Thrackan Sal-Solo

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Thrackan Sal-Solo
Data i miejsce narodzin: 35 BBY lub 36 BBY
Data i miejsce śmierci: 40 ABY
Miejsce pochodzenia: Korelia
Rasa: Człowiek
Wzrost: 180 cm
Kolor włosów: Siwe
Przynależność: Sakoriańska Triada
Thrackan Sal-Solo (urodzony ok. 35 lub 36 BBY) - pochodzący z arystokratycznej, koreliańskiej rodziny syn bogatej wdowy, Tiiony Sal-Solo. Razem z matką mieszkał w ekskluzywnej willi na Korelii. Mimo, iż rodzina Sal-Solo należała do elity tejże planety, Tiiona po śmierci ojca nie uczestniczyła aktywnie w życiu towarzyskim koreliańskiej arystokracji.

Biografia

Dzieciństwo

Mimo, że Thrackan należał do bogatej rodziny jego dzieciństwo nie było szczęśliwe. Jego ojciec, Randil Sal zmarł rok po jego narodzinach. Od tego czasu jego matka Tiiona zaczęła żyć z dala od ludzi, zamknięta w swojej rezydencji. Nieufność wobec ludzi objawiała się między innymi poprzez zatrudnianie wyłącznie robotów jako służących. Choroba psychiczna matki nie pomogła w wychowaniu Thrackana. Wyrósł na równie nieufnego człowieka, mściwego, o ponurym nastawieniu do życia i sadystycznych skłonnościach. Mimo trudnego charakteru darzył matkę wielką miłością i starał za wszelką cenę chronić ją przed ludźmi i wszelkim złem, które mogło ją przez nich spotkać. Nie miał zbytnich oporów przed dokonywaniem przestępstw. Mimo bogactw zgromadzonych przez jego rodzinę okradał sąsiednie wille wykorzystując do tego procederu Hana Solo. Sprawiało mu też przyjemność znęcanie się nad zwierzętami, co potwierdza jego zamiłowanie do sadyzmu.

Spotkanie z Hanem Solo

Han Solo, przy pomocy Dewlanny, samicy rasy Wookiee, kucharki na pokładzie Trader's Luck, dowiedział się o swoim pochodzeniu i prawdopodobnym pokrewieństwie z rodziną Sal-Solo. Uciekł ze statku Garrisa Shrike'a i wkradł się do rezydencji Tiiony, gdzie został przyłapany przez nastoletniego wówczas Thrackana. Ten od razu zauważył, jego rysy twarzy niemal pokrywają się z rysami Hana. Matka Thrackana jednak stanowczo temu zaprzeczyła, chociaż nie można jej wypowiedzi uznać za wiarygodną z powodu jej choroby psychicznej. Najprawdopodobniej jednak Thrackan i Han byli braćmi ciotecznymi. Mimo łączącego ich pokrewieństwa Thrackan nie miał dla młodego Solo cienia litości. Już przy pierwszym ich spotkaniu, gdy przybycie Hana doprowadziło Tiionę do ataku histerii, Thrackan uderzył swojego młodszego o kilka lat krewnego prosto w twarz. Podczas dalszego pobytu Hana u rodziny Sal-Solo stało się to rutyną. Młody Solo jednak nie planował ucieczki, gdyż Thrackan obiecał mu wyjawienie tajemnicy o jego pochodzeniu. Pewnego razu, gdy ten zagroził Hanowi obcięciem uszu, Han nie wytrzymał i rzucił się na swojego krewnego. Z całej szamotaniny zwycięsko wyszedł Solo i rozkazał Thrackanowi powiedzieć wszystko co wie o jego rodzinie. Wystraszony Sal-Solo powiedział Hanowi wszystko o jego prawdopodobnym pochodzeniu. Po tym zdarzeniu Thrackan po raz kolejny dowiódł swojego okrucieństwa i mściwości. W ramach kary uwięził Hana w piwnicy rezydencji i przez trzy dni go nie wypuszczał karmiąc jedynie chlebem i wodą. Wtedy na "ratunek" Hanowi przybył Garris Shrike. Drogi obu chłopców rozłączyły się wtedy.

