Cienie Imperium (powieść)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Ten artykuł dotyczy powieści. Zobacz też: inne źródła o tej nazwie.
Cienie Imperium
Shadows of the Empire
Autor/rzy: Steve Perry
Ilustracja na okładce: Drew Struzan
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Bantam Spectra
Maj 1996
Wydanie polskie: Wydawnictwo Amber
Czerwiec 1998
Przekład: Jarosław Kotarski
Typ publikacji: Powieść
Seria/Cykl:
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era Imperium
Czas akcji: 3 - 4 ABY


Cienie Imperium (org. Shadows of the Empire) to powieść autorstwa Steve'a Perry'ego, której akcja dzieje się pomiędzy wydarzeniami z epizodów Imperium kontratakuje i Powrotem Jedi. Książka jest częścią projektu multimedialnego Cienie Imperium. Publikacja ukazała się w maju 1996 roku w USA nakładem wydawnictwa Bantam Spectra. W tym samym miesiącu ukazał się audiobook w wersji skróconej na kasecie magnetofonowej, czytany przez Anthony'ego Healda.

W Polsce premiera odbyła się w czerwcu 1998[1] roku w ramach cyklu wydawniczego Wielkie Serie SF nakładem wydawnictwa Amber oraz przekładzie Jarosława Kotarskiego.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
Shadows of the Empire illuminates the shadowy outlines of a criminal conspiracy that exists in the background of the events in the movies, ruled by a character new to us. Prince Xizor is a mastermind of evil who dares to oppose one of the best-known fictional villains of all time: Darth Vader. The story involves all the featured Star Wars movie characters, plus Emperor Palpatine and, of course, Lord Vader himself(Bantam Spectra, 1997)
Wydanie polskie
W pół roku po pojmaniu Hana Solo i zatopieniu go w karbonicie Darth Vader wyznacza nagrodę za schwytanie Luke'a Skylwalkera. Rozpoczyna się największe polowanie w dziejach galaktyki. Lord Vader nie podejrzewa jednak, że ma potężnego przeciwnika, który również pragnie śmierci rycerza Jedi.(Wydawnictwo Amber, 1998)

Streszczenie

W Pałacu Imperialnym przywódca organizacji Czarne Słońce książę Xizor rasy Falleen jest świadkiem rozmowy imperatora z Darthem Vaderem poprzez przekaz holograficzny (scena z filmu Imperium kontratakuje). Xizor dowiaduje się o odnalezieniu syna Vadera i planach Sithów wobec niego. Książę postanawia wykorzystać te informacje by zaszkodzić Mrocznemu Lordowi, z którym prowadzi rywalizację o wpływy i uznanie Palpatine'a.

Na Tatooine Leii Organie śni się scena z Miasta w Chmurach, kiedy to wyznała miłość Hanowi Solo i zaraz potem go straciła, gdy zatopiony w karbonicie został oddany łowcy nagród Fettowi. Budzi się zlana potem, zdeterminowana odzyskać ukochanego. Tymczasem Luke Skywalker ćwiczy się w używaniu Mocy w namiocie cyrkowym. Chłopak wspomina treningi u mistrza Yody i konfrontację z Vaderem, a także szokujące wyznanie, które usłyszał z ust tego ostatniego.

Miesiąc później książę Xizor w oczekiwaniu na umówione spotkanie z Vaderem obserwuje zapis holograficzny sióstr Pike walczących w kantynie ze szturmowcami i postanawia zatrudnić je jako zabójczynie. Zadanie ich zwerbowania powierza Guri, jedynej w swoim rodzaju replikantce i osobistemu ochroniarzowi.

Mos Eisley, jeden z miejscowych lokali. Leia i Chewie dowiadują się od Lando, że udało się ustalić miejsce pobytu statku Slave I, którego właścicielem jest Boba Fett. Przemytnik przebywa na księżycu Gall, a doprowadzić do niego ma dobry znajomy Calrissiana, przemytnik Dash Rendar. Tymczasem Xizor przebywa na spotkaniu z Vaderem, który żąda od niego floty transportowej na potrzeby Imperium. Książę uprzejmie zgadza się na standardowy kontrakt, lecz jednocześnie wspomina los swojej rodziny zabitej z winy Imperatora i jego ucznia dziesięć lat wcześniej. W ramach zemsty planuje pozbawienie Vadera pozycji i łask Palpatine'a.

Guri i Xizor.

Tatooine, dom Bena. Luke dogląda ostatniego etapu wypalania kryształu do nowego miecza świetlnego w piecu łukowym. Coruscant. Xizor zostaje napadnięty przez Hoffa, winiącego go za śmierć swojego ojca. Mężczyzna własnoręcznie zabija napastnika. Za zamach odpowiada Vader, który doprowadził do wpuszczenia Hoffy do strzeżonego korytarza. Imperator daje mu do zrozumienia, że nie życzy sobie więcej takich zajść.

Tatooine. Do Luke'a dołączają Leia, Chewie, Lando, C-3PO i R2-D2. Skywalker dowiaduje się o miejscu pobytu Fetta i wszyscy razem postanawiają poprosić Eskadrę Łotrów o pomoc w odbiciu Hana.

Coruscant. Podczas zebrania przywódców Czarnego Słońca Xizor pozbywa się zdrajcy Vigo Greena, nakazując Guri zabicie go. Następnie nakazuje replikantce zaaranżować spotkanie z Jabbą oraz wynajęcie łowców do zabicia Luke'a Skywalkera. Falleen chce w ten sposób pogrążyć Mrocznego Lorda w oczach jego mistrza.

