Brygada Pokoju

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Członkowie Brygady Pokoju na planecie Ord Sedra.

Brygada Pokoju to grupa kolaborantów, współpracująca z Yuuzhan Vongami podczas ich inwazji na galaktykę, stworzona przez Noma Anora w 25 ABY.

Historia

Powstanie

Gdy 25 lat po bitwie o Yavin rozpoczęła się inwazja Yuuzhan Vongów, yuuzhańscy intendenci uznali, że powinni mieć tymczasowych sprzymierzeńców wśród mieszkańców podbijanej galaktyki. Agent, szpieg i egzekutor Yuuzhan znany jako Nom Anor zaczął rekrutować przemytników, handlarzy niewolników i przyprawy, przestępców oraz innych ludzi i nieludzi uznanych jako zdrajców Nowej Republiki.

Rozwój

Rozwój Brygady nastąpił w tym samym roku. Co prawda nie pomogli swoim yuuzhańskim pracodawcom próbując "odzyskać" zwodzicielkę Elan, ale Yuuzhanie nadal korzystali z ich usług. W 26 ABY Brygada Pokoju miała swój udział w bitwie o Duro. Po zajęciu planety, kolaboranci pomagali mistrzowi wojennemu - Tsavongowi Lahowi - tropić, zabijać i brać do niewoli Jedi. Ich ofiarami była Thrynni Vae, Swilja Fenn, Dorsk 82 oraz niezliczone dziesiątki innych rycerzy.

Yavin 4

Łakomym kąskiem dla zdrajców Nowej Republiki było Prakseum Jedi Luke'a Skywalkera na Yavinie 4. Kapitan Imsatad poleciał na księżyc Yavina w celu złapania jak największej liczby młodych uczniów. Na jego nieszczęście pojawił się tam Talon Karrde, który pokrzyżował mu plany, a jedyna Jedi, którą złapał, została uwolniona. On sam zaś zginął z polecenia komandora Tsaaka Vootuha.

Późniejsze akcje

Po klęsce na Yavinie 4, Brygada Pokoju postanowiła działać skuteczniej, rozsiewając setki szpiegów na tysiące planet. Nadal zabijali Jedi (np. Kelbis Nu na Eriadu w 26 ABY), lecz misję likwidacji rycerzy przejęły poniekąd yuuzhańskie voxyny. Podczas bitwy o Coruscant kolaboranci walczyli z siłami Nowej Republiki.

Ilezja

Rząd Brygady Pokoju osiadł na Ilezji. Wkrótce Jedi zdecydowali się wcielić w życie plan Jacena Solo - siły Sojuszu przypuściły atak na Ilezję. Chociaż Brygada Pokoju przegrywała, pozostawała nadal liczną frakcją. Niestety dla nich, yuuzhańcy władcy zaczęli ich uznawać za niepotrzebnych.

Czasy powojenne

Brygada Pokoju została osądzona za całą wojnę z Yuuzhan Vongami. To właśnie członkowie tej organizacji stanęli przed sądami czy trybunałami Sojuszu, a nie Yuuzhan Vongowie.

Liderzy

Źródła

To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.