Serra Keto

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Serra Keto
Data i miejsce narodzin: 39 BBY
Data i miejsce śmierci: 19 BBY
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Niebieskie
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Serra Keto była rycerzem Jedi i generałem w okresie wojen klonów. Została wyszkolona przez mistrza szermierki, Cina Dralliga. Tak samo jak jej mentor, Serra była znana ze swych umiejętności szermierczych. Wszyscy wiedzieli o buntowniczej naturze, która kilka razy niemalże stała się przyczyną usunięcia Keto z Zakonu.

Biografia

Wojny klonów

Wkrótce po oblężeniu Zewnętrznych Rubieży statek z Serrą i jej oddziałem zaatakowała nieznana rasa, która potrafiła przemieniać się w urządzenia i maszyny. Keto przeżyła atak i wysłała wiadomość do Zewnętrznych Rubieży, gdzie przykuła ona uwagę Anakina Skywalkera. Mężczyzna udał się na okręt, z którego została wysłana, gdzie napotkał Keto. Podczas spotkania Serra żądała natychmiastowego transportu poza okręt, jednakże Anakin odmówił, chcąc dowiedzieć się, co tak naprawdę się wydarzyło. Z tego powodu kobieta wraz z Wybrańcem zmuszeni byli do walki z niebezpiecznymi stworzeniami, które przybrały postać niszczycieli Separatystów. Zostały one pokonane po tym, jak Anakin przebił ścianę posyłając przeciwników w przestrzeń kosmosu. Dzięki awaryjnym tarczom, które ochroniły statek przed promieniowaniem Serra i Anakin uszli z życiem i uciekli statkiem Skywalkera.

Masakra w Świątyni

Gdy w 19 BBY wydano Rozkaz 66, Serra przebywała razem ze swoim byłym mistrzem w świątyni Jedi. Nieoczekiwanie zostali tam zaatakowani przez Anakina Skywalkera jako Dartha Vadera. Obrońcy walczyli ramię w ramię, pokonując niezliczoną ilością szturmowców, dopóki nie zostali rozdzieleni przez jednostki AT-RT. Wtedy Keto stoczyła samotną walkę z Vaderem. Walcząc dwoma mieczami Serra broniła się dzielnie, jednakże Sith dwa razy zapędził ją w kozi róg, przez co musiała ratować się ucieczką. Pod koniec pojedynku Keto udało się przyprzeć Vadera do kolumny. Próbowała ściąć mu głowę w podobny sposób jak Anakin zabił hrabiego Dooku. Jednak Sith zablokował cios, zmuszając Keto by prześlizgnęła się obok filaru. Zanim wyczerpana Jedi zdążyła ponownie zaatakować, Vader użył Mocy by strącić kolumnę, a ta spadając zepchnęła Serrę z balkonu, powodując jej śmierć.

Źródła

Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Akademii Power of the Light Side. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Akademii.