Tymczasem nagi Lord Vader medytuje w komorze hiperbarycznej. Wspomina pojedynek z synem i usiłuje zregenerować swe dawne rany dzięki Ciemnej Stronie, nie potrafi jednak osiągnąć efektów z powodu tkwiących w nim resztek dobra. Luke, Chewie, Lando, Leia i oba roboty wyruszają na księżyc Gall. Podczas spotkania z Jabbą Xizor wyciąga od niego informacje na temat miejsca pobytu Skywalkera.

Przyjaciele podróżujący Millennium Falcon docierają w okolice gazowego giganta Zhar, gdzie spotykają Wedge'a i razem z nim udają się do bazy założonej na księżycu Kile. W hangarze spotykają Dasha Rendara, który podejmuje się poprowadzić Sokoła do miejsca pobytu Fetta swoim statkiem Outrider. Eskadra Łotrów i Luke mają w tym czasie zająć stacjonujące w pobliżu myśliwce i niszczyciele Imperium.

Na Coruscant Vader ćwiczy walkę mieczem ze specjalnie skonstruowanym droidem pojedynkowym. Po krótkiej walce niszczy maszynę i jest nieco rozczarowany niewielkim wyzwaniem, jakie stanowił droid. Tymczasem Luke, Wedge i pozostali piloci X-wingów podejmują walkę z siłami Enklawy Imperium, a dwa statki koreliańskie kierują się ku powierzchni Gall, lecąc bardzo nisko, by uniknąć wykrycia. W rozmowie z Lando Leia dowiaduje się, że rodzina Dasha została pozbawiona majątku i stanowisk przez Imperatora za zniszczenie jego prywatnego muzeum, mimo że stało się to w wyniku wypadku frachtowca. Walczący nad planetą piloci stawiają czoła kolejnej fali myśliwców TIE. Jeden z członków eskadry, Dix, ginie zestrzelony przez wroga. Sokół i Outrider docierają do stacji naprawczej i znajdują statek łowcy, ale Rendar niespodziewanie opuszcza towarzystwo, tłumacząc, że nie zapłacono mu za strzelanie. Pozostawieni sama sobie załoga Sokoła podejmuje walkę z nadlatującymi myśliwcami Imperium. Tymczasem ulegający przewadze liczebnej wroga Łotry postanawiają skakać w nadprzestrzeń. Nagle jeden z pilotów eskadry, Wes Janson, atakuje myśliwiec Luke'a. Okazuje się, że droid astromechaniczny przejął kontrolę nad maszyną i usiłuje zestrzelić Skywalkera.

Dash Rendar.

Jedi dzięki Mocy i umiejętnościom udaje się unieszkodliwić niespodziewanego przeciwnika nie zabijając kolegi ani nie niszcząc zbuntowanego R2. Wszyscy piloci wracają do bazy, gdzie wkrótce dociera Dash. Na wieść o tym, że zostawił jego przyjaciół, Luke wpada w gniew i ociera się o Ciemną Stronę. Natomiast Lando i pozostali nie mogą poradzić sobie z przeciwnikami i są zmuszeni uciekać, pozwalając, by Slave I odleciał. Mimo protestów Lei wracają na Kile. Tymczasem Wedge i Luke znajdują zniszczonego R2 i muszą stawić czoła szefowej mechaników, która strzela do nich z blastera. Antilles zabija napastniczkę, która najwyraźniej odpowiadała za zamach na życie Skywalkera. Wpłata na konto w wysokości dziesięciu tysięcy kredytów zdaje się pochodzić z Imperium, ale Jedi nie wierzy, że Vader chce jego śmierci.

Xizor dowiaduje się od Guri o nieudanym zamachu, lecz nie przejmuje się tym specjalnie. Postanawia natomiast rozprawić się z niewygodnymi konkurentami, firmą Ororo Transportation. Poleca replikantce udać się na spotkanie z zarządem Ororo, a także zaaranżować spotkanie z Vaderem. Leia namawia Luke'a, by udał się na Tatooine. Bez jego wiedzy wynajmuje Rendara, by go chronił. Pyta też Lando jak skontaktować się z Czarnym Słońcem, ponieważ chce odnaleźć zamachowca dzięki ich siatce wywiadowczej.

Sith i Falleen spotykają się na skyhooku Imperatora. Xizor przekazuje informację o usytuowaniu stoczni remontowej Rebelii na jednej z asteroid w pasie Vergesso, w sektorze Baji. Chce w ten sposób pozbyć się rywala na jakiś czas, zyskać w oczach Imperatora, a także dać nauczkę Ororo, którzy są właścicielami stoczni. Luke ląduje wraz z R2 na Tatooine i postanawia dokończyć konstrukcję miecza. Leia, Lando, Chewie i 3PO lecą na Rodię, gdzie Calrissian ma nadzieję nawiązać kontakt z Czarnym Słońcem dzięki pośrednictwu Avara, właściciela kasyna w Equator City. Imperator wysyła Vadera z misją zniszczenia bazy remontowej. Mrocznemu Lordowi udaje się jednak ukryć, skąd posiada informację o położeniu tej placówki. Niemniej jest zmuszony opuścić Coruscant na pokładzie Egzekutora w asyście eskadry okrętów admirała Okinsa.

