Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Ailyn Vel

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
AilynVel.jpg
Ailyn Vel
Data i miejsce narodzin: około 15 BBY
Data i miejsce śmierci: 40 ABY
Rasa: człowiek/Kiffarka
Profesja: Łowca nagród
Ailyn Vel, używająca też pseudonimu Ailyn Habuur był,a łowczynią nagród pół-Kiffarką, córką Sintas Vel i Boby Fetta. Po tym jak Boba Fett opuścił jej matkę gdy Ailyn była jeszcze małym dzieckiem, nigdy nie poznając powodów stojących za tą decyzją poświęciła ona całe swe życie próbom zemszczenia się na nim.

Historia

Narodziny i dzieciństwo

Ailyn Vel urodziła się około 15 BBY, była córką łowczyni nagród Sintas Vel oraz pracującego wtedy jako wędrowny protektor na Concord Dawn Boby Fetta. Po tym jak Boba rozszedł się z Sintas, Ailyn wychowywała się tylko z mamą, mieszkając z nią na Concord Dawn.

Około 10 BBY na farmę na Concord Dawn na której Ailyn żyła wraz z mamą przybył obcy szukający Sintas. Dziewczynka przedstawiła mu się jako Sintas, okłamując go, tymczasem jej matka mogła podejść obcego od tylu i wziąć na celownik broni.

Farma została też zaraz zaatakowana przez grupę Devaronian. Ailyn używając sporych rozmiarów działka jonowego strzeliła do napastników, bardzo ułatwiając ich dalszą eliminację dwójce dorosłych.

Sintas zdecydowała się przenieść do bezpiecznej kryjówki, wraz z Connorem Po zaprowadzeniu go i Ailyn na miejsce Sintas poleciła Connorowi i córce udać się do wnętrza schronienia sama zaś poszła na obchód sprawdzić zabezpieczenia oraz czy nikt ich nie śledził. Wewnątrz Connor zamienił kilkanaście zdań z Ailyn, między innymi wymieniając się swoimi doświadczeniami na temat swoich ojców a także opowiadając historie o potworach. Freeman opowiedział jej o Bobie, choć bez nazwisk, na co Ailyn stwierdziła, że w jego historiach potwory są strasznie skomplikowane i zaczęła opowiadać mu historyjkę o Rankorze.

Niedługo później śpiąca Ailyn się zbudziła i dołączyła do rozmawiających dorosłych, pytając też czy Ci się całowali. Ich rozmowę przerwało drugie już włączenie się alarmu przy drzwiach, które to z kolei zaraz zostały wysadzone przez przybyłego na miejsce gubernatora Concord Dawn i jego siły, który planował zabić wszystkich bliskich Fetta. Całej trojce udało się jednak schować jeszcze poziom niżej niż 'bezpieczne schronienie', dzięki czemu co przetrwali wybuch granatów wrzuconych przez pomocników Purtona.

Ailyn Vel jako dziecko.

Tam obydwoje dorośli przebrali się w mandaloriańskie zbroje, a Ailyn schowała się w bezpiecznym miejscu i otworzyła zapadnie przez która gubernator oraz jeden z jego ludzi wpadli do środka. Zaraz też wszyscy przeciwnicy zginęli.

Strata matki i polowanie na ojca

Gdy Ailyn zbliżała się do swych 16 urodzin Sintas podjęła się zadania dzięki któremu miała zdobyć kredyty by móc kupić jej specjalny prezent urodzinowy. Nigdy już jednak nie powróciła do Ailyn, która to nigdy nie miała się dowiedzieć, ze jej mama została pochwycona i zamrożona w Karbonicie. Ailyn zakładała, że jej matka zginęła a obwiniała o to Bobę który to ich zostawił, chęć zemszczenia się na nim stała się więc jej głównym życiowym celem. Zaczęła pracować ona jako anty-łowca w nadziei na zdobycie w ten sposób stosownych umiejętności oraz okazję do zmierzenia się z Bobą.

Pierwszy pozorny sukces odniosła na Extrictarium Nebula gdzie sadziła, że zabiła Bobę, jak się jednak okazało był to jedynie Spar, inny z klonów Jango Fetta. Ailyn zabrała mu jego mandaloriańską zbroje i kontynuowała poszukiwania.

