiodących w kierunku Jądra.[1] Miała tam miejsce kończąca wojnę, wyniszczająca kampania ruusańska. W Środkowych Rubieżach toczyło się również wiele starć w trakcie wojen klonów.

Imperium Galaktyczne dość dobrze obeszło się z tym obszarem, który przeważnie okazywał się lojalny wobec nowej władzy. W rezultacie powstały tam liczne imperialne placówki treningowe, a mieszkańcy tej części galaktyki mogli liczyć na różne udogodnienia handlowe. Późniejsza inwazja Yuuzhan Vongów zrujnowała jednak wiele tamtejszych światów, szczególnie w Klinie. Niektóre planety zostały zniszczone całkowicie, zaś całe miliony popadły w kryzys. Część z nich próbowała ratować się poprzez dołączenie do Brygady Pokoju, co z kolei ściągnęło na nie uwagę wojsk Nowej Republiki. Gdy wojna dobiegła końca, wysiłki mieszkańców z czasem doprowadziły do odbudowania zniszczeń.

Przypisy

Źródła

Galaktyka
[Pokaż/Ukryj]