Na Tatooine Luke z powodzeniem przeprowadza ostatni test działania miecza, którego ostrze ma barwę zielonkawą. Leia, Chewbacca i Lando rozmawiają z Avaro na temat skontaktowania się z Czarnym Słońcem. Właściciel kasyna zgadza się im pomóc, ale ostrzega, że może to potrwać. Przyjaciele lokują się w hotelu i kolejne dni oczekiwania spędzają w kasynie, gdzie Lando odnosi niemałe sukcesy w grach karcianych. Natomiast eskadra Vadera po tygodniu podróży wychodzi z nadprzestrzeni w pobliżu pasa asteroid i przygotowuje się do ataku na stocznię.

Trenujący odbijanie mieczem wyładowań ze spawarki R2 Luke zostaje zaskoczony przez tuzin napastników na swoopach. Chłopak nakazuje droidowi schronienie się wewnątrz, a sam stawia czoło członkom gangu. Szybko eliminuje dwóch z nich i przejmuje jeden z pojazdów. Dzięki ciosom miecza pozbywa się dwóch kolejnych, a następnie kieruje się w stronę Żebraczego Kanionu. Napastnicy nie są tak doświadczeni jak Skywalker w przelotach kanionem, toteż szybko kolejna dwójka ląduje na skałach. Kolejnych dwóch uziemia tajemniczy mężczyzna na swoopie, który przybył chwilę wcześniej. Po ucieczce pozostałych zbliża się do Luke'a i zdejmuje hełm: jest to Dash Rendar. Przemytnik informuje Jedi o swoim zleceniu i zwraca uwagę, że banda nosiła znaki nadwornego gangu Jabby.

Xizor składa Imperatorowi wizytę i informuje go, że to on podał Vaderowi lokalizację stoczni. Palpatine nie zdradza zaskoczenia i proponuje księciu, by zaczekał na wyniki ataku. Tymczasem Vader przekonuje się, że zakłady remontowe są bronione przez fregaty, korwety i X-wingi. Lord Sith nakazuje przygotować swój osobisty myśliwiec i włącza się do walki, ale stanowi ona tak małe wyzwanie, że nie czerpie z niej żadnej satysfakcji. Niszczyciele demolują okręty Rebelii i rozpoczynają ostrzał bazy, zabijając kilka tysięcy ludzi i eliminując kilkaset remontowanych statków. Po zakończeniu ataku Vader melduje się Imperatorowi i zostaje skonfrontowany z Xizorem. Palpatine wymusza na swym uczniu podziękowania dla księcia, co doprowadza Vadera do wściekłości, nie ma jednak wyboru i musi znieść upokorzenie.

Xizor obserwuje hologramy Lei, zrobione w jednym z kasyn na Rodii. Guri informuje swego pana, że ta przywódczyni Rebelii chce skontaktować się z szefostwem ich organizacji. Replikantka otrzymuje polecenie udania się do Avara w celu wybadania księżniczki. Książę ma nadzieję na nawiązanie z nią bliższej znajomości, tym bardziej, że właśnie pozbył się ostatniej kochanki. Jednak przed udaniem się na Rodię Guri odwiedza zarząd Ororo Transportation i własnoręcznie eliminuje dyrektora operacyjnego Tuyaya, szefa bezpieczeństwa Dellisa Yuisa oraz dyrektora finansowego Limmera, a także dwóch strażników. Całą akcję obserwuje dzięki kamerze Xizor, co sprawia mu niemałą satysfakcję.

Outrider.

Dash i Luke rozmawiają na temat wyprawy Leii na Rodię. Nagle słyszą na zewnątrz dziwny dźwięk. Wychodzą z domu i odkrywają, że w pobliżu ląduje droid posłaniec. Przenosi on wiadomość dla Leii, ale Skywalkerowi po kilku próbach udaje się podać prawidłowe hasło - Alderaan - i odczytać wiadomość. Pochodzi ona od Bothanina Kotha Melana, który informuje, że posiada ważne dla Rebelii wiadomości wymagające jak najszybszego stawienia się Leii Organy na Bothawui. Ponieważ nie ma czasu ani możliwości zawiadomienia księżniczki, obaj mężczyźni postanawiają polecieć we wskazane przez agenta miejsce.

Przed wysłaniem Guri na Rodię Xizor nakazuje jej skopiowanie pliku "Trasa" i przekazanie go podwójnemu agentowi na Bothawui. Dash i Luke docierają na planetę Bothan i dostają się do Międzygalaktycznej Misji Handlowej, gdzie mają nadzieję spotkać Melana. Rendar przekupuje strażnika przy bramie. Po nastraszeniu droida protokolarnego bronią udaje im się uzyskać spotkanie z agentem. Z rozmowy wynika, że Imperium pracuje nad nowym projektem wojskowym na dużą skalę, a jeden z komputerów zawierających jej plany ma wkrótce zostać przewieziony na Bothawui statkiem transportującym nawóz. Skywalker podejmuje się wyszkolić kilku Bothan, by możliwe było przeprowadzenie akcji przejęcia cennego ładunku. Po kilku chwilach namowy Rendar również zgadza się pomóc.