Kontynuując pracę jako łowczyni zdobyła także wyznaczona przez Jeng Droga nagrodę za Sarcev Questa.

W 21 ABY dotarła ona na Shogun gdzie znalazła niedające się zidentyfikować ciało w mandaloriańskiej zbroi oraz statek Boby, Slave'a IV. Ponownie założyła, że Boba nie żyje, jak się miało okazać, ponownie błędnie. Tymczasem jednak zabrała ona statek i przez jakiś czas korzystała z reputacji Boby, podając się za niego.

Ailyn w zbroi, podszywając się pod Bobę.

Praca dla Sojuszu Różnorodności

Właśnie w takich okolicznościach w okolicach 23 ABY wynajęta została przez Nolaa'ę Tarkonę by odnaleźć Bornana Thula. Przywódczyni Sojuszu Różnorodności podczas spotkania z łowczynią, zwracając się do niej jako do Boby wyjaśniła, że Thul posiadał istotny ładunek który to musi odzyskać oferując dwa razy tyle ile Boba dostał za pojmanie Hana Solo na zlecenie Dartha Vadera.

Korzystając z Slave IV Ailyn udała się do sektora gdzie zaginął cel, po kolei analizując wszystkie systemy gwiezdne znajdujące się w tymże. W końcu udało jej się natrafić na ślad szczątków jakiegoś pojazdu kosmicznego. Bliższą analizą przy pomocy sensorów ustaliła, że szczątki te mogą pochodzić ze statku jakim podróżował jej cel. Niespodziewanie Slave IV został zaatakowany przez statek innego poszukującego Thula łowcę, Moorlu. Uważający, że walczy z Bobą Fettem łowca chciał zdobyć jego hełm jako trofeum oraz wszelkie informacje jakie ten mógł mieć na temat celu. Ailyn zastosowała fortel i pozwoliła by przeciwnik trafił Slave'a IV z działka jonowego, co unieszkodliwiło jego systemy elektroniczne. Wykorzystała jednak pneumatyczną wyrzutnie zamontowana na okręcie i przy jej pomocy wystrzeliła pocisk który zniszczył pojazd przeciwnika, wraz z jego pilotem.

Przywrócenie do sprawności wszystkich systemów Slave'a IV zajęło Ailyn cztery godziny, gdy to jednak zrobiła mogła w końcu powrócić do analizy znalezionych szczątków. Przy pomocy promienia ściągającego przyciągnęła je do ładowni statku. Okazało się, że jeden z kawałku posiada akurat numer seryjny jednoznacznie identyfikujący go jako pochodzący, że statku Thula. Ailyn analizując całokształt szczątków uznała jednak, że jest ich za mało a te które są można było zostawić za sobą bez poważnego uszkadzania statku, stanowią więc z pewnością jedynie próbę zmylenia pościgu, a nie realne szczątki powstałe w wyniku zniszczenia poszukiwanego statku. Ailyn zadowalał fakt, że jej cel okazał się być o wiele większym wyzwaniem niż się spodziewała.

Jacen i Jaina Solo, dwójka młodych Jedi przeszkadzających Ailyn w zadaniu.

