Rozkaz 66/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Ten artykuł dotyczy wydarzenia. Zobacz też: czwarta część serii książek Komandosi Republiki o takim tytule.
Rozkaz 66
Konflikt: Wojny klonów
Data: 19 BBY
Miejsce: Cała galaktyka
Przyczyny: Zaplanowana przez Palpatine'a Wielka Czystka Jedi
Skutki: Obalenie Zakonu Jedi
Uczestnicy: Żołnierze-klony




Rozkaz 66 (ang. Order 66) to polecenie wydane przez Palpatine'a stanowiące kluczowy element jego planu przejęcia władzy w galaktyce. Treścią rozkazu była eksterminacja wszystkich Jedi. Był to początek tak zwanej Czystki Jedi.

Treść i kontekst formalny rozkazu

Rozkaz 66 należał do zestawu Instrukcji Awaryjnych Wielkiej Armii Republiki, zawierającego zasady postępowania armii klonów w przypadku specjalnych okoliczności. Wszyscy żołnierze przyswajali te polecenia podczas standardowego szkolenia wojskowego.

Poprzedzająca rozkaz 66 instrukcja, rozkaz 65, opisywała procedurę postępowania w przypadku złożenia Najwyższego Kanclerza z urzędu przez Senat Galaktyczny. Rozkaz 66 mówił natomiast co następuje:

W przypadku działania oficerów Jedi wbrew interesom Republiki, po otrzymaniu szczególnych rozkazów zweryfikowanych jako pochodzące bezpośrednio od Naczelnego Dowódcy (kanclerza), dowódcy WAR wyeliminują fizycznie wzmiankowanych oficerów, a dowodzenie WAR zostanie na powrót przejęte przez Naczelnego Dowódcę (Kanclerza) do czasu utworzenia nowej hierarchii dowodzenia.[1]

Nie jest jasne, czy Jedi byli świadomi istnienia takiego polecenia w katalogu przynajmniej 150-ciu rozkazów awaryjnych; czy też został on tam dodany lub zmodyfikowany bez ich wiedzy. Nie są również znane oficjalne powody jego ustanowienia, choć mógł on być motywowany koniecznością zabezpieczenia Republiki przed możliwością przejęcia kontroli nad częścią armii klonów przez Jedi, którzy przeszli na ciemną stronę.

Cele rozkazu 66 w planach Palpatine'a

Najwyższy Kanclerz Palpatine wprowadził ten rozkaz jako element w jego planie usunięcia Jedi ze sceny galaktycznej. A tego pragnął przynajmniej z dwóch powodów: po pierwsze, aby dokonać zemsty, którą Sithowie zaprzysięgli Jedi jeszcze w czasach nowych wojen Sithów, a po drugie, aby usunąć największą siłę, która mogła stanąć mu na drodze do pełnego przejęcia władzy nad Republiką i całą galaktyką.

Podczas gdy samo wzbogacenie się Republiki w armię klonów było dla przyszłego imperatora zaskoczeniem, natychmiast postanowił on wykorzystać tkwiące w tym możliwości wynikające z uwarunkowania klonów do automatycznego wykonywania rozkazów zwierzchników. Dzięki wpisaniu rozkazu 66 do listy standardowych poleceń Wielkiej Armii Republiki sprawił, że wykonanie go przez klony nie wymagało po ich stronie specjalnego zaangażowania emocjonalnego - złej woli wobec Jedi - które mogłoby być wykryte przez Jedi w Mocy jako intencje wyeliminowania ich jeszcze zanim zamiar został wprowadzony w czyn. W efekcie Jedi nie spodziewali się ataku aż do momentu, w którym on nastąpił.

Wykonanie Rozkazu 66

Wykonać rozkaz 66.[2]
Palpatine.

Rozkaz 66 został wydany w roku 19 BBY, pod koniec wojen klonów.

Preludium

Poznanie prawdy.

Dzięki manipulowaniu informacjami wywiadu oraz kontroli nad poczynaniami Separatystów, Palpatine doprowadził do wysłania Obi-Wana Kenobiego poza Coruscant, pozostawiając na miejscu Anakina Skywalkera - pozbawionego wsparcia swojego mentora i wrażliwego na podszepty Dartha Sidiousa.

