Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Telos IV

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

250px-TelosIV.png
Telos IV
Astrografia
Region: Zewnętrzne Rubieże
Sektor: Sektor Kwymar
Układ: Układ Telos
Gwiazda: Telos
Współrzędne: Q-4
Geografia
Atmosfera: Tlenowa
Klimat: Umiarkowany
Grawitacja: Standardowa
Dominujący krajobraz:
  • Łąki
  • Równiny
Społeczeństwo i inne
Struktura demograficzna:
Przynależność:
Telos IV to planeta znajdująca się na Zewnętrznych Rubieżach galaktyki. Bardzo ucierpiała podczas wojny domowej Jedi, z powodu zbombardowania planety przez siły Sithów. Dzięki międzyplanetarnemu projektowi rekultywacji planeta znów wróciła do życia, stając się ponownie domem dla wielu istot. Wiele lat później planeta zmagała się z rządami skorumpowanego gubernatora Criona, a następnie kłamstwami jego syna, Xanatosa. Podczas galaktycznej wojny domowej sympatyzowała z Rebelią.

Historia

Wojna domowa Jedi

W 3959 BBY wybuchła wojna domowa Jedi, podczas której Telos IV zostało spustoszone przez siły Sithów pod dowództwem admirała Saula Karatha. Bombardowanie orbitalne zmiotło z jej powierzchni miasta i ośrodki przemysłowe, jak i zniszczyło większą część powierzchni planety, w tym niektóre okazy fauny i flory. W czasie ataku zginęło wielu mieszkańców. Carth Onasi stracił tam wszystkich swoich przyjaciół i prawie całą rodzinę (m.in swoją żonę). Szczęście dopisało tylko mu i jego synowi, Dustilowi, który jednak nie został przez niego odszukany i zamieszkał w Akademii Sithów na Korribanie. Inni ocaleli uciekli statkami ratowniczymi w takie miejsca jak Nar Shaddaa, gdzie w ciasnych i obskurnych sektorach wiedli żywot uchodźców. Mówiono, że Darth Malak wydał rozkaz nieotwierania ognia do statków ewakuacyjnych, by zaakcentować swoje zwycięstwo.

Projekt Rekultywacji (3951 BBY)

Około roku 3951 BBY rząd Republiki Galaktycznej podjął się próby odtworzenia dawnego środowiska planety, zatrudniając w tym celu ithoriańskich specjalistów od ochrony ekosystemów. Przewodził im Chodo Chabat i Moza.

Telozjańska Akademia Jedi

Oprócz nich na planetę przybyła Korporacja Czerka, której oddziałem dowodziła Jana Lorso. Telos IV miała być testem Projektu Rekultywacji, który jeśliby się powiódł, mógłby stanowić wzór dla przyszłych projektów odtwarzania zniszczonych przez wojnę planet. Niestety, między Ithorianami a Czerką była niezgoda, której przyczyną była negatywna postawa drugiej strony wobec Projektu Rekultywacji. Ithorianie chcieli odbudować ekosystem planety, sprowadzając na nią florę i faunę m.in z księżyca Dxun. Natomiast Korporacja Czerka chciała użyć pozostałości po wojnie, np. wraków statków czy ruin budowli, do wydobycia i sprzedaży surowców. Prowadziła także przemyt i handel nielegalną bronią na terenie stacji, posiadała swoje nielegalne placówki w Strefach Rekultywacji, a także zatrudniała i pomagała przestępcom.

