Rodia/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Rodia
Astrografia
Region: Zewnętrzne Rubieże[1]
Sektor: Savareen
Układ: Tyrius[2]
Pozycja w układzie: 2
Gwiazda: Tyrius
Księżyce:
Współrzędne: R-16
Długość dnia: 29 h[2]
Długość roku: 305 dni na miejscu[2]
Geografia
Typ: Skalista
Średnica: 7 548 km
Atmosfera: Tlenowa
Klimat: Tropikalny i gorący (jałowy)[2]
Grawitacja: Standardowa[2]
Dominujący krajobraz:
Społeczeństwo i inne
Języki:
Ludność: 1 300 000 000
Struktura demograficzna:
Import:
  • Technologia[2]
  • Produkty rolnicze[2]
  • Dobra luksusowe
Eksport:
Przynależność:
Rodia to planeta położona w układzie Tyrius, ojczyzna Rodian.

Flora i fauna

Rodia to tropikalna planeta o niezwykle wilgotnym i gorącym klimacie. Jej lądy są porośnięte gęstymi puszczami, które zamieszkuje wiele odmian egzotycznych zwierząt - w tym drapieżników takich jak ghesty lub ogromne ślimaki. Wyewoluowała tutaj również rasa inteligentnych Rodian, która aby przetrwać wykształciła cechy doskonałych myśliwych. Wraz z rozwojem nauki i techniki masowe polowania doprowadziły niemal do wymarcia wszystkich zwierząt stanowiących cenne trofea. Przed ostateczną zagładą ekosystem tej planety został uratowany przez wylądowanie statku zwiadowczego Republiki.

Historia

Stara Republika

Gdy na Rodię przybył statek zwiadowczy Republiki, mieszkańcy planety zainteresowali się nowymi przybyszami widząc w nich godnych przeciwników za sprawą nowoczesnej broni. Od pewnej śmierci ocalił ich jednak Wielki Protektor Rodii, który dostrzegł ogromne możliwości wynikające z wstąpienia jego systemu do Republiki. W zamian za nowe technologie, najlepsi myśliwi mogli opuścić swoją ojczystą planetę i służyć galaktyce jako łowcy nagród. Jednakże dostąpienie tego zaszczytu spotykało jedynie zwycięzców corocznego atiangu. Wojownicy byli tam sprawdzani w dwóch konkurencjach - najlepsza zdobycz oraz najdłuższy trop. Dzięki tak rygorystycznym treningom i wymaganiom rodiańscy łowcy szybko stali się znani jako najlepsi łowcy nagród w galaktyce. Będąc członkiem Senatu Galaktycznego planeta stopniowo się ucywilizowała, a jej powierzchnię w coraz większym stopniu zaczęły pokrywać miasta i fabryki - w większości zbrojeniowe.

Wojny klonów

Podczas wojen klonów senator Padmé Amidala - wraz z C-3PO i ambasadorem Jar Jarem Binksem - udali się na Rodię w celu upewnienia się, czy planeta nadal będzie stała po stronie Republiki Galaktycznej w konflikcie z Separatystami.

Padmé Amidala na Rodii.

Padmé spotkała się z senatorem Onacondą Farrem i rozpoczęła dyskusję odnośnie transportu żywności dla mieszkańców. Szybko okazało się jednak, że Onaconda współpracuje z Separatystami (a konkretnie - z Nute'em Gunrayem z Federacji Handlowej, który niewiele później przybył do miasta) i aktualnie cała planeta stoi oficjalnie po ich stronie. Amidala została więc pojmana i wtrącona do więziennej wieży.

Jar Jar, któremu udało się uciec z zasadzki, postanowił ją uwolnić, zakładając szatę Jedi i odciągając pilnujące ją droidy Federacji Handlowej. Z kolei C-3PO udało się nawiązać kontakt z Armią Republiki. Poinformował więc klony o całej sytuacji. Ostatecznie Padmé (z przypadkową pomocą Jar Jara) udało się odwrócić sytuację na jej korzyść, gdyż w sytuacji krytycznej, gdy kobieta była na celowniku droidów, senator Onaconda przejrzał prawdziwe intencje Separatystów (którzy wciąż nie dostarczali obiecanych zapasów, obiecanych jego ludowi) i postanowił zmienić stronę. Po chwili na planetę przyleciały posiłki Republiki, opanowując sytuację i przywożąc żywność dla mieszkańców planety. Wicekról Nute Gunray został schwytany i aresztowany.

Nieco później Rodię odwiedził łowca nagród Cad Bane, który na zlecenie Dartha Sidiousa porywał dzieci wrażliwe na Moc. Odnalazł tutaj bowiem, za sprawą skradzionego holokronu, Wee Dunna. Przebrany za rycerza Jedi Bane zahipnotyzował matkę chłopca, gdyż ta nie chciała go oddać zapewniona przez mistrza Bolla Ropala, iż nastąpi to dopiero gdy jej syn podrośnie. Gdy łowca przygotowywał się do odlotu wraz z Dunnem, na Rodii pojawił się Obi-Wan Kenobi próbujący powstrzymać Cada. Jedi jednak nie zdołała powstrzymać Durosa przed ucieczką.

Czasy Imperium

Pod panowaniem Imperium w stolicy - Iskaayuma - z tytułem Wielkiego Protektora zasiadał Novik zwany Czerwonym. Tytuł uzyskał on likwidując całą konkurencję, głównie członków klanu Tetsus, którego ocalałe niedobitki uciekły z planety. Z tego właśnie klanu pochodził też Greedo, który marzył o sławie ojca. Jednak w skutek braku odpowiedniego przygotowania do fachu łowcy nagród marnie skończył swój żywot.

Tuż po zamrożeniu Hana Solo w karbonicie, na Rodię przybyła Leia Organa wraz z Chewbaccą próbując się dowiedzieć kto wydał polecenie zamordowania Luke'a Skywalkera. Bohaterowie postanowili skontaktować się w tej sprawie z Czarnym Słońcem, największą organizacją przestępczą w galaktyce. W jednym z lokali rozrywkowych w Equator City, za sprawą znajomości Lando Calrissiana, Leia poznała właściciela kasyna Avaro Sookcoola, wujka zabitego przez Hana Greedo. Avaro nie miał jednak urazy do bohaterów, ponieważ już dawno przewidział że jego siostrzeniec skończy jako element smakowy w alkoholu przygotowanym dla Jabby. Rodianin przystał na prośbę Leii i zorganizował spotkanie z przedstawicielką księcia Xizora - szefa organizacji. Razem bohaterowie odlecieli na Coruscant.

Znani mieszkańcy

Przypisy

  1.   Bombad Jedi; wydany w 2007 roku Saga Edition Core Rulebook ustanawia że są to Środkowe Rubieże, ale serial The Clone Wars (i dostarczane przez niego informacje) ma pierwszeństwo ze względu na datę produkcji i stopień kanoniczności.
  2. 2,00 2,01 2,02 2,03 2,04 2,05 2,06 2,07 2,08 2,09 2,10 2,11 2,12 2,13 2,14 2,15 Roleplaying Game: Saga Edition Core Rulebook

Źródła

To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.