Rakatanie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji
Ten artykuł wymaga poszerzenia o: Dawn of the Jedi, The Old Republic, Odpływ.

Rakatanin.

Rakatanie to rasa humanoidalnych istot, która odegrała znaczącą rolę w historii galaktyki, tworząc Bezkresne Imperium. Jako jedna z niewielu znanych ras miała wrodzoną wrażliwość na Moc, którą potem utraciła w niewyjaśnionych okolicznościach. Rakatanie władali dużą częścią znanej galaktyki na długo przed uformowaniem się Republiki Galaktycznej. Charakterystycznymi cechami ich wyglądu była smukła sylwetka, podłużna głowa oraz oczy umieszczone na szypułkach po obu stronach głowy. Ich ojczysta planetą był Lehon.

Historia

Bezkresne Imperium

Początki

Rakatanie wyewoluowali na Lehonie. Ich rasa była wyjątkowo wrażliwa na Moc, toteż szybko nauczyli się nad nią panować. Niestety, poprzez swoją arogancję i agresję, wkrótce ograniczyli się do jej ciemnej strony. Z czasem stali się przez nią brutalni, zawładnęło nimi także pragnienie, jak największej władzy. Dzięki ciemnej stronie znacznie przyspieszyli swój rozwój technologiczny, tworząc konstrukcje łączące w sobie zasady działania tradycyjnej mechaniki oraz Mocy. Przypuszcza się, że to właśnie Rakatanie wynaleźli hipernapęd, który pomógł im odkryć i zdominować sporą część znanych gwiezdnych przestrzeni.

Powstanie Bezkresnego Imperium (49000 BBY)

Budowa Gwiezdnej Kuźni.

Powstanie Bezkresnego Imperium datuje się na rok 49000 BBY. Rakatanie, dzięki znacznej przewadze technologicznej, zdążyli podbić dużą część znanej galaktyki i zniewolić wiele inteligentnych ras (w tym ludzi czy Durosjan). Przeprowadzali przesiedlenia zniewolonych ludów, przenosząc je na wiele nowych, niezamieszkanych planet, które uprzednio terraformowali. Coraz więcej korzystali z technologii zasilanych Mocą, a szczególnie jej ciemną stroną, dzięki którym mogli stworzyć tak potężne, galaktyczne imperium.

Bezkresne Imperium posiadało potężną flotę, jednak naturalne surowce planety Rakatan nie były wystarczające na ich potrzeby. W 30000 BBY stworzyli najbardziej zaawansowaną hybrydę technologii i Mocy - stację kosmiczną zwaną Gwiezdną Kuźnią. Mogła ona produkować całe floty gwiezdne, różnorodne sprzęty czy machiny wojenne. Była zasilana dwojako - przez gwiazdę macierzystą systemu oraz przez Moc Rakatan na niej przebywających. Fakt, że Rakatanie coraz bardziej poddawali się pokusie władzy i podbojów wpłynął jednak silnie na samą Kuźnię - stacja zaczęła silnie emanować ciemną stroną Mocy, deprawując i niszcząc moralnie całe społeczeństwo Rakatan.

Złoty wiek (30000 BBY)

Rakatanin, w tle Gwiezdna Kuźnia.

Złota era Bezkresnego Imperium przypada na pięć tysięcy lat przed narodzinami Republiki Galaktycznej. W tym okresie Imperium miało w swoim władaniu ponad pięćset planet, a na kilku spośród podbitych światów zbudowali - jako rodzaj trofeum czy też przypomnienia o swojej obecności - Gwiezdne Mapy, zawierające wskazówki, jak dotrzeć do ich macierzystego układu.

Samych Rakatan było w tym okresie około dziesięciu miliardów, natomiast ich niewolników – trylion. Znane rasy niewolnicze Bezkresnego Imperium to Wookiee (Rakatanie sztucznie przyspieszyli ich rozwój, gdyż potrzebowali rasy "ogrodników" do opiekowania się planetą Kashyyyk), Selkathowie, Kumumgaharowie, Noghri, a także rdzenni mieszkańcy sektora koreliańskiego oraz lud Sithów z Korribanu. Pod jarzmo Rakatan dostało się także Coruscant.

