Bothanie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Bothanie
Planeta macierzysta: Bothawui
Wzrost: 140-150 cm
Kolor futra/włosów: Brązowe
Bothanie to dwunożne, futrzaste istoty, pochodzące z planety Bothawui. Bothanie byli znani ze swojej rewelacyjnej siatki szpiegowskiej. Specjalizowali się w zdobywaniu i przekazywaniu (nawet sprzedawaniu) informacji.

Wygląd

Bothanie pod względem budowy byli podobni do ludzi, a całe ciało mieli porośnięte futrem. Przeciętny wzrost Bothanina to 1,5 metra wzrostu.

Kultura

Kultura Bothan oparta była na filozofii zawartej w starożytnych tekstach, zebranych w księdze zwanej The Way napisanej przez Golma Fervser'dra. Celem tej bothańskiej drogi było zdobycie władzy oraz wpływów. Dlatego też każdy Bothanin miłował ponad wszystko sukces polityczny i gospodarczy.

W czasie kryzysu Bothanie ogłaszali stan znany jako Ar'kai.

Społeczeństwo

Bothańskie rodziny zorganizowane były w duże klany, które były najważniejszą jednostką społeczną. Lojalność wobec rodziny i klanu była dla Bothan tak samo ważna, jak władza. Przynależność do klanu oznaczała ostatnia część bothańskiego nazwiska. Na przykład Borsk Fey'lya — Borsk jest to imię, Fey nazwa rodziny, Lya nazwa klanu.

Rząd

Władzę wśród Bothan sprawowała Rada bothańska, w której skład wchodzili przedstawiciele 608 klanów. Radzie przewodził Pierwszy Sekretarz. W czasie wojen klonów wchłonęła ona wiele politycznych instytucji, przez co administracja stała się silnie scentralizowana.

Historia

Galaktyczna wojna domowa

Mimo że Bothanie to neutralna rasa i udało im się zachować neutralność nawet podczas galaktycznej wojny domowej, posiadali oni niewielkie siły obronne. Żołnierze szkoleni byli w Bothańskiej Akademii Wojskowej. Na Bothawui przebywał imperialny gubernator i mały garnizon szturmowców, jednakże bothańska sieć szpiegowska pozostałą neutralna. Bothanie dostarczali informacji zarówno Imperium, jak i rebeliantom. Na tej neutralności skorzystała Rebelia, bo to właśnie bothański wywiad zdobył dla niej plany pierwszej Gwiazdy Śmierci. W odwecie Imperator osobiście zabił setki Bothan.

Niedługo przed bitwą o Endor szpiedzy pod dowództwem Kotha Melana dostarczyli Sojuszowi plany drugiej Gwiazdy Śmierci.

Nowa Republika

Bothanie zostali wmieszani w intrygę Imperatora. Ujawniono, że byli oni zamieszani w wyłączenie osłon planety Caamas, co doprowadziło do spalenia powierzchni tej planety przez Imperium. Wiele lat Bothanie starali się ujawnić prawdę. Dopiero w piętnaście lat po bitwie o Endor, w górze Tantiss znaleziono kopię archiwów Imperium, które ujawniły intrygę Palpatine'a.

Ciekawostki

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Bothan.
Zobacz przedstawicieli
rasy Bothan.