W tym też okresie na Telos swój oddział (zwany Bumani) założył Kantor, międzygalaktyczna organizacja przestępcza (która też miała swój negatywny wpływ na działania Ithorian). Gdy Wygnana Jedi przechwyciła droida należącego do Korporacji, za jego pomocą włamała się do komputerów Czerki. Po dostarczeniu Ithorianom dowodów obciążających Czerkę, najemnicy przeprowadzili atak na placówkę Ithorian. Ostatecznie, placówki Kantoru i Korporacji Czerka zostały zlikwidowane ze Stacji Cytadeli

Kontrofensywa Republiki

Po zwycięskiej walce Wygnana Jedi wraz z Kreią i Attonem polecieli statkiem pasażerskim do Strefy Rekultywacji, gdzie miał na nich czekać Bao-Dur, jej kompan z czasów wojny domowej Jedi. W trakcie lotu prom został zestrzelony przez wieżyczki turbolaserowe. Na miejscu katastrofy Iridionanin już na nią czekał. Udała się z nim do bazy wojskowej Czerki, skąd musiała wziąć nowy prom. W drodze do placówki stoczyli kilka potyczek z najemnikami i bandytami Korporacji. Odkryła wraz z Bao-Durem sygnał, który pochodził z północnego bieguna Telos.

Tam Wygnana została ponownie zestrzelona lecąc promem nad strefą polarną, tym razem przez droidów-zabójców z serii HK-50. Później udała się do Akademii Jedi, w której spotkała dawną Mistrzynię Jedi Atris. W trakcie rozmowy dowiedziała się, dlaczego została wydalona z Zakonu, potem opuściła planetę. Władze planety miały także problem z dostawami paliwa, z powodu zniszczenia Peragusa II przez okręt Harbinger i Wygnaną Jedi. Problem został zażegnany po podpisaniu umowy z Huttem Voggą.

Stacja została później zaatakowana przez Dartha Nihilusa, który przybył wraz ze swoją gwiezdną flotą, z Ravagerem na czele. Dzięki pomocy (podpisaniu umowy na paliwo) Wygnanej Jedi, stacja utrzymała swoją pozycję na orbicie. Po krótkiej serii potyczek na stacji, Mandalore oznajmił Wygnanej, że jego uprzednio przygotowany oddział Mandalorian jest gotowy do wylotu. Chwilę wcześniej przybyła flota Republiki wraz admirałem Onasim.

Bitwa o Telos

Na Ravagerze stawili czoła oddziałom Nhilliusa. Po zamontowaniu czterech bomb protonowych, Wygnana wraz z drużyną udała się na mostek kapitański, gdzie odbył się ostateczny pojedynek z Mrocznym Lordem. Po wygranej walce ciało Sitha rozpłynęło się w mroku, a jego maskę wzięła jego była niewolnica, Visas Marr. Po wysadzeniu Ravagera udali się na stację Cytadelę, gdzie spotkali się z admirałem Carthem Onasi. Pytał on Wygnaną o miejsce pobytu Revana. Na koniec poprosił ją by mu przekazała, że dobrze wywiązuje się z obowiązków. Po rozmowie odleciała na Malachor V.

Era upadku Republiki

W 73 BBY na Telos IV urodził się Xanatos, syn gubernatora Criona. W wieku 3 lat został zabrany przez rycerza Jedi Qui-Gona. Gdy nadszedł ostateczny test padawana, Xanatos wraz ze swoim mistrzem został wysłany na swoją rodzinną planetę, gdzie skorumpowany gubernator planety - Crion szykował się do zerwania traktatów z sąsiednią planetą i wywołania wojny.

Podczas pobytu na Telos Crion uzmysłowił Xanatosowi jak wielu rzeczy i możliwości pozbawiło go życie zgodne z zasadami Jedi. Xanatos zobaczył jak wielka jest potęga jego ojca, którą daje władza polityczna i bogactwo. Przez to pozwolił uwieść się ciemnej stronie. Podczas negocjacji z władzami sąsiedniej planety, Xanatos na życzenie ojca zerwał negocjacje, a w wojnie, która po tym wybuchła, stanął na czele wojsk Criona, nie licząc się z tym, że angażując się w konflikt łamie zasady Jedi, ani ze śmiercią licznych cywili. Ostatecznie Qui-Gonn Jinn został zmuszony do powstrzymania eskalacji konfliktu bez pomocy, a wręcz stojąc po przeciwnej stronie barykady niż jego uczeń. Podczas finałowej bitwy w stolicy Telos, Thani, Qui-Gon zabił Criona na oczach Xanatosa. Następnie zaatakował swojego mistrza. Mimo, że pojedynek został wygrany przez Jinna, nie był on w stanie zabić swojego ucznia. Wtedy Xanatos uciekł, zabierając ze sobą skarby Telos, zgromadzone przez Criona.

