Trandoshanie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Trandoshanie
Planeta macierzysta: Trandosha
Wzrost: 2 m
Kolor łusek: Piaskowe lub zielone
Trandoshanie byli rasą gadopodobnych dwunożnych istot, słynących z bardzo gwałtownego charakteru. Mieli człekokształtną budowę ciała, a samych siebie nazywali T'doshokami. Rasa ta zasłynęła w galaktyce jako nieustraszeni wojownicy. Podobnie jak większość gadów, Trandoshanie to istoty zimnokrwiste. Ich ciała pokryte były łuskowatą skórą, którą zmieniali raz do roku. Ich pomarańczowe oczy były wyjątkowo wrażliwe na widzenie w podczerwieni. Dopóki istoty nie osiągnęły średniego wieku, potrafiły regenerować utracone kończyny. Ich dłonie i stopy były zakończone trzema ostrymi szponami, które służyły im jako broń podczas walki, ale przeszkadzały w trzymaniu przedmiotów. Przedstawiciele tej rasy mocno przeciągali głoskę "s".

Istoty słynęły z okrucieństwa i zamiłowania do przemocy. Uważały, iż sens życia polega na polowaniu i tropieniu istot słabszych od siebie.

Historia

Stara Republika

W okresie Starej Republiki Trandoshanie zajmowali się głównie przemytem, polowaniem, oraz pracowali jako łowcy nagród.

Wojny klonów

W trakcie trwania wojen klonów Trandoshanie byli najemnymi żołnierzami Separatystów. Jednym z ich zadań był atak na Kashyyyk, który jednak nie powiódł się. Łowcy niewolników dowodzeni przez Karnissa zostali rozgromieni przez przywódcę zaatakowanej wioski, Gumbaekiego, wspieranego przez batalion klonów i mistrzów Jedi: Quinlana Vosa i Luminarę Unduli.

Trandoshanin z czasów zimnej wojny.

Imperium

Trandoshanie jako pierwsi opowiedzieli się po stronie Imperium, sprzymierzyli się z nim i zasugerowali, że istoty rasy Wookiee można łatwo zmusić do niewolniczej pracy. Kiedy Imperium zaatakowało należącą do tego samego systemu co Trandosha planetę Kashyyyk, Trandoshanie pomagali siepaczom Imperium wyłapywać zbiegłych Wookieech.

Wierzenia

Trandoshane wierzyli w bóstwo płci żeńskiej, zwane mistrzynią. Przyznawała ona Trandoshanom punkty jagannath - w zależności od tego, jak powiodło się im podczas polowania. Punkty te, których liczba zależała od ilości łupów, zgromadzonych w wyniku walk na śmierć i życie, Trandoshanie mogli zbierać aż do końca życia. Myśliwy z największą ilością punktów na koncie cieszył się szczególnym poważaniem i był uważany przez większość istot płci żeńskiej za najlepszego kandydata do małżeństwa. Trandoshanie wierzyli, że kiedy istota umiera, przekazuje swoje punkty Sędzinie, która na ich podstawie daje zmarłemu odpowiednie miejsce w zaświatach. Wojownicy, którzy powracali z polowania na ojczystą planetę, szukali partnerki by zawrzeć z nią związek małżeński. Nie były to jednak związki na całe życie. Tradoshanki składały później jaja i doglądały ich, aż wykluwały się młode. Od najmłodszych lat Trandoshanie byli poddawani treningom i walkom. Kiedy zaś osiągali wiek dojrzały, odlatywali z Trandoshy by zdobywać punkty dla bogini.

Ciekawostki

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Trandoshan.
Zobacz przedstawicieli
rasy Trandoshan.