Chętni do walki Bothanie okazują się niedoświadczeni i dysponują tylko przestarzałymi Y-wingami, Luke jednak jest optymistą. Leia dowiaduje się, że przedstawiciel Czarnego Słońca wkrótce zjawi się u niej. Trzy dni później agent przekazuje Melanowi plik z trasą przelotu frachtowca; dane, ku zaskoczeniu Rendara i Luke'a, pochodzą od Czarnego Słońca i najwyraźniej są całkowicie wiarygodne. Cała eskadra wyrusza w przestrzeń, by rozpocząć operację. Informacje okazują się ścisłe i transportowiec zidentyfikowany jako Suprosa pojawia się o wyznaczonej porze. Jego pilot mimo ostrzeżeń nie stosuje się do poleceń Luke'a i postanawia podjąć walkę. Ukryte w poszyciu turbolasery rozpoczynają ostrzał myśliwców Bothan, niszcząc dwa z nich. Chwilę później statek odpala torpedę, do której Dash strzela, jednak nie niszczy jej, choć jest przekonany, że trafił. Pocisk eksploduje w przestrzeni, niszcząc kolejne Y-wingi. Wściekły na Rendara i siebie Skywalker atakuje frachtowiec i za pomocą torpedy i działek wyłącza go z walki. Kapitan transportowca poddaje się; akcja kończy się sukcesem, ale jest on przypłacony życiem dwunastu Bothan.

Avaro przekazuje Lei informacje o przybyciu przedstawicielki Czarnego Słońca. Księżniczka wyznacza na miejsce spotkania wynajęte przez Landa mieszkanie. O jej bezpieczeństwo ma dbać Wookiee do spółki z Calrissianem. Dash jest przybity swoim niepowodzeniem. Melan postanawia przekazać zdobyty komputer zespołowi na Kothlis, a Luke mówi Rendarowi, by poleciał na Rodię i zawiadomił Leię o przejęciu planów. Rozpoczyna się spotkanie z Guri. Po kilkunastu minutach dyplomatycznej rozmowy o niczym, replikantka stwierdza, że jej zwierzchnicy są gotowi podjąć współpracę z Rebelią. Dodaje, że nie ma teraz czasu na dłuższą rozmowę i zgadza się na spotkanie za cztery dni. Po wyjściu gościa wszyscy zgodnie stwierdzają, że kobieta sprawia niepokojące wrażenie, w dodatku 3PO nie potrafi zlokalizować jej akcentu.

Luke i Koth Melan odpierają atak łowców nagród.

Xizor ogląda holoprojekcję ze spotkania Guri z Leią i fantazjuje na temat księżniczki. Zapytana o zdanie replikantka sugeruje wyeliminowanie jej wraz z przyjaciółmi i droidem. Książę nie zgadza się na to i nakazuje ponowne spotkanie, a sugestie Guri, że pociąg fizyczny może zacierać zdolność logicznego myślenia zbywa śmiechem. Luke przybywa na Kothlis. Vader dowiaduje się o kolejnym spotkaniu Xizora z Imperatorem i rozsierdzony nakazuje sprowadzenie dwóch droidów pojedynkowych. Palpatine ogląda zapis akcji przejęcia komputera i wyraża nadzieję, że pomysł Xizora, by pozwolić Rebelii na przejęcie planów nowej Gwiazdy Śmierci pozwoli na schwytanie przywódców tej organizacji. Lando kupuje skomplikowany skaner z zamiarem zastosowania go na Guri, by dowiedzieć się o niej jak najwięcej przy następnej rozmowie. Testy z udziałem Landa, Chewiego i 3PO wypadają pomyślnie. Rozmowę na ten temat przerywa informacja o przybyciu do portu Outridera. Przyjaciele spotykają Dasha w połowie drogi i dowiadują się o przebiegu akcji i zdobyciu planów; przemytnik jest przybity, gdyż nikt mu nie wierzy, że trafił torpedę, która zabiła sześciu Bothan. Koth Melan i Luke lądują na Kothlis i udają się do ośrodka, gdzie technicy mają włamać się do zdobycznego komputera.

Skywalker i Bothanin docierają do przemyślnie ukrytej bazy i obserwują pracę speców. Gdy informatykom udaje się coś wykryć, niespodziewanie drzwi eksplodują i do wnętrza wpada uzbrojona postać.

Leia i Guri spotykają się po raz kolejny; ku zaskoczeniu tej pierwszej skaner nie potrafi zidentyfikować gościa. 3PO podaje przedstawicielce Xizora herbatę ze środkiem usypiającym. Do bazy na Kothlis wdzierają się kolejni napastnicy - Luke i Melan są zmuszeni uciekać. Znudzona długą rozmową i zupełnie nie odczuwająca skutków podanego jej narkotyku Guri chce porwać Leię, ale księżniczce przychodzą z pomocą Dash, Lando i Chewie, celując do napastniczki z blasterów. Jeden z informatyków ucieka z komputerem, ale towarzyszący Skywalkerowi Koth zostaje postrzelony i ginie. Jedi otaczają napastnicy, którymi okazują się być barabelscy łowcy nagród polujący na niego. Tymczasem na Rodii przyjaciele dyskutują, jak przedostać się na Coruscant. Związana replikantka proponuje, że zabierze ich bezpośrednio do księcia Xizora - oferuje transport i przebrania dla Organy i Wookieego. Na dowód dobrej woli nawiązuje kontakt ze swym zwierzchnikiem (pozbywszy się uprzednio stalowych więzów jednym ruchem). Xizor zgadza się na spotkanie w sprawie zamachów na życie Skywalkera. Tego ostatniego, zamkniętego w celi, odwiedza przywódczyni Barabeli o imieniu Skathul. Okazuje się, że Jedi wciąż żyje tylko dlatego, że za dostarczenie go żywcem jest oferowana wyższa nagroda. Guri, Leia i Chewie opuszczają planetę Stingerem, osobistą jednostką replikantki. Palpatine nakazuje Vaderowi udanie się na Kothlis i przywiezienie Skywalkera; dodatkowo Mroczny Lord ma dokonać przypadkowych zniszczeń, by stworzyć wrażenie, że poszukuje skradzionych planów - ma to przekonać Rebelię o ich autentyczności. Leia i Chewie przybierają fałszywe tożsamości przed lądowaniem na Coruscant: księżniczka przyjmuje rolę łowcy nagród Boushha rasy Ubese, a Wookiee łowcy o imieniu Snoova. Przebierańcy z powodzeniem przechodzą odprawę po wylądowaniu, mimo pewnych trudności.