Gdy Rada Jedi usłyszała, że Kenobi podjął walkę z generałem Grievousem, wysłała Anakina do kanclerza z tą informacją, chcąc wiedzieć, jak zareaguje. Jedi bowiem podejrzewali, że kanclerz nie zrzeknie się swojej władzy wraz z końcem wojny. Podczas rozmowy Palpatine wyjawił Skywalkerowi, że jest lordem Sithów, którego poszukiwali Jedi - Darthem Sidiousem. Skywalker pospieszył z tą informacją do Mace'a Windu, który w tym momencie dowiadywał się, że Grievous został zniszczony.

Darth Vader wkracza do Świątyni Jedi.

Zaskoczony nowiną usłyszaną z ust Anakina, Mace wraz z Saesee Tiinem, Agen Kolarem i Kitem Fisto udał się do biura Palpatine'a w celu aresztowania go. Palpatine nie zamierzał jednak oddać się w ręce Jedi i stanął z nimi do walki. Bardzo szybko pokonał Tinna, Kolara i Fisto, ale nie mógł sobie poradzić z Windu, który wkrótce zdobył przewagę nad przeciwnikiem. Mace wkrótce wytrącił kanclerzowi miecz świetlny z ręki. W tym momencie na miejsce przybył Anakin Skywalker. Palpatine błagał go o pomoc, obiecując, że uratuje Padmé Amidalę od śmierci. Anakin stanął w obronie Sitha i odciął rękę Mace'owi. Zaskoczonego Jedi Palpatine poraził błyskawicami Mocy i Jedi został wyrzucony przez okno. Anakin przysiągł wierność Palpatine'owi, który w zamian miał pomóc Skywalkerowi ocalić Padmé. Palpatine nadał mu nowe imię - Darth Vader. Razem już rozpoczęli działania inicjujące ostatni etap planu Sidiousa - rozpoczęcie Czystki Jedi i przejęcie władzy nad Republiką.

Palpatine wydał klonom rozkaz 66. Swojemu nowemu uczniowi nakazał natomiast udać się do świątyni Jedi, wraz z 501 Legionem. Miał zabić wszystkich, którzy się tam znajdują, nie wyłączając najmłodszych.

W Świątyni Jedi

Pojedynek Cina Dralliga z Anakinem.

Stojąc na czele 501 Legionu, dowodzonego przez komandora Appo, Anakin dostał się do Świątyni. Zabito wszystkich znajdujących się tam rycerzy, oraz wszystkich nieletnich padawanów. Wielu Jedi zginęło tylko dlatego, że sądzili, że Anakin pomaga im w obronie Świątyni. Nielicznym udało się uciec - między innymi zdołała tego dokonać Shaak Ti.

W Świątyni ponieśli śmierć między innymi Jocasta Nu, która stoczyła krótki pojedynek z Anakinem, oraz Whie Malreaux, Serra Keto i {L|Bene}}, którzy również zginęli z ręki Vadera.

W nocy, podczas oblężenia Świątyni, wielu mieszkańców Coruscant widziało unoszący się znad niej dym. Oznaki toczącej się walki zaniepokoiły Baila Organę, który przybył do Świątyni, ale klony powiedziały mu tylko, że Jedi się zbuntowali. Gdy chciał wejść do środka, zagrożono mu bronią. Bail na własne oczy widział, jak jeden z padawanów ginie z ręki klonów. Wskoczył wtedy do swojego śmigacza i uciekł z terenów Świątyni.

Poza Coruscant

Śmierć mistrzyni Simms z rąk jej własnych żołnierzy.

Równocześnie z wydarzeniami w Świątyni Jedi, polecenie wykonania rozkazu 66 przekazano dowodzonym przez Jedi oddziałom klonów w różnych rejonach Galaktyki. Ze względu na fakt genetycznego "zaprogramowania" do wykonywania poleceń zwierzchników, klony wykonały polecenie Palpatine'a, atakując swoich niespodziewających się zdrady dowódców. Zmysł ostrzegający Jedi przed zagrożeniem okazał się w tym wypadku nieprzydatny, gdyż klony nie żywiły wobec swoich dotychczasowych dowódców żadnych negatywnych uczuć, synchronizacja ataków sprawiła natomiast, że Jedi nie zostali ostrzeżeni przez wyczucie w Mocy śmierci innych Jedi. Klony zabiły w jednym momencie kilka tysięcy Jedi; znany jest tylko jeden przypadek, kiedy klony nie wykonały rozkazu 66: na Murkhanie grupa komandosów Republiki oszczędziła trójkę rycerzy Jedi, ale za swoją niesubordynację została wkrótce ukarana śmiercią z ręki Vadera.