Niewiele później Ailyn znalazła się w miejscu zniszczeniu Alderaanu, gdzie przechwyciła transmisję wysłana przez Rocking Dragona, statek Tenel Ka. Transmisja skierowana do Raynara Thula informowała go o tym, że misja zakończyła się powodzeniem. Łowczyni mylnie uznała, że kierująca statkiem Jaina miała na myśli spotkanie z ojcem Raynara, podczas gdy w rzeczywistości przybyła ona w okolice Alderaanu jedynie po to by zdobyć prezent urodzinowy dla swej matki. Chwile później Ailyn bez zwłoki zaatakowała Rocking Dragona, starając się unieszkodliwić statek nie niszcząc go, celując w silniki. Przeciwnicy zastosowali jednak specjalny manewr zwodzący mający przekonać nieznaną im atakującą osobę, że ich statek został zniszczony, sami ukryli się zaś w jednej z asteroid by przeprowadzić niezbędne naprawy. Ailyn nie dała się jednak zwieść i odnalazła swoje cele w momencie gdy te skończyły naprawiać uszkodzenia i chciały akurat odlecieć z jaskini w której się skryli. Znajdując się u wlotu do tejże, Ailyn użyła działek swego pojazdu i zniszczyła jaskinie, grzebiąc pod skałami statek młodych Jedi. Następnie przy pomocy zdalnego slicera zaczęła kopiować wszystkie dane z komputera pogrzebanego pojazdu. Chwile później, znając tożsamość osób lecących Rocking Dragonem osób Ailyn udała się w miejsce gdzie byli potrzebni, niszcząc blokujące dostęp skały i ujawniając się im. Rozpoznali w niej oczywiście Bobę Fetta, wyrazili także zdziwienie, że zostali zaatakowani skoro nie ma ani za nich ani za Hana Solo obecnie żadnych nagród. Po dowiedzeniu się, że nie mają oni żadnych informacji na temat Thula Ailyn zdecydowała się użyć ich jako przynęty na Hana Solo, podejrzewając, że ten może mieć takowe. Ailyn była nieświadoma, że podczas gdy rozmawiała z młodymi Jedi, pozostały na pokładzie statku Em-teedee używając identycznego zdalnego slicera skopiował wszystkie dane z banków pamięci Slave'a IV.

Raynar Thul, syn poszukiwanego przez Ailyn celu.

Znajdując się już na swoim statku Ailyn wysłała skierowaną do Hana Solo wiadomość informującą, że Jaina i Jacen są w niebezpieczeństwie. Niedługo później pogrzebany Rocking Dragon zdołał się jednak wydostać ze swej pułapki i jego pasażerowie wysłali nową wiadomość, ostrzegającą Hana przed zagrożeniem. Zirytowana Ailyn czekająca na przybycie Millennium Falcona zaatakowała Dragona, nie starając się już jednak jedynie go unieszkodliwić. Pozbawiła go silników i gotowa była do finalnego ataku na dryfujący bezbronnie statek, niespodziewanie jednak w okolicy pojawiła się także inna jednostka, Lighting Rod należący do przyjaźniącego się z młodymi Jedi Zekka. Pochwycił on Slave'a IV swym promieniem ściągającym zmieniając jego położenie, przez co wystrzelone przez Ailyn promienie laserowe nie sięgły celu. Zaatakował także Slave'a swoimi działkami laserowymi, wykorzystując fakt, że Ailyn nie spodziewała się żadnego ataku, jako, że Rocking Dragon nie posiadał funkcjonalnej broni. Nie mając wyboru Ailyn zdecydowała się wycofać i skierowała Slave'a ku polu asteroid by się tam skryć i dokonać niezbędnych napraw. Zekk jednak ścigał Slave'a i trafił go jeszcze kilkukrotnie, aż Ailyn zmuszona uciec zdecydowała się na skok w nadprzestrzeń.

Ailyn udała się do swej zleceniodawczyni na Ryloth by osobiście przedstawić aktualne postępy poszukiwań. Gdy obwieściła ona, że dotychczas skierowana jedynie do grupki wybrańców ofertę przedstawi wszystkim łowcom w Galaktyce, Ailyn zapewniła ją, że to ona dostarczy Thula. Zaintrygowana Twi'lekanka spytała także, czy pod hełmem Boby i za syntezatorem glosy nie kryje się czasem kobieta, Ailyn nie odpowiedziała jednak wprost na to pytanie obwieszczając jedynie, że przed nikim nie ściąga swego hełmu. Podobnie postąpiła gdy przywódczyni Sojuszu Różnorodności spytała ją czy jest człowiekiem.

Ailyn niedługo później łowczyni znalazła się na Grammalinie, miejscu będącego niewiele wcześniej miejscem ataku nieznanego jej jeszcze wirusa którego ofiarą padli wszyscy mieszkańcy miasta. Natknęła się tam na również przybyłego na planetę Zekka, tego samego który ostrzelał ją przy szczątkach Alderaanu. Nie widząc innej możliwości przetrwania chcący został łowca nagród młodzieniec widząc ją poddał się, ta wzięła go więc na swego zakładnika.

