Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


M-TD

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

M-TD to miniaturowy droid-tłumacz należący do Lowbacci, często zwany fonetycznie Em Teedee. Jego nazwa pochodzi od słów miniaturized translation droid (zminiaturyzowany droid-tłumacz). Został zbudowany przez Chewbaccę oraz zaprogramowany przez C-3PO, gdy Lowbacca postanowił wstąpić do akademii Jedi prowadzonej przez Luke’a Skywalkera.

Biografia

Miniaturowy droid zawiera tylko część tego co zna C-3PO. Zna basic, shyriiwook oraz kilka innych języków. Posiada również informacje na temat tradycji, zwyczajów, kulturze Wookieech. Chewbacca zainstalował w nim dane o geologii Kashyyyku, naprawach statków, oraz nawigacji nadprzestrzennej. Może się połączyć z każdą siecią komputerową. Nie dało sie uniknąć także tego iż C-3PO w czasie programowania przekazał M-TD część swojej osobowości. Fakt ten niejednokrotnie irytował Lowbaccę i jego przyjaciół. Młody Wookiee nosił go przymocowanego na pasie z włókna rośliny Syren. Niestety mały droid często odczepiał się i Lowbacca go gubił. Po raz pierwszy nastąpiło to, kiedy młody Wookiee biegł przez las do akademii, aby poinformować o porwaniu bliźniąt Solo przez Qorla, pilota rozbitego Myśliwca TIE, który mieszkał w dżungli na Yavin 4 od [{{L|0 BBY|czasów bitwy z pierwszą Gwiazdą Śmierci]]. Finalnie małego droida odnalazła Tenel Ka i zwróciła właścicielowi.

Jakiś czas później, kiedy Lowbacca, Jacen Solo i Jaina Solo zostali porwani przez Akademię Ciemnej Strony M-TD także był z nimi. Został jednak oddzielony przez porywaczy od młodego Wookiego wprowadzając problemy w porozumieniu się między Lowbaccą a jego ludzkimi przyjaciółmi. Jakiś czas później zwrócono mu go, ale M-TD okazał się przeprogramowany, na przykład od czasu do czasu wtrącał różne propagandowe zdania skłaniające do zaufania Brakissowi i jego Imperium. M-TD wypełnił jednak kluczową rolę w ucieczce trójki młodych Jedi z Akademii Ciemnej Strony, niestety zmiany w jego oprogramowaniu zmusiły go także do wszczęcia alarmu. Lowbacca i bliźnięta zdołały jednak uciec. Oryginalne oprogramowanie Emtedee udało się przywrócić. Jego ostatnie spotkanie z Akademią Ciemnej Strony miało miejsce kiedy wakacje na Coruscant trójki przyjaciół zostały przerwane przez ponowne pojawienie się Akademii Brakissa.

Zniszczenie droida

M-TD był na pokładzie statku Tachyon Flier kiedy ten rozbił się na powierzchni planety Yoggoy.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!