Upadek Imperium (25200 BBY)

Rządy Bezkresnego Imperium w galaktyce odznaczały się okrucieństwem i brutalnością. Zdegenerowani, zniszczeni przez ciemną stronę Mocy Rakatanie władali w galaktyce przez około dwadzieścia pięć tysięcy lat. Jednak w końcu nastąpił ich kres. W Imperium rozpętała się wojna domowa, prawdopodobnie z powodu zgubnego wpływu Gwiezdnej Kuźni na ich społeczeństwo - stała się ona tak wielkim skupiskiem ciemnej strony, że Rakatanie, będąc pod jej stałym wpływem, przestali nad nią panować.

Nadszedł ostateczny cios - pojawił się śmiercionośny wirus, zabijający wyłącznie Rakatan. Z tego powodu powstało przypuszczenie, że został on stworzony przez którąś ze zniewolonych ras. Nie jest to jednak potwierdzona informacja. Epidemia wybiła prawie całą populację Rakatan. Z niewiadomych przyczyn (prawdopodobnie zarażeni mutacją jednego ze szczepów zarazy) stracili oni też na poziomie genetycznym kontakt z Mocą, na której podstawie zbudowali swoje Bezkresne Imperium. W późniejszych czasach wielu rakatańskich naukowców próbowało przywrócić swoim pobratymcom dawno utraconą łączność z Mocą, jednak nie byli w stanie dojść do przyczyny problemu. Wiedzieli tylko, że prawdopodobnie zaszły jakieś zmiany genetyczne w strukturze ich organizmów, które mogły być spowodowane przez śmiertelną plagę.

Jako że cała ich technologia opierała się na ciemnej stronie Mocy i była przez nią napędzana, po straceniu wrażliwości na Moc Rakatanie przestali sprawować nad nią kontrolę. Około roku 25200 BBY nastąpił ostateczny koniec Bezkresnego Imperium - wybuchły masowe powstania niewolników na setkach planet. Rakatanie, ścigani przez dawnych niewolników, zmuszeni byli schronić się na swojej ojczystej planecie Lehon, uprzednio niszcząc pozostawione Gwiezdne Mapy, aby ukryć położenie swojego świata. Dodatkową szansę na przetrwanie dało im pole zakłócające, emitowane na cały ich system z wierzchołka Świątyni Przodków na powierzchni Lehonu. Pierwotnie stworzone, by chronić Gwiezdną Kuźnię, teraz zaczęło chronić samych Rakatan, odcinając ich od galaktyki.

Wkrótce na Lehonie ponownie wybuchła krwawa i barbarzyńska wojna domowa, która prawie przyniosła zagładę tej planecie: zwaśnione strony konfliktu użyły broni masowego rażenia. Rakatanie zmuszeni byli zejść pod powierzchnię ziemi by przetrwać, a gdy wrócili, to zorientowali się że niziny i doliny zniknęły, a całą planetę pokrywały wyspy. Wielu Rakatan cofnęło się w rozwoju, pogrążając się w barbarzyństwie i kanibalizmie, a ich planeta została zapomniana.

Społeczeństwo Rakatan podzieliło się na wiele plemion, z czego tylko jedno zachowało szczątki cywilizacji i pamięci o dawnych czasach. Byli to Starsi, potomkowie dawnej kasty kapłanów, dążący do odzyskania dawnej potęgi Rakatan - bez agresji i przemocy. Pragnęli uformować nowy, pokojowy lud, studiując prastare księgi i próbując odkrywać zapomniane sekrety ich cywilizacji, a także starając się przywrócić ich kontakt z Mocą poprzez badania genetyczne. Opiekowali się również Świątynią Przodków, w której znajdowało się wiele artefaktów z czasów świetności Bezkresnego Imperium. Innymi szczepami zaś byli mało inteligentni proto-Rakatanie (zwani Czarnymi Rakatanami), barbarzyńscy i półdzicy, nienawidzący Starszych, na których urządzali regularne napady czy też polowania.

Z czasem Lehon stał się też istnym cmentarzyskiem rozmaitych typów statków kosmicznych, które - z reguły w wyniku błędów nawigacyjnych - trafiały do układu Gwiezdnej Kuźni i rozbijały się na powierzchni planety Rakatan. Czasami ktoś z pasażerów lub jakaś z przewożonych na pokładach istot zdołał ocaleć z kraksy - z reguły dostawał się on jednak w ręce dzikich Rakatan i ginął, nierzadko wykorzystany w charakterze posiłku.

Czasy wojny domowej Jedi (3959 BBY - 3956 BBY)

Lehon podczas wojny domowej Jedi.