Luke po chwili koncentracji nakłania strażnika przy pomocy Mocy, by otworzył drzwi i zamyka Barabela w celi. Odzyskuje także miecz świetlny, ale przypłaca to wykryciem i jest zmuszony do walki. Przed spotkaniem z Guri w umówionym miejscu Leia i Chewie odwiedzają mającego wobec księżniczki dług Ho'Dina o imieniu Spero. Przekazuje on kilka informacji na temat księcia Xizora.

Skywalker rusza korytarzem więziennym, odbijając mieczem kolejne strzały i kierując się w stronę wyjścia. Nagle ściana przed nim eksploduje i w otworze ukazuje się Lando. Ostrzeliwując się uciekają do Sokoła, którym przyleciał Calrissian. Mężczyźni docierają do statku i z przerażeniem stwierdzają, że do planety zbliża się imperialna eskadra z niszczycielem typu Super na czele. Nie mają wątpliwości, że ściga ich Vader. Czym prędzej odlatują, zabierając ze sobą myśliwiec Luke'a.

Stinger.

Wkrótce po ich ucieczce zrujnowaną bazę łowców otaczają szturmowcy prowadzeni przez Mrocznego Lorda. Sith przesłuchuje jednego z ocalałych i dowiaduje się, że nagrodę za martwego Skywalkera oferowało prawdopodobnie Czarne Słońce. Vader zdaje sobie sprawę, jaką intrygę prowadzi Xizor przeciwko niemu. Wraca na pokład Egzekutora, by ścigać uciekinierów. Na orbicie Luke i Lando bez powodzenia usiłują skoczyć w nadprzestrzeń. W tym czasie Chewbacca i Leia stawiają się na umówione spotkanie z Guri. Replikantka prowadzi ich korytarzami aż do stacji kolei maglev i przekazuje pieczy łysemu ochroniarzowi o imponującej posturze. Po przejeździe kolejką są prowadzeni korytarzami i przez kilka pancernych drzwi, zupełnie tracąc orientację. W końcu docierają na miejsce, gdzie osobiście wita ich xizor, sprawiając na Leii piorunujące wrażenie. Luke i Lando ukrywają się w polu asteroid i usiłują naprawić hipernapęd, ale Jedi wyczuwa, że ojciec jest na jego tropie.

Zadowolony Xizor stwierdza, że wysyłane przez niego feromony działają na księżniczkę bardzo skutecznie. Odsyła gości do ich pokoi, by wypoczęli po podróży i umyli się. Leia ze zdziwieniem przegląda komplet kosztownych sukien i bierze kąpiel, nieświadoma, że gospodarz nagrywa wszystko dzięki holokamerom. Vader wyczuwa skupisko Mocy w polu asteroid i nakazuje wysłać tam myśliwce. Lando kończy naprawy, Sokół opuszcza kryjówkę i skacze w nadprzestrzeń. Ucieczkę obserwuje rozczarowany Vader; przed odlotem na Coruscant nakazuje jeszcze zbombardować Kothlis.

Leia zakłada kombinezon i jedną z sukien; przekonuje Chewbaccę, że powinna rozmawiać z Xizorem sama. Tymczasem Książę medytuje w swej prywatnej komnacie, by zwiększyć wydzielanie feromonów. Na pokładzie Sokoła Luke wyczuwa, że księżniczka jest w wielkim niebezpieczeństwie. Lando przekonuje go, że powinni lecieć na Tatooine, tak jak planowali. Leia rozpoczyna negocjacje, ale nie idzie jej dobrze, gdyż jest odurzona feromonami i nie może logicznie myśleć. Xizor całuje ją, a księżniczka nie opiera się, zafascynowana gospodarzem. Nagle do pokoju zaczyna dobijać się Wookiee. Leia wyrywa się z objęć Falleena i stwierdza, że powinna porozmawiać z intruzem, by się go pozbyć. Początkowo wściekły Xizor uspokaja się, gdy dostrzega, że dziewczyna jest nadal pod jego wpływem. Chewie pokazuje Leii mikrofony i kamery zainstalowane na korytarzu i Leia orientuje się, że gospodarz ma złe zamiary; fascynacja Xizorem od razu przechodzi i księżniczka postanawia wprowadzić w życie alternatywny plan. Imperator nie daje wiary doniesieniom Vadera o zdradzie przywódcy Czarnego Słońca, zwalnia jednak swego ucznia ze wszystkich obowiązków, by mógł poświęcić się poszukiwaniom Skywalkera. Leia wraca do Xizora, by zająć go rozmową dopóki Chewie nie ucieknie, aby sprowadzić pomoc. Wciąż czuje do niego pociąg, ale potrafi go stłumić dzięki sile umysłu. Odmawia rozebrania się, co wprawia Falleena w osłupienie. Próbuje gwałtem pocałować Organę, ta jednak wymierza mu kopnięcie między nogi. Zaskoczony Xizor wzywa Guri i nakazuje odprowadzić gościa do apartamentu i zamknąć go dobrze. Leia nie opiera się.

