Karniss

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Karniss
Data i miejsce śmierci: 19 BBY
Rasa: Trandoshanin
Przynależność: Konfederacja Niezależnych Systemów
Profesja: Łowca niewolników
Karniss był trandoshańskim łowcą niewolników, sprzymierzonym z Separatystami.

Biografia

Podczas bitwy o Kashyyyk pod koniec wojen klonów poprowadził szturm na wioskę Palsaang, biorąc znakomitą większość jej mieszkańców do niewoli. Usiłując wydostać się z planety, jego siły zostały wciągnięte w pułapkę przez armię Republiki, dowodzoną przez mistrzów Jedi Quinlana Vosa i Luminarę Unduli, oraz przywódcę wioski Palsaang - Wookieego imieniem Gumbaeki. Gdy sytuacja stała się dramatyczna, Karniss wezwał posiłki, które pozwoliły mu odzyskać przewagę militarną, jednak nie na długo. Devaronianin Vilmarh Grahrk zbombardował z powietrza swoim Inferno jego armię, dziesiątkując ją i umożliwiając Republice zwycięstwo.

Karniss ocalał jako jedyny. Odniósł jednak śmiertelne obrażenia; mimo to nie pozwolił Luminarze zbliżyć się do siebie, obawiając się jej sztuczek Jedi. Uległ przesłuchaniu Quinlana, wyjawiając mu, że członkowie Gildii Claatuvac ukrywali się w wiosce Palsaang. Trandoshanin zamierzał wydobyć z nich informacje o tajemniczych szlakach nadprzestrzennych, kluczowych do wygrania bitwy.

Gdy Jedi odwrócili się, by porozmawiać z komandorem Faie, Karniss wyrwał jednemu z klonów broń i rzucił się na nich. Faie popisał się niewiarygodnym refleksem i zabił napastnika, wbrew intencjom Vosa.

Źródła