W rozmowie Ailyn, uważana przez Zekka za Bobę poinformowała go, że poznaje jego statek, gdy ten jednak bronił się mówiąc, że bronił przy szczątkach Alderaanu jedynie swych przyjaciół, oświadczyła, że był to zrozumiały i honorowy powód do ataku, zaskakując go taką deklaracją. W dalszej rozmowie Zekk wyjaśnił także, że jego powód pobytu na Grammalinie jest inny niż Ailyn, przez co obydwoje zgodzili się na współpracę, zgodnie z zasadami kreda łowców nagród. Wspólnie udali się do stacji kontroli ruchu powietrznego licząc, że tam znajdą jakieś informacje na temat tego co się wydarzyło. Nie pomylili się, z zapisów znajdujących się w tamtejszych komputerach dowiedzieli się, że wirusa przywiózł Fonterrat, osobnik poszukiwany przez Zecka. Mieszkańcy Grammalina po tym jak zaczęli chorować odizolowali go, nie pomogło to im jednak i niedługo później wszyscy umarli. Sam Fonterrat choć odporny na wirusa także podzielił ich los, Zekk i Ailyn znaleźli go w celi w której został zamknięty, gdzie umarł z wygłodzenia. Zostawił on jednak pożegnalne nagranie dzięki któremu Ailyn miała nowy ślad w swych poszukaniach. Żegnając się z Zekkiem Ailyn przestrzegła go jeszcze, by nigdy więcej nie wchodził jej w drogę, jeśli chce przeżyć. Zrobiła to oczywiście cały czas podtrzymując swą fałszywą tożsamość, tzn mówiąc o sobie jako o Bobie.

Dengar, inny łowca starający się wykonać to samo zadanie co Ailyn.

Kolejnym znanym miejscem gdzie Ailyn poszukiwała nowych informacji było Tatooine i Mos Eisley. Przebywając tam, została poinformowana, że ktoś chce się z nią spotkać w tamtejszej kantynie, uważając ją oczywiście za Bobę. Ku swemu zdziwieniu po przybyciu do kantyny zobaczyła tam ponownie Zekka. W mającej zaraz miejsce rozmowie Ailyn udzieliła uczącemu się dopiero bycia łowca Zekkowi porady związanej z kwestiami zawodowymi,w zamian otrzymując informację, że ten spotkał Dengara w okolicach Ziost, również poszukującego Baynara Thula. Zaraz też Ailyn opuściła Tatooine.

Kontynuując swe poszukiwania Bornana Thula, Ailyn odebrała wysłany przez niego zakodowany sygnał ratunkowy i czym prędzej udała się Slavem IV w miejsce skąd wysłano sygnał. Na miejscu oprócz uszkodzonego statku Thula znajdował się także statek pilotowany przez Zekka który starał się pomóc Thulowi a także chcący pojmać cel Dengar. Nie udało jej się jednak pojmać ofiary, zarówno statek Thula jak i statek Zekka skoczyły w nadprzestrzeń. Niedługo później Ailyn poinformowała Nolaa'ę Tarkonę w prywatnej rozmowie o tym co się wydarzyło, informując także o udziale Zekka i zagrożeniu jakie tym samym stanowi dla jej organizacji.

Nieokreślony czas później Ailyn w końcu odnalazła statek Thula i wraz z inną łowczynią, Shakrą zaatakowała go. Gdy w pobliże ponownie przybył Zekk wraz z synem jej celu, a Borman opuścił skazany na zagładę statek przy pomocy kapsuły ratunkowej Ailyn ruszyła Slavem IV za tą maszyną podczas gdy Shakra zdecydowała się na abordaż opuszczonego statku, w nadziei na zdobycie informacji z jego komputera. Ailyn nie musiała się tym kłopotać osobiście, dzięki zdalnemu slicerowi zdołała zawczasu bowiem włamać się do komputera maszyny i spróbować skopiować niezbędne dane. Była jednak zmuszona przerwać pościg za kapsułą z powodu niespodziewanego pojawienia się w okolicy nowego statku, maszyny pilotowanej przez Jainę. Przed odlotem Ailyn wysłała jednak swym przeciwnikom jeszcze informacje, że i tak ma to czego potrzebuje. Następnie Ailyn niezwłocznie udała się na Ryloth, po drodze przeglądając zdobyte dane. Już na planecie, po wylądowaniu łowczyni natychmiast zameldowała przywódczyni Sojuszu o swoim sukcesie przekazując jej dane pozwalające zrealizować jej cele. Po otrzymaniu swej nagrody Ailyn opuściła kwaterę główną organizacji.