Po wykonaniu rozkazu

Po zakończeniu walk, ze Świątyni nadano wiadomość, że wojna jest skończona i wszyscy Jedi mają wrócić na Coruscant. Gdy dowiedzieli się o tym Yoda i Obi-Wan Kenobi, którzy zdołali przeżyć rozkaz 66, postanowili udać się do Świątyni i zmienić wiadomość. Dostali się do niej i zabili strzegących jej klonów. Zmodyfikowali nadawany sygnał tak, aby zawierał on ostrzeżenie, co prawdopodobnie uratowało wielu Jedi od śmierci. Kenobi obejrzał wtedy hologramy, które utrwaliły walki w Świątyni, dzięki czemu dowiedział się o zdradzie swojego byłego ucznia, Anakina Skywalkera.

Skutki rozkazu 66

W wyniku wykonania przez klony rozkazu, zginęło 99% spośród około 10 tysięcy Jedi.[3] Niektórzy spośród Jedi będących celem rozkazu 66 ocaleli z pierwszego, masowego ataku. Wszyscy oni stali się celem dalszych poszukiwań, prowadzonych głównie przez Wywiad Imperialny oraz Inkwizycję pod przywództwem lorda Vadera. Działania te otrzymały w historii miano Czystki Jedi.

Znane ofiary rozkazu 66

Śmierć Ki-Adi-Mundiego z rąk jego własnego oddziału.
Postać Miejsce śmierci Zabójca/Zabójcy
Serra Keto Świątynia Jedi na Coruscant Darth Vader
Whie Malreaux Świątynia Jedi na Coruscant Darth Vader
Bene Świątynia Jedi na Coruscant Darth Vader
Jocasta Nu Świątynia Jedi na Coruscant Darth Vader
Barrissa Offee Felucja CT-6734, oddział Barrissy
Simms Toola Żołnierze-klony
Luminara Unduli Kashyyyk 41 Elitarny Legion
Sian Jeisel Bogden 3 Żołnierze-klony
Du Mahn Bogden 3 Dowódca
J'oopi Shé Świątynia Jedi na Coruscant Żołnierze-klony
Sors Bandeam Świątynia Jedi na Coruscant Darth Vader
Nem Bees Orto CT-65/91-6210
Olana Chion Świątynia Jedi na Coruscant prawdopodobnie 501 Legion
Jurokk Świątynia Jedi na Coruscant Darth Vader
Saras Loorne Murkhana Żołnierze-klony
Sev Gwiezdny Niszczyciel typu Venator Żołnierze-klony
Tra'avis Garqui Sarge
Tru Veld Świątynia Jedi na Coruscant Żołnierze-klony
Stass Allie Saleucami CC-8826, CT-3423
Cin Drallig Świątynia Jedi na Coruscant Darth Vader
Zett Jukassa Świątynia Jedi na Coruscant CT-0000/1010
Ki-Adi-Mundi Mygeeto CC-1138, oddział Mundiego
Plo Koon Cato Neimoidia CT-55/11-9009, CT-57/11-9048
Aayla Secura Felucja CC-5052, oddział Aaylii
Depa Billaba Świątynia Jedi na Coruscant Żołnierze-klony

Przyjmuje się, że w wyniku rozkazu 66 i Czystki zginęła większość Jedi.

Jedi, którzy przeżyli

Książka Noce Coruscant I: Pogrom Jedi podaje, że oprócz wyżej wymienionych, Rozkaz 66 przeżyło kilkudziesięciu członków heretyckich organizacji takich jak Zakon Paladynów Teepa czy jej odłamu Szarzy Paladyni.

Komandosi Imperium: Legion 501 podaje, iż eksterminacji uniknęli także członkowie grupy Djinna Altisa.

Losy nieznane

Przypisy

  1. In the event of Jedi officers acting against the interests of the Republic, and after receiving specific orders verified as coming directly from the Supreme Commander (Chancellor), GAR commanders will remove those officers by lethal force, and command of the GAR will revert to the Supreme Commander (Chancellor) until a new command structure is established - Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy
  2. Zemsta Sithów
  3. Casualty Report: Order 66, Star Wars Insider 86

Źródła

Płonąca świątynia Jedi na Coruscant.