Falleen, wypoczywając po bolesnym starciu, pyta Guri, czy wszystko potoczyło się zgodnie z planem i pozwolono Wookieemu uciec. Replikantka potwierdza, co wprawia jej pana w zadowolenie, gdyż ma zamiar w ten sposób zwabić Skywalkera w pułapkę i zabić go. Od swego agenta dowiaduje się, że pojmany przez łowców Luke zdołał uciec, jednak nie martwi go to, gdyż prędzej czy później Jedi sam do niego przyjdzie.

Coraz bardziej zaniepokojony Luke nakazuje Lando, by wyszedł z nadprzestrzeni i skontaktował się z Dashem. Dzięki modułowi łączności odczytują wiadomość od Chewbacci, który przekazuje im niepomyślne wieści. Skywalker postanawia lecieć na Coruscant, nie zważając na protesty Calrissiana. Wkrótce przybywają w pobliże stolicy galaktyki i dostają się na powierzchnię planety, lecąc (za radą Luke'a) ukryci pod jednym z kontenerowców. Medytujący Darth Vader wyczuwa zakłócenie Mocy, ale nie potrafi zidentyfikować jego źródła.

Przyjaciele lądują w pobliżu południowego bieguna, w dzielnicy magazynowej. Prowizorycznie przebierają się, maskują statek i łapią transport do Południowego Podziemia, gdzie Lando ma swoje kontakty. C3PO i R2-D2 zostają na statku, gotowi zareagować na wezwanie. Kąpiący się Xizor odbywa krótką rozmowę przez komunikator z Imperatorem. Palpatine i informuje go, że wyjeżdża, a po powrocie chciałby się z nim spotkać. Tymczasem Luke i Lando docierają do miejsca przeznaczenia i postanawiają postarać się o lepsze przebrania. Ich uwagę przykuwają dwaj oficerowie Imperium kręcący się po peronie maglevu. Po chwili dysponują już odpowiednim kamuflażem, a mężczyźni kończą zamknięci w kabinach dworcowej toalety. Imperator wyrusza na inspekcję budowy Gwiazdy Śmierci i pozostawia Coruscant pod opieką Vadera.

Pojedynek Luke'a z Guri.

Skywalker i Calrissian udają się do kwiaciarni Ho'Dina Spero. Ukrywający się tam Chewie bierze ich za oficerów Imperium, ale nieporozumienie szybko zostaje wyjaśnione. Wookiee tłumaczy, że to najprawdopodobniej Xizor stoi za zamachami na życie Luke'a. Rozmowę przerywa kanonada: czterech napastników atakuje budynek i ostrzeliwuje trójkę przyjaciół, uniemożliwiając im ucieczkę. Z opresji ratuje ich Dash Rendar, który szybko eliminuje agresorów przy użyciu blastera. Vader otrzymuje informację o uzyskaniu przez wywiad nagrań, na których najemnik nakłania szefową mechaników do zabicia jego syna za sowitą opłatą. Dash, Lando, Luke i Chewie kierują się do kryjówki zapewnionej przez Rendara. Leia dowiaduje się od Xizora, że jest przynętą na Skywalkera. Guri donosi swojemu szefowi o lądowaniu koreliańskiego frachtowca odpowiadającego opisowi Sokoła w dzielnicy magazynowej planety; książę nakazuje jego obserwację. Po wyjściu replikantki przyjmuje kolejno interesantów: genarała Sendo, Mayli Weng, Bentu Pall Tarlena i Wendella Wright-Simsa. Luke wysyła Leii poprzez Moc sygnał, że wkrótce zostanie uratowana, co ta przyjmuje z ulgą. Vader wyczuwa ten kontakt i zdaje sobie sprawę, że jego syn jest na Coruscant, ale nie potrafi zidentyfikować drugiego skupiska Mocy.

W kryjówce Dash przedstawia pozostałym swój plan: ma zamiar wprowadzić wszystkich do pałacu Xizora poprzez rury kanalizacyjne. W tym celu ma zamiar przekupić inżyniera obeznanego z układem podziemi budynku. Przyjaciele nie są zachwyceni perspektywą brodzenia w płynnej gnojówce, ale zdają sobie sprawę, że jest to jedyne wyjście. Vader po raz kolejny próbuje podjąć leczenie ran mocą Ciemnej Strony, ale nie potrafi utrzymać koncentracji. Uwięziona Leia przygotowuje się na przybycie odsieczy.

Rendar przedstawia towarzystwu inżyniera i speca od kanalizacji Benedicta Vidkuna. Ten pokazuje im plany rur i przekazuje za odpowiednią opłatą kody wejściowe neutralizujące pole siłowe i pułapkę termiczną. Lando i Dash skłaniają go, by szedł z nimi, choć mężczyźnie wcale się to nie podoba. Xizor nadal ma zamiar złamać Leię i skłonić ją do posłuszeństwa, traktując to jako wyzwanie; potem zamierza ją zgładzić. 3PO informuje Luke'a, że w dzielnicy magazynowej pojawiły się zespoły poszukiwawcze szukające koreliańskiego frachtowca. Vader dowiaduje się od swojego agenta o losie rodziny Xizora i zdaje sobie sprawę, że dla księcia jest to także sprawa osbista: chce się na nim zemścić za śmierć bliskich. Imperator kontaktuje się z Mrocznym Lordem i ostrzega go o zakłóceniu Mocy, które poczuł. Vader nawiązuje łączność z Xizorem i bez ceregieli oznajmia mu, że ma zaprzestać zamachów na życie Skywalkera. Wyprowadza to Falleena nieco z równowagi, lecz nie zmienia to jego planów.