Nie będąc już związaną kontaktem z Twi'lekanka, Ailyn została wynajęta przez Tyko Thula, jej zadaniem było zapewnienie bezpieczeństwa Raynarowi i Bornanowi Thulom. Udało jej się dotrzeć w miejsce gdzie ukryta była plaga imperatora, akurat w momencie gdy potyczkę toczyły tam floty Sojuszu Różnorodności oraz Nowej Republiki. Wylądowała na powierzchni asteroidy trafiając szybko w sam środek potyczki między Raynarem Thulem, Lowbaccą i Zekkiem a żołnierzami Sojuszu Różnorodności. Ku zaskoczeniu Zekka Ailyn zaatakowała żołnierzy sojuszu których wspólnymi siłami wyeliminowali. W krótkiej rozmowie wyjaśniła ciekawemu młodzieńcowi następnie motywy swego postępowania. Zaraz też grupa ponownie się jednak rozdzieliła, młodzi Jedi zostawili Ailyn samą. Odleciała ona więc swoim Slavem IV niedługo później z asteroidy, opuszczając miejsce bitwy, jako, że zrealizowała swoje zadanie na tyle na ile mogła i dostała już zapłatę od Tyko Thula. Całe zlecenia związane z Thulami, wpierw poszukiwanie Bornana a potem ochrona go trwało niemal rok.

Mirta Gev, córka Ailyn.

Związek z Makinem Mareciem

W nieokreślonym momencie, w czasie wojny z Yuuzhan Vongami lub jeszcze przed nimi Ailyn związała się z Mandalorianinem, Makinem Mareciem i urodziła córkę, Mirtę Gev. Związek ten jednak nie przetrwał. Jej aktywność w czasie wojny oraz po wojnie jednak znacznie się zmniejszyła.

Druga galaktyczna wojna domowa

W początkowym etapie drugiej galaktycznej wojny domowej Ailyn współpracując ze swoją córką, wychowywaną całe życie w nienawiści do Boby Fetta postanowiła wcielić w życie nowy plan zabicia Fetta. Posługując się imieniem i nazwiskiem Ailyn Harbuur podjęła się ona zlecenia Thrackana Sal-Solo na Hana Solo, licząc, że trafi przy tym na Bobę. Tymczasem Mirtę wysłała do Boby, by ta nawiązała z nim współpracę.

Nie wszystko szło jednak zgodnie z jej planem, Ailyn została bowiem aresztowana przez siły Galaktycznego Sojuszu na Coruscant. Wpierw przesłuchiwana była ona przez Lona Shevu i Bena Skywalkera, później zaś, po tygodniu przetrzymywania przesłuchiwał ją Jacen. Zniecierpliwiony jej uporem, zaczął on przy tym używać Mocy by zadawać jej ból, między innymi zmuszając by uderzyła głową w blat przed którym siedziała. W końcu w wyniku jego działań Ailyn zmarła. Wydarzenie to doprowadziło później do powstania pośród członków gwardii straży galaktycznej pojęcia "Habuur". Samo pojmanie Ailyn nie było przypadkowe, Thrackan Sal-Solo napuścił bowiem wszystkich na jej ślad.

Boba Fett odzyskał ciało Ailyn i pochował ją na Mandalorze, obok miejsca gdzie pochował także zwłoki swego ojca, Jango Fetta.

Hologram z malutką Ailyn i jej rodzicami.

Ciekawostki

  • Cała część biografii Ailyn dotycząca Sojuszu Różnorodności jest jednym wielkim retconem, w opowiadających o tym pięciu książkach z serii Młodzi rycerze Jedi występuje Boba Fett, nie ma najmniejszej wzmianki o Ailyn. Retconu jednoznacznie stwierdzającego, że to nie Boba ale Ailyn dokonał Abel G. Peña w swym artykule The History of the Mandalorians.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!