W 44 BBY doszło do finalnego starcia pomiędzy Xanatosem, a Qui-Gonem. Okazało się, że jego były padawan jest przez Telozjan uważany za dobroczyńcę, bohatera i najbardziej godną zaufania osobę na planecie. Dowiedział się, że Xanatos jest fundatorem wielu instytucji użytku publicznego, takich jak szpitale czy biblioteki, a także twórcą brutalnej gry połączonej z loterią o nazwie Katharsis, która stała się wielka pasją nie tylko mieszkańców Thani, ale także wielu przybywających na planetę turystów. Administrowaniem dochodów z Katharsis zajmowała się spółka UniFy, która miała przeznaczać je na rekultywację i ochronę Świętych Obszarów, czyli rezerwatów przyrody na Telos. W rzeczywistości UniFy była przykrywką dla działalności Korporacji Pozaplanetarnej, która zamiast ochroną, zajmowała się rabunkową eksploatacją zasobów naturalnych planety, również na terenie rezerwatów.

Xanatos próbował uciec z planety, jednak Qui-Gon z Obi-Wanem doścignęli go na terenie dawnego rezerwatu Świętych Stawów, obecnie przemienionych w bajora wypełnione żrącym kwasem. Nad jednym z nich doszło do ostatecznego starcia między Qui-Gonem, a jego byłym padawanem. Xanatos przegrał lecz nie chcąc pozwolić by Qui-Gon zabrał go na proces do Thani, zdecydował się popełnić samobójstwo. Tuż przed wskoczeniem do sadzawki pełnej kwasu oznajmił Qui-Gonowi, że nigdy nie da mu satysfakcji zabicia go i oskarżył go o działanie pod wpływem nienawiści.

Po upadku korporacji Offworld wielu mieszkańców planety opuściło w 39 BBY swój dotychczasowy dom w eksperymentalnym statku Biocruiser.

Czasy Imperium

W czasie galaktycznej wojny domowej w sektorze Kwymar, Telos był jedną z planet zaprzyjaźnionych z Sojuszem Rebeliantów.

Imperium Galaktyczne przeprowadziło w tym sektorze serię ataków, z czego jeden obejmował zniszczenie Telos. Podczas tej serii operacji, Beilert Valance został dotkliwie zraniony na sąsiedniej planecie, Doniphonie. Z wielkim trudem ocalono jego życie w szpitalu Anglebay Station na Telos, gdzie ostatecznie został cyborgiem.

W swojej nowej "postaci" cierpiał z powodu dyskryminacji innych, co doprowadzało go do wściekłości, a w efekcie chęci zemsty. Już jako łowca z jemu podobnymi wrócił do Anglebay Station. Zaatakował ją, a po zakończeniu masakry zapytał Don Wana Kihotaya o informacje dotyczące posiadacza miecza świetlnego, który zniszczył Gwiazdę Śmierci, po czym zabił informatora.Wcześnie Kihotay opisał mu Jimma Doshuna, którego Valance pomylił z Lukiem Skywalkerem.

Ciekawostki

  • Nazwa planety Telos wywodzi się z greki. W języku starogreckim oznacza koniec, a w nowogreckim cel.
  • Tilos (staroż. gr. Telos) to mała grecka wyspa położona blisko wybrzeży Turcji.
  • W wyciętym materiale gry Knights of the Old Republic II: The Sith Lords istniała opcja uśmiercenia Visas, a dokładniej namówieniu jej do samobójstwa w celu osłabienia Dartha Nihilusa.

Źródła