Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Czystka

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy komiksu. Zobacz też: hasło o Czystce Jedi, wydarzeniu wewnątrz uniwersum.
Purge.jpg
Czystka
Purge
Scenariusz: John Ostrander
Ilustracje: Doug Wheatley
Kolory: Ronda Pattison
Ilustracja na okładce: Adam Hughes
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Dark Horse Comics
28 grudnia 2005
Wydanie polskie: Egmont Polska
16 września 2008
Przekład: Maciej Drewnowski
Typ publikacji: One-shot
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era Imperium
Czas akcji: 19 BBY


Czystka (Purge) to komiks opowiadający o wydarzeniach rozgrywających się miesiąc po akcji Zemsty Sithów. W USA wydał go Dark Horse 28 grudnia 2005, w Polsce Egmont 16 września 2008 w pierwszym numerze miesięcznika Star Wars Komiks.

11 listopada 2009 w USA wydano drugą część serii - Czystka: Sekundy do śmierci, trzecia część natomiast - Czystka: Ukryte ostrze - została wydana 7 kwietnia 2010 roku w USA.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
After Order 66, few Jedi dare to venture outside the shadows—rumors of the dark and terrible Darth Vader haunting even their waking moments. Yet, some Jedi find this life of fear unbearable. Now, a small band of Jedi have agreed to meet and discuss what should be done to oppose the Empire and its Sith Lords. However, the Empire is always watching, and Vader himself is eager to confront any Jedi that might bring him closer to the whereabouts of his betrayer, Obi-Wan Kenobi. Prepare for Jedi versus Sith action unlike any seen since the Old Republic in this special one-shot follow-up to Revenge of the Sith!(Dark Horse Comics, 2005)
Wydanie polskie
Oto opowieść o tym, co działo się wkrótce po wydarzeniach z filmu Zemsta Sithów. Imperator przejął władzę, Anakin Skywalker uległ ostatecznej przemianie w Dartha Vadera, a Jedi zeszli do podziemia. Niektórzy z rycerzy chcą podjąć ostatnią, rozpaczliwą próbę walki.(Egmont Polska, 2008)

Streszczenie

Na planecie Eriadu grupa szturmowców-klonów zostaje zlikwidowana podczas patrolu przez mistrza Jedi Tsui Choi. Po udanej akcji spotyka on inną Jedi, Bultar Swan, która informuje mistrza o konklawe, mającym odbyć się w najbliższym czasie na planecie Kessel. We dwójkę udają się na wskazaną przez kobietę planetę. Spotykają tam innych ocalałych Jedi: Koffiego Aranę, Roblio Darté, Jastusa Farra, Ma'kis'shaalasa, Shadday Potkin i Sia-Lan Wezz. Rozpoczynają rozmowy na temat przyszłości Jedi i planów obalenia Imperium oraz Sithów.

W międzyczasie na Coruscant Darth Vader torturuje rycerza Jedi Dama Montalvo, od którego stara dowiedzieć się, gdzie przebywa Obi-Wan Kenobi. Chłopak nic nie mówi i ginie z rąk lorda Sithów. Następnie w sali pojawia się Palpatine, a także jeden z klonów, który informuje obecnych o konklawe, które ma odbyć się za niedługo na Kessel. Vader postanawia się tam udać, gdyż ma się tam pojawić także Kenobi.

Gdy Darth Vader pojawia się w opuszczonej kopalni, w której odbywa się spotkanie Jedi, rozpoczyna się walka. Jako pierwsza ginie Sia-Lan Wezz, przebita mieczem Sitha. Pozostali przy życiu Jedi zaczynają blokować ciosy Vadera. W pewnej chwili, gdy przeciwnik wycofuje się na wysoki podnośnik Shadday'a Potkin udaje się za nim i atakuje go mieczem z cortosis. Sith jednak broni się i zabija kobietę łamiąc jej kark. Kolejni Jedi atakują Vadera, lecz bez skutku. W końcu Tsui Choi odcina mu rękę, w której trzyma miecz. Widząc rannego lorda Sithów Koffi Arana chce zaatakować rywala, jednak zostaje przez niego zgładzony. Ten sam los spotyka Ma'kis'shaalasa i Bultar Swan. W pewnej chwili trzej Jedi: Tsui Choi, Jastus Farr i Roblio Darté łączą siły i za pomocą Mocy zasypują Vadera gradem głazów. Jednak w ostatniej chwili pojawia się oddział klonów, który zestrzeliwuje ostatnich Jedi, ocalając jednocześnie Sitha. Darth Vader, mimo, że zostaje poważnie uszkodzony zabija wszystkich Jedi na Kessel i zostaje pochwalony przez swego mistrza Palpatine'a.

Zawartość

Galeria

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2005, 28 grudnia USA - Dark Horse Comics 32 strony Druk (miękka) 2,99 USD
2008, 16 września
(w Star Wars Komiks 1/2008)
Polska - Egmont Polska 48 stron Druk (miękka) 4,90 PLN


Recenzje

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Czystka.


Czystka
[Pokaż/Ukryj]
Czystka - Sekundy do śmierci - Ukryte ostrze
Pięść tyrana: 1 - 2

Wydanie zbiorcze: Czystka


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!