Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Czystka: Pięść tyrana, część 2

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
PurgeTyrantsFist02c.jpg
Czystka: Pięść tyrana, część 2
Purge: The Tyrant's Fist 2
Scenariusz: Alexander Freed
Ilustracje:
Kolory: Michael Atiyeh
Tusz:
  • Marco Castiello
  • Andrea Chella
Ilustracja na okładce: Dan Scott
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Dark Horse Comics
2 stycznia 2013
Wydanie polskie: Egmont Polska
17 grudnia 2013
(w Star Wars Komiks 6/2013)
Przekład: Maciej Drewnowski
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: Czystka
Zeszyt/Tom: 5 z 5
Poprzedni: Czystka: Pięść tyrana, część 1
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era Imperium
Czas akcji: 19 BBY - 18 BBY


Czystka: Pięść tyrana, część 2 (Purge: The Tyrant's Fist 2) to drugi i ostatni zeszyt dwuczęściowej historii komiksowej pod tym samym tytułem. Został wydany 2 stycznia 2013 roku w USA przez wydawnictwo Dark Horse Comics, natomiast w Polsce ukaże się nakładem wydawnictwa Egmont Polska 17 grudnia 2013 roku w pięćdziesiątym czwartym numerze Star Wars Komiks.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
Darth Vader, hand of the new Galactic Empire, must find a new way to dominate the rebellious natives. Simple force won’t work on these people; Vader must carve out the heart of their pride, and fill the hollow that is left behind with fear and obedience to the Empire. But one Jedi blocks the path to power. - (Dark Horse Comics, 2013)

Streszczenie

Major Oniye Namada zgodnie z poleceniem Dartha Vadera zbiera informacje na temat kultu Jedi i wsparcia dla prowadzonego przez nich powstania ze strony lokalnej społeczności. Następnie oboje postanawiają przejść do działania i wymazywać ze świadomości mieszkańców Vaklina ich hołd w stosunku do strażników galaktyki. Jednym z takich działań ma być zniszczenie pomnika zasłużonych Jedi w centrum miasta. Mieszkańcy zszokowani działaniami Imperium nawet nie próbują bronić pomnika. Chwilę później major Namada ogłasza, że w miejscu pomnika stanie Imperialne Centrum Edukacji, które da młodzieży z Vaklina możliwość ucieczki z planety.

Następnie Imperium kontynuuje swoją kampanię wymazywania powszechnej pamięci o Jedi. Wypalają oni Park Północny, niszczą zaułki, w których podczas wojen klonów walczył Ki-Adi-Mundi czy zmieniają imiona mieszkańcom Vaklina, których imiona w jakikolwiek sposób są związane z Jedi.

W tym czasie Darth Vader udaje się z dwoma szturmowcami do Świątyni Niepełnego Tchnienia. Po wejściu do budynku intruzi zostają zaatakowani przez parę Tuk'ata Nobilis, Psów Sithów sprowadzonych na Vaklin kilkaset lat wcześniej przez mistrza Jedi Kanzheia Opli'ego. Zwierzęta zabijają szturmowców, lecz taki sam los czekał na nie z rąk Vadera. Po zakończonym pojedynku strażnik świątyni chce wyprosić Sitha z budynku. Ten zachowuje się agresywnie i każe strażnikowi wyjawić miejsce pobytu Cho'ny Bene. Mężczyzna jednak milczy, na co Vader rozkazuje bombardowanie orbitalne świątyni.

Płonąca świątynia jest jednym z głównych tematów wiadomości następnego dnia. Aktywność rebeliantów w tym czasie spadła, a dyskusje na ich temat znacząco ucichły, ku zadowoleniu major Namady.

Również następnego dnia w ruinach świątyni zjawia się Cho'na Bene, którego widok martwych Tuk'ata i strażnika świątyni napełnia smutkiem. Chwilę później pojawia się wyczekujący na Jedi Vader, który atakuje Mistrza Jedi. W trakcie pojedynku Sith podąża za swoją ofiarą w głąb jaskiń. Są one wypełnione przez trujący i łatwopalny gaz, azetal. Obie strony są w pewien sposób w patowej sytuacji. Nie mogą oni używać mieczy świetlnych, zaś Bene ma również problemy z oddychaniem. W międzyczasie Jedi wyrzuca Vaderowi, że ten nigdy nie znajdzie zaspokojenia i tak długo jak będzie on z nimi walczył, tak długo pamięć o nich będzie żywa. Następnie dochodzi do walki wręcz między oboma wojownikami. Zwycięsko wychodzi z niej Vader, który przykleszcza swojego przeciwnika do ziemi. Ostatecznie jednak opuszcza jaskinię nie zabijając Jedi.

Bene udaje się uciec z trującej jaskini do miasta. Tam wpada na Djona, który po cichu wspiera powstanie. Prosi go o pomoc w odnalezieniu kryjówki. Chwilę później zostaje jednak zabity strzałem z blastera. Szturmowiec podbiega do zszokowanego Djona, by spytać czy wszystko w porządku i prosi o identyfikację ofiary. Handlarz odpowiada jednak, że nie zna tego człowieka i musi to być przypadkowy pijak lub rozbójnik. Po rozejściu się tłumu szturmowiec zdejmuje hełm i okazuje się, że zabójcą była major Namada. Kobieta melduje, że wykonała zadanie i wódz powstańców został zabity i upokorzony. Następnie notuje w swoim raporcie, że nastroje antyimperialne na planecie niemal całkowicie ustąpiły, a powstanie wygasło. O swoich sukcesach na Vaklinie melduje swojemu mistrzowi również Vader.

Jakiś czas później Namada z perspektywy czasu podsumowuje efekty swoich działań. Szczególnie podkreśla, że w vaklinianach zabito kult Jedi, a społeczeństwo zaczęło coraz przychylniej patrzyć na infrastrukturę i możliwości, które dało im Imperium.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Stworzenia

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Galeria

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2013, 2 stycznia USA --- Dark Horse Comics 40 stron Druk (miękka) 3,50 USD
2013, 17 grudnia
(w SWK 6/2013)
Polska --- Egmont Polska 32 stron Druk (miękka) 6,99 PLN

Linki zewnętrzne


Czystka
[Pokaż/Ukryj]