Luke, Lando, Dash, Chewbacca i Vidkun wchodzą do rur kanalizacyjnych i kierują się do pałacu. Po drodze zostają zaatakowani przez dianogę, z którą Jedi rozprawia się za pomocą miecza. W końcu docierają do komory oczyszczającej bezpośrednio pod budynkiem. Rendar ma zamiar uwięzić inżyniera w zacisznym miejscu, by nie zaalarmował władz. W odpowiedzi kanalarz wyciąga broń i zaczyna strzelać. Rani Dasha w nogę, ale sam ginie od strzału przemytnika. Po opatrzeniu rany wszyscy ruszają dalej. W pobliżu komory Luke wyczuwa sześciu strażników; atak na ich kabinę nie przebiega zgodnie z planem. Co prawda wszyscy przeciwnicy giną, ale jeden z nich włącza komunikator i usiłuje skontaktować się ze zwierzchnikami, lecz zostaje powstrzymany. Do Xizora docierają informacje o utracie łączności; nakazuje wysłać patrol na najniższy poziom. Przyjaciele ruszają na wyższe poziomy, gdzie spotykają wartowników. Podczas zaciętej wymiany ognia z Luke'iem kontaktuje się 3PO - do Sokoła zbliżają się uzbrojeni ludzie. Skywalker nakazuje droidom czym prędzej startować. Leia wyczuwa, że odsiecz się zbliża i szybko zakłada strój łowcy nagród. Xizor ogłasza alarm dla całej ochrony i nakazuje Guri, by sprowadziła do niego księżniczkę. Leia wyczuwa, że ktoś zbliża się do jej więzienia i przygotowuje powitanie. Replikantka otwiera drzwi i otrzymuje cios hełmem w tył głowy, co pozbawia ją równowagi na czas wystarczający Organie do ucieczki i zablokowania drzwi od zewnątrz.

Pałac Xizora zostaje wysadzony.

Luke rozmawia ze zdenerwowanym 3PO, który niezbyt sobie radzi z pilotowaniem statku i wciąż kłóci się z R2. Grupa natyka się na drzwi z zamkiem magnetycznym, które Skywalker otwiera z pomocą miecza. Na wieść o ucieczce Leii Xizor razem z Guri biegnie jej szukać. Lando niszczy skrzynkę rozdzielczą. Podczas ucieczki przed kolejną grupą strażników przyjaciele spotykają Leię. Razem ruszają dalej w stronę lądowiska na pięćdziesiątym poziomie, by jak najszybciej wsiąść do Sokoła i odlecieć. Falleen wraz z replikantką spotykają ich na dwudziestym piętrze. Xizor usiłuje zastrzelić Skywalkera, ale ten odbija jego strzały mieczem. Guri ciska w stronę przeciwników fotelem, którego strzałem z kuszy niszczy Chewbacca. Widząc, że stosunek sił nie jest po jego stronie lider Czarnego Słońca chroni się w najbliższym pomieszczeniu i każe swej towarzyszce wezwać posiłki. Strażnicy zapędzają uciekających przyjaciół w kozi róg. Lando postanawia użyć środków ostatecznych: wyciąga granat termiczny i nastawia tzw. trupi wyłącznik, a następnie przekazuje go Luke'owi, który ostrożnie wychodzi z pomieszczenia.

Prowadzący swoich podwładnych Xizor dostrzega chłopaka i szybko orientuje się, co się święci. Nakazuje wstrzymać ogień i po dłuższym namyśle zgadza się na żądanie Skywalkera, by książę pozwolił intruzom wyjść bezpiecznie z pałacu. Nagle Calrissian wyciąga drugi granat, ustawia zapalnik na pięć minut i wrzuca ładunek do zsypu na śmieci prowadzącego na najniższy poziom. Wściekły Xizor nakazuje strażnikom odnaleźć granat nim wybuchnie niszcząc cały budynek, ci jednak wolą jak najszybciej się ewakuować. Falleen kieruje się do prywatnej windy, by dotrzeć na lądowisko.

Luke i pozostali docierają na pięćdziesiąte piętro. Wszyscy biegną w stronę platformy, Skywalker jednak zostaje w tyle i aktywuje miecz. Przed nim stoi nieuzbrojona Guri, która rzuca mu wyzwanie - chce sprawdzić się w walce z rycerzem Jedi. Wbrew rozsądkowi chłopak zgadza się na walkę. Początkowo radzi sobie dobrze, ale krzyk Leii dekoncentruje go i traci kontakt z Mocą. Replikantka zadaje kolejne ciosy i wydaje się, że Jedi nie ma szans. Luke jednak zawierza całkowicie Mocy i nagle cały świat zwalnia. Bez trudu unika kolejnego ciosu i powala replikantkę podcinając ją. Guri przyznaje się do porażki i jest gotowa, by zakończyć swe istnienie. Zostaje jednak oszczędzona, a Jedi dołącza do przyjaciół. Wszystkich czeka jednak niemiła niespodzianka - Sokoła nie ma na lądowisku.