Wojna z Yuuzhan Vongami

Kiedy wybuchła wojna z Yuuzhan Vongami, Sal-Solo, wraz z Anakinem Solo, synem swojego kuzyna, aktywował Stację Centerpoint, aby użyć jej przeciw wrogom. Thrackan próbował namówić Anakina, aby ten wycelował i zabił Yuuzhan nad Fondorem. Anakin jednak bał się użyć broni. Posłuchał swojego brata Jacena i nie oddał strzału. Wtedy Thrackan porwał działo i wystrzelił do wroga. Thrackan trafił i zniszczył wiele statków Yuuzhan, ale zniszczył też większość floty Hapan, którzy za namową matki Anakina zdecydowali się pomóc Republice. Resztki floty Yuuzhan odleciały, a Sal-Solo został na Korelii okrzyknięty bohaterem. Dzięki temu, że Sal-Solo pokazał Vongom potęgę Stacji, Yuuzhanie bali się zaatakować Korelię, obawiając się kolejnego strzału.

Druga insurekcja Koreliańska

Podczas drugiej insurekcji koreliańskiej Sal-Solo był premierem wojny w rządzie Aidel Saxan, która była premierem pięciu światów. Thrackan dążył do ponownego przywrócenia sprawności bojowej stacji centerpoint poprzez wykorzystanie materiału genetycznego, zmarłego podczas wojny z Yuuzhan Vongami Anakina Solo. Informacja genetyczna Anakina została umieszczona w ciele robota, który uważał się za niego. Plany te pokrzyżowali mu brat Anakina - Jacen Solo, oraz jego uczeń Ben Skywalker, którzy przedostali się na stacje i unieszkodliwili ją.

Po tej akcji i po rozpoczęciu przez Sojusz Galaktyczny blokady planety Tralus, która znajduje się w systemie koreliańskim, Sojusz znalazł się nieformalnie w stanie wojny z Korelią.

Rozmowy w celu przywrócenia pokoju między Sojuszem, a Korelią odbyły się na stacji Toryaz, która orbitowała nad Kuat. Rozmowy odbyły się między przedstawicielem sojuszy admirałem Giladem Pellaeonem, a premier pięciu światów Aidel Saxan. Podczas rozmów doszło do zamachu w którym zginęła Saxan i sobowtór Pellaeona. Wszyscy przypuszczali, iż winę za zamach ponosi Sal-Solo, lecz prawdziwym zleceniodawcą była Lumiya.

Po zamachu Sal-Solo doszedł do wniosku, że nie ma potrzeby rozmów z Sojuszem (którym był przeciwny od początku) i zaczął myśleć o zbrojnym odbiciu Tralusa. Po naradzie, w której brali udział wysocy rangą Koreliańscy wojskowi, przyjęto plan Wedge'a Antilles'a, który przewidywał odbicie Tralusa, bez zbędnych strat w ludziach.

Po odbiciu Tralusa i usunięciu wojsk Sojuszu z systemu koreliańskiego, Thrackan zajął się ponownym przywróceniem gotowości bojowej stacji Centerpoint. W międzyczasie Sal-Solo wynajął kilku łowców nagród między innymi Ailyn Vel córkę Boby Fetta w celu wyeliminowania rodziny Solo.

Sojusz Galaktyczny jednak wysłał znaczne siły wojskowe na Korelię i rozpoczął jej blokadę oraz odciął dostawy zaopatrzenia do orbitujących fabryk oraz do samej stacji Centerpoint.

Thrackan wynajął więc Bobę Fetta oraz jego Mandalorian w celu ochrony stacji Centerpoint, mieli oni przedrzeć się przez blokadę i dostać na samą stacje. Każdy z nich miał dostać po milion kredytów za każdy miesiąc spędzony na stacji. Boba przyjął propozycje, lecz nie miał on zbyt wysokiego mniemania o Sal-Solo, co zaowocowało przyjęciem na niego zlecenia. Zleceniodawcą zamachu na życie Thrackana był jego polityczny przeciwnik Dur Gejjen. Fett wraz ze swoją wnuczką Mirtą Gev oraz z Hanem Solo, którego potrzebował aby skontaktować się ze swoją córką, złożył wizytę Thrackanowi w jego gabinecie. Kiedy nikogo nie było w pobliżu, Boba miał oddać celny strzał. Tak się jednak nie stało, gdyż ubrany w mandaloriański hełm Han nie wytrzymał i rzucił się na kuzyna okładając go pięściami. Kiedy Fett miał go już odciągnąć, Mirta oddała kilka strzałów w stronę Sala-Solo, który padł nieżywy. Chwilę później swoje strzały dla pewności oddali Boba i Han. Zamachowcom udało się uciec, a Boba Fett dostał za wykonanie zlecenia milion kredytów.

Źródła