Wookiee/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


To oburzające. Nie macie dowodów!

Ten artykuł wymaga uzupełnienia źródeł.


To hasło nie posiada kompletu źródeł dla zawartych w nim informacji. Jeśli znasz ich pochodzenie, skoryguj/dodaj ich spis w sekcji Źródła oraz zweryfikuj ich prawdziwość. Następnie poproś Strażników o usunięcie szablonu.

Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Wookiee
Planeta macierzysta: Kashyyyk
Język: Shyriiwook
Wzrost: 2,1 m
Kolor oczu: Brązowe
Kolor futra/włosów:
  • Brązowe
  • Białe
  • Czarne
Cechy charakterystyczne: Owłosienie na całym ciele
Wookiee to rasa rozumna zamieszkująca planetę Kashyyyk. Były to ponad dwumetrowe, pokryte sierścią humanoidalne istoty, mające ostre, chowane pazury, dzięki którym bardzo sprawnie poruszały się po drzewach. Jednym z ich miast było Rwookrrorro, pod którym ukryta była Gwiezdna Mapa, a także ukrywała się księżniczka Leia Organa. Aby zyskać ich zaufanie, trzeba było udowodnić im, że nie miało się co do nich złych zamiarów.

Kobiety rasy Wookiee były tylko nieco niższe od mężczyzn. Po standardowym roku ciąży na świat przychodził mały Wookiee, który miał ponad metr wzrostu.

Historia

Rasa Wookieech wyewoluowała na Kashyyyku w roku 2000000 BBY. Ich ewolucja została sztucznie pokierowana i przyspieszona przez Rakatan, którzy potrzebowali rasy ogrodników do opiekowania się planetą Kashyyyk. Po upadku Bezkresnego Imperium Wookiee, pozostawieni samym sobie, stworzyli własną cywilizację.

Kilkakrotnie w swojej historii siły zewnętrzne wykorzystywały Wookieech jako niewolników. Zarówno Korporacja Czerka i Bezkresne Imperium Rakatan na kilka tysięcy lat BBY, a później Sithowie, Trandoshanie oraz Imperium Galaktyczne, bardzo brutalnie potraktowali przedstawicieli tej rasy. Z powodu niezwykłej siły Wookiee byli wykorzystywani jako niewolnicy do najcięższych prac, a ich wrodzone zdolności techniczne sprawiały, że wykorzystywano ich też do bardziej zaawansowanych prac. Zatrudnieni byli nawet w imperialnym Laboratorium Otchłani. Ze względu na taką historię, nawet po tym, jak Sojusz Rebeliantów wyzwolił Wookieech, byli oni bardzo nieufni w stosunku do ludzi.

Kultura

Jedną z najważniejszych wartości był dla Wookieech honor. Z nim związana była większość najbardziej charakterystycznych zwyczajów tej rasy.

Dług życia

Zobacz główny artykuł: Dług życia.

Dług życia to święta przysięga, którą Wookiee mógł złożyć przede wszystkim za uratowanie życia czy zwrócenie wolności. Wookiee, który złożył tę przysięgę, zmuszony był służyć i chronić, a nawet poświęcić własne życie, dla tych, którym przysięgał.

Zaalbar zaciągnął dług życia względem Revana, za uwolnienie od niechybnego niewolnictwa, a Chewbacca wobec Hana Solo za uratowanie z rąk Imperium.

Pazury i broń

Wookiee posiadali wysuwane pazury, znakomicie przydatne zarówno we wspinaczce, jak i - potencjalnie - w walce. Honor jednak nie pozwalał im na wykorzystanie tej naturalnej broni nawet przeciw najbardziej zajadłym i niebezpiecznym wrogom. Wookiee, który dopuścił się takiego przestępstwa tracił wszelki honor, stawał się wygnańcem i był traktowany jak parias przez każdego ze swoich pobratymców. Wookiee podczas walki korzystali z kusz energetycznych oraz wibroostrzy.

Albinizm

Biały kolor futra uważany był za kolor ofiary - z tego względu białe ubarwienie uważane było za gorsze niż zielone, czarne, srebrne czy brązowe. Urodzenie się albinosem było dla Wookieego nieszczęściem.

Ciekawostki

  • W początkowych wersjach Powrotu Jedi bitwę z wojskami Imperium mieli toczyć Wookiee. Później stwierdzono, że lepiej pokazać wojowników gorzej znających się na technice.

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Wookieech.
Zobacz przedstawicieli
rasy Wookieech.