Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Faie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Faie.jpg
Faie
Data i miejsce śmierci: 19 BBY
Miejsce pochodzenia: Kamino
Rasa: Człowiek-klon
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Brązowe
Przynależność:
Profesja: Żołnierz-klon
Faie był komandorem Wielkiej Armii Republiki w trakcie trwania wojen klonów.

Biografia

Jak wszystkie klony Jango Fetta, Faie przeszedł szkolenie wojskowe na Kamino. Był jednym z pierwszych dowódców, którzy po rozpoczęciu wojen klonów odbyli gruntowne przeszkolenie pod kierunkiem Alphy-17, mające im pomóc w przyszłości lepiej współpracować z generałami Jedi.

W ostatnich miesiącach wojny Faie objął dowództwo nad jednym z trzech batalionów, wysłanych jako wsparcie dla wojsk Republiki na Saleucami, walczących tam z armią Separatystów złożoną ze szkolonej tam armii klonów Morgukai. Faie wraz ze swoim batalionem został przydzielony pod rozkazy mistrza Jedi Oppo Rancisisa. Zacięte walki trwały aż do całkowitego zniszczenia wszystkich sił Separatystów na planecie. Zwycięstwo zostało jednak okupione ciężkimi stratami, m.in śmiercią przełożonego Faie'a - mistrza Rancisisa, który zginął z rąk Mrocznego Jedi Sory Bulqa.

Wkrótce potem oddział Faie'a został przydzielony pod rozkazy mistrza Quinlana Vosa, z którym Faie zetknął się po raz pierwszy jeszcze podczas bitwy o Saleucami. Batalion został wysłany na Kashyyyk, gdzie miał wspomóc tamtejszych mieszkańców w odparciu inwazji Separatystów. Z rozkazu mistrza Yody, batalion Faie'a został przydzielony do 41 Elitarnego Legionu, dowodzonego przez komandora Gree.

W początkowej fazie bitwy, z pomocą Jedi oddziały Faie'a rozbiły jednostkę zwiadowczą Separatystów, którą dowodzili trandoshańscy łowcy niewolników. W trakcie walki udało się uwolnić wielu Wookieech, wziętych do niewoli podczas wcześniejszych starć. Później do walki włączyły się kolejne oddziały Separatystów, które udało się z największym trudem zmusić do odwrotu. Podczas walk zaczęło być widoczne, że Faie i Vos nie są wstanie ze sobą współpracować. Wina leżała głównie po stronie Vosa, który nigdy nie przepadał za żołnierzami-klonami, a Faie drażnił go szczególnie. Sam o nim mówił, że ma duże zapędy do zbytniej niezależności i luźnego interpretowania otrzymanych rozkazów.

W ostatniej fazie bitwy ludzie Faie'a wraz z Jedi wzięli udział w odparciu desantu Separatystów, którzy starali się opanować główne miasto Wookieech, Kachirho. Jeszcze w trakcie walki, Faie i Gree dostali od samego Najwyższego Kanclerza Palpatine'a polecenie wykonania Rozkazu 66. W krótkim czasie szturmowcy-klony zastrzelili mistrzynię Luminarę Unduli, natomiast Vos został ciężko ranny po strzale z Juggernauta, lecz udało mu się z trudem uciec do lasu. Faie nie uwierzył w śmierć Vosa, ponieważ nie udało się znaleźć ciała Jedi. Ponieważ komandor Gree zginął wcześniej, po nieudanej próbie zabicia mistrza Yody, Faie objął dowodzenie nad oddziałami klonów ścigającymi zbiegłych Jedi.

W trakcie przeszukiwania dżungli Quinlanowi udało się z zaskoczenia zabić kilku szturmowców, należących do drużyny Bogey. Faie postanowił wywabić Jedi z kryjówki. Zagroził Vosowi, że jeżeli nie wyjdzie z ukrycia, zarządzi bombardowanie z orbity miast zamieszkanych przez Wookieech. Wierzył, ze sprowokuje tym Quinlana do ataku. W tym momencie Vos faktycznie go zaatakował. Faie zdążył go ciężko postrzelić z blastera, jednak sam został zabity cięciem miecza świetlnego.

Źródła