Tymczasem Xizor dociera do swojego osobistego myśliwca, Virago. Wsiada do środka i wybiera kurs na swój skyhook Falleen's Fist, gdzie ma zamiar czekać na wrogów wraz ze swoją prywatną flotą. W czasie ucieczki omal nie zderza się z koreliańskim frachtowcem.

Rendar dostrzega nadlatującego szaleńczym kursem Sokoła. Po kilku nieudanych podejściach w wykonaniu 3PO w końcu udaje mu się dość gwałtownie posadzić maszynę. Wszyscy czym prędzej wpadają do kabiny. Dash łapie za stery i nie zwlekająć kieruje statek z dala od pałacu, którym wstrząsają już eksplozje. Luke zauważa brak jednej z wojskowych lotni i domyśla się, kto mógł z niej skorzystać.

Rozsierdzony Xizor łączy się ze swoją flotą i nakazuje wypatrywać statku YT-1300. Podczas rozmowy nieostrożnie wymienia nazwisko Skywakera. Jest to duży błąd, gdyż informacja o tym trafia do Vadera, który nakazuje przygotować swój prom. Dash wzywa swojego droida, Leebo, by przyleciał na spotkanie z Sokołem i przesiada się na pokład swego statku dzięki skafandrowi próżniowemu. Xizor dociera na skyhook i przejmuje dowodzenie nad flotą. Uciekający z planety przyjaciele zostają zaatakowani przez niezidentyfikowane jednostki. Pilotujący teraz statek Luke z przerażeniem stwierdza, że od miejsca bezpiecznego skoku w nadprzestrzeń dzieli ich ściana myśliwców. Rozpoczyna szaleńcze manewry, a Leia i Chewie kierują się do wieżyczek. Do walki dołącza też Outrider. Sfera myśliwców zacieśnia się i oba frachtowce mają coraz mniejsze pole manewru. Nagle do walki dołącza Wedge wraz z Eskadrą Łotrów. Przywraca to nadzieję na ucieczkę, niemniej przewaga liczebna jest nadal po stronie wroga, którym okazuje się być prywatna flota Xizora. Sytuacja Rebeliantów wydaje się beznadziejna, gdyż przeciwników są setki. Tymczasem Vader dociera na mostek Egzekutora i nakazuje start wszystkich myśliwców a także nawiązanie łączności z tryumfującym póki co Falleenem. Na widok nadlatujących TIE Lando i Luke już żegnają się z życiem, ale ku ich zaskoczeniu X-wingi i koreliańskie frachtowce zostają zignorowane, a obiektem ataku stają się maszyny floty Czarnego Słońca. Zdenerwowany Xizor odbiera połączenie od Mrocznego Lorda, który daje mu dwie minuty na odwołanie swoich sił. Vader jest gotów zaryzykować niezadowolenie Imperatora, by pozbyć się Falleena.

Zniszczenie skyhooka Falleen's Fist z rozkazu Vadera.

Bitwa przybiera tymczasem ogromne rozmiary, gdyż coraz więcej maszyn Imperium dołącza do walki. Xizor czeka, by sprawdzić, czy jego przeciwnik spełni groźbę. Po upływie wyznaczonego czasu Vader nakazuje otworzyć ogień i skyhook zostaje zniszczony salwą turbolaserów z Egzekutora. Rendar natychmiast dostrzega możliwość ucieczki - przez pole szczątków ze zniszczonej stacji. Wszyscy podążają za nim. Nagle ogromny odłamek konstrukcji zbliża się do Outridera. w chwilę później statek znika bez śladu. Nie mając czasu na rozpamiętywanie tego zdarzenia, Sokół oraz Eskadra Łotrów przelatują przez pole szczątków i skaczą w nadprzestrzeń.

Leia, Lando, Luke, Chewbacca, C3PO i R2-D2 szczęśliwie docierają do jednej z baz Rebelii. Wedge przekazuje im informację, że Dash jednak trafił fatalną torpedę - była to nowa broń Imperium, odporna na ogień laserowy. Skywalker zamierza odbić Hana z rąk Jabby.

Vader rozmawia z Imperatorem na temat śmierci Xizora. Palpatine planuje zwabić Rebelię w pułapkę, a przynętą ma być Gwiazda Śmierci. Mrocznemu Lordowi nie podoba się ten plan, ale nie mówi tego głośno.

Luke nagrywa wiadomość dla Jabby i przygotowuje się wraz z przyjaciółmi do akcji, której celem jest uratowanie Solo z rąk okrutnego Hutta.

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Postacie główne

Postacie poboczne

Stworzenia

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Różne

Galeria

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
1996, Maj USA 9780553100891 Bantam Spectra 340 stron Druk (twarda) 22,95 USD
1996, Maj USA 9780553474381 Bantam Doubleday Dell
Audio Publishing
180 minut Audiobook 16,99 USD
(kaseta magnetofonowa)
1997, 3 marca USA 9780553574135 Bantam Spectra 400 stron Druk (miękka) 7,99 USD
1998, Czerwiec Polska 9788371696213 Wydawnictwo Amber 320 stron Druk (miękka) 24,80 PLN
2007, 20 lutego USA 9780553754803 Random House Audio 180 minut Audiobook 9,99 USD (cyfrowy)
2011, 28 stycznia USA 9780307796349 Del Rey 416 stron Ebook 7,99 USD

Przypisy

  1. Informacja od wydawnictwa Amber.

Recenzje

Linki zewnętrzne