Caamas

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Caamas
Astrografia
Region: Światy Jądra[1]
Układ: Cirius[1]
Pozycja w układzie: 2
Gwiazda: Cirius[1]
Księżyce: Brak[1]
Współrzędne: M-9
Długość dnia: 25 godzin[1]
Długość roku: 375 dni[1]
Geografia
Średnica: 15 540 km
Atmosfera:
  • Tlenowa[1]
  • Toksyczna (po dewastacji)[1]
Klimat:
Grawitacja: Standardowa[1]
Dominujący krajobraz:
  • Dżungle
  • Stepy
  • Wzgórza
  • Jałowe, skaliste pustkowie (po dewastacji)[1]
Woda: 35%
Społeczeństwo i inne
Języki:
Ludność: 250 (po dewastacji)[1]
Struktura demograficzna:
Główne miasta: Refuge[1]
Import: Artykuły spożywcze[1]
Eksport: Brak[1]
Przynależność:
Caamas był planetą Światów Jądra usytuowaną w układzie Cirius. Owa planeta, jak z resztą wiele innych planet stała się ofiarą Imperium Rakatan. Wiele lat później została zbombardowana przez Imperium Galaktyczne, przemieniając krajobraz planety na jałowe pustkowia pokryte skałami. Caamasjanie osiedlili się na Caamas w 30000 BBY.

Charakterystyka

Caamas przed powstaniem Imperium Galaktycznego, pokryty był tętniącymi życiem dżunglami, bagnami i stepami. Po zbombardowaniu planety krajobraz zmienił się całkowicie. Jego populacja gwałtownie zmalała pod względem zwierząt i inteligentnych ras. Również atmosfera się zmieniła uniemożliwiając normalne oddychanie. Wszelakie oceany przemieniły się w wielkie błoto.[2]

Historia

Caamas padł ofiarą Bezkresnego Imperium. Po dominacji trwającej pięć tysięcy lat, Rakatanie powrócili do Nieznanych Regionów na planetę Lehon. Po założeniu Republiki Caamasjanin o imieniu Ylenic It'kla wstąpił w szeregi rycerzy Jedi. Caamasianie mieli zwyczaj szanować każdą obcą istotę. Nawet wrogów Republiki.

Czasy Imperium

W 19 BBY, nie wiele miesięcy po zakończeniu wojen klonów, Caamas zostało zbombardowane przez siły Imperium Galaktycznego. Nie było możliwe jednak zniszczenie planety, gdyż tamtejsze generatory osłon były aktywowane. Palpatine wysłał Bothanina, by nie wzbudzić podejrzeń. Gdy Grodin Tierce przybył na planetę, zrobił to co kazał mu Darth Sidious. Grodin był też nakłoniony do sfałszowania pewnych dokumentów, co później wykorzystał wielki admirał Thrawn przeciwko Nowej Republice. Planeta nie została jednak całkowicie zniszczona. Przetrwała, jednak jej krajobraz został doszczętnie zmieniony na jałowe pustkowia, które jak i atmosfera nie pozwalały na normalne życie.

Kilka lat później na planetę spadł wielki meteoryt rzeźbiąc na niej ogromny krater.[3]

Cała populacja Caamas nie została jednak unicestwiona. Ci, którzy przetrwali chcieli zbudować miasto. Pomogli im w tym Ithorianie, którzy wiele lat wcześniej odbudowali miasta planety Telos IV. Po zbudowaniu miasta, planetę wspomagali Bothanie, którzy opłacali mieszkańców 50 000 kredytów rocznie.

Późniejsze czasy

W 130 ABY Caamas mógł być jedną z planet, na której projektowano wielką bibliotekę na planecie Ossus.

Zobacz też

Przypisy

Źródła