Minęło około dwudzieścia jeden tysięcy lat od upadku Bezkresnego Imperium. Starsi postanowili zniszczyć Gwiezdną Kuźnię - symbol ich dawnego zdegenerowania i upadku, aby nikt jej więcej nie użył. Niestety, jako że stracili łączność z Mocą, nie mogli wejść do Świątyni Przodków, a tylko dzięki niej mogli wprowadzić w życie swój plan. Nie mieli też do tego odpowiednich technologii.

Wraz z przybyciem Dartha Revana i jego ucznia Dartha Malaka na Lehon wydawało się, że problem rozwiązał się sam. Obiecali oni bowiem Starszym, że jeśli ci wprowadzą ich do Świątyni, to Mroczni Jedi zniszczą Gwiezdną Kuźnię. Starsi przystali na propozycję Revana. Jako że był on użytkownikiem Mocy, udało mu się z ich pomocą wejść do Świątyni. Revan jednak zdradził Rakatan, przejmując nad nią kontrolę, a niewiele później - także nad Gwiezdną Kuźnią. Rozpoczął masową produkcję floty bojowej, przygotowując swoje Imperium Sithów do starcia z galaktyką. Starsi mogli jedynie obserwować, jak mroczna potęga stacji ponownie daje o sobie znać.

Trzy lata po tych wydarzeniach, odmieniony Revan, już jako Jedi, przybył ponownie. Jako że udowodnił czystość swoich intencji, zapobiegając wojnie domowej pomiędzy dwoma plemionami Rakatan, Starsi ponownie pozwolili mu wejść do Świątyni, w której wyeliminował wielu stacjonujących tam wojowników Sithów. Następnie, z wierzchołka budowli, dezaktywował pole zakłócające chroniące cały system i Gwiezdną Kuźnię, dzięki czemu flota Republiki mogła ją zniszczyć i zakończyć panowanie Malaka.

Dalsze losy rasy

Po wydarzeniach z wojny domowej Jedi, wielu Rakatan opuściło swą planetę. Byli mile widziani w Republice Galaktycznej, która zaczęła studiować historię ich Bezkresnego Imperium, odkrywając kolejne zapomniane artefakty. Rakatanie zaadaptowali wiele współczesnych technologii i w końcu przyłączyli się do Republiki. Historycy nie chcieli jednak wierzyć w to, iż tysiące lat temu rasa ta władała znaczną częścią galaktyki - udowodniły to dopiero późniejsze badania.

Gdy w 1000 BBY Darth Bane przybył na Lehon w poszukiwaniu holokronu Dartha Revana, zorientował się, że Rakatanie wymarli.

Osiągnięcia technologiczne

Rakatanie
Rakatanin
Rakatanin

Technologia Rakatan w znacznej mierze opierała się na Mocy, a w miarę rozrastania się Bezkresnego Imperium - głównie na jej ciemnej stronie. Rakatanie prawdopodobnie wynaleźli zarówno pierwsze wersje hipernapędu, jak i tarcz energetycznych, nie jest to jednak do końca pewne. Opracowali również takie rzeczy jak repulsory, automaty czy machiny do terraformacji planet.

Inne, najbardziej znane osiągnięcia technologiczne Rakatan to:

  • Gwiezdna Kuźnia - stacja kosmiczna zbudowana w 30000 BBY i zasilana przez gwiazdę systemu Rakatan, a także częściowo - przez ciemną stronę Mocy. Była zdolna do masowej produkcji maszyn i sprzętów wojennych, także gwiezdnych statków - a nawet całych flot.
  • Gwiezdne Mapy - zostały zbudowane na podbitych światach jako symbol potęgi Bezkresnego Imperium. Zawierały one w sobie informacje na temat szlaków gwiezdnych, jak dotrzeć do Gwiezdnej Kuźni, szczytowego osiągnięcia Bezkresnego Imperium. Jednym z zadań Gwiezdnych Map była kontrola nad zdobytymi światami, modyfikacja ich fauny i flory czy też geologii.

Ciekawostki

  • Gdy Revan przybył na Lehon, zauważył, iż Rakatanie mieli na swoich usługach potwory zwane rankorami. Okazało się, że pochodziły one z jednego ze statków rozbitych na powierzchni planety, a Rakatanie po prostu je oswoili. Rankory przetrwały na planecie znacznie dłużej, niż oni sami - na jednego z nich natknął się w 1000 BBY Darth Bane.

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Rakatan.
Ossus mini 2.png
Zobacz przedstawicieli
rasy Rakatan.