Rodianie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Rodianie
Planeta macierzysta: Rodia
Język:
Wzrost: 150-170 cm
Kolor oczu: Niebieskie
Kolor skóry: Zielona
Rodianie to istoty pochodzące z planety Rodia, umiejscowionej w układzie Tyrius.

Biografia i kultura

Skóra Rodian ma kolor zielony, aczkolwiek, w kwestii ubarwienia, mogą występować niewielkie różnice wśród poszczególnych podgatunków. Twarz Rodian jest wydłużona i przypomina ryjek. Ich uszy, wyglądają jak niewielkie trąbki, są osadzone niezależnie i pozwalają na dobre słyszenie z każdego kierunku. Głowy Rodian pozbawione są włosów. Przez środek czaszki przebiega grzebień złożony z krótkich wyrostków skórnych. Oczy są duże, zazwyczaj o kolorze brązowym lub szarym. Na końcu palców u Rodian znajdują się przyssawki, dzięki którym lepiej chwytają różne przedmioty. Osiągają od 150 do 170 cm. wzrostu. Posługują się językami Basic i Rodese.

Na ich ojczystej planecie żyje wiele niebezpiecznych stworzeń, stąd Rodianie są niejako z natury dobrymi tropicielami i łowcami. Wielu z nich wyjechało, aby polować na inne rozumne istoty, stając się łowcami nagród. Rodianie "kolekcjonują" osiągnięcia swoich braci. Każdy z łowców nagród ma obowiązek przysłać zapis swej ostatniej pracy do Rady zasiadającej na planecie. Rodianie wsławili się też bardzo dramatycznymi i brutalnymi zarazem przedstawieniami. Stały się one sławne, gdyż ukazywały z całym okrucieństwem to, co zachodziło miedzy ofiarą i jej oprawcą. Warto wspomnieć, iż scenariusze tych sztuk powstawały na podstawie zbieranych od lat zapisów prawdziwych zbrodni.

Historia

Niejednokrotnie w historii rasy wybuchały wojny pomiędzy poszczególnymi klanami Rodian, np. w 26 BBY miał miejsce konflikt między klanem Reeven, a klanem Cairn. Inna znana potyczka to konflikt między klanem Tetsu, a klanem Chattza w 17 BBY.

Po ataku Yuuzhan Vongów na Rodię, niektórych Rodian zamieniono na niewolników zwanych Vagh Rodiek.

Ciekawostki

  • W komiksie Zam Wesell kierowca rasy Gran twierdził, że nie widział jeszcze ani jednego Rodianina, który potrafiłby latać.

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Rodian.
Zobacz przedstawicieli
rasy Rodian.
To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.