Crion

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Crion
Data i miejsce śmierci: 53 BBY
Miejsce pochodzenia: Telos IV
Rasa: Człowiek
Crion był ojcem Xanatosa, a także gubernatorem planety Telos IV.

Biografia

Crion by najbogatszym człowiekiem na planecie, jednak zdawał sobie sprawę że nie da rady zapewnić swojemu synowi lepszej przyszłości. Toteż gdy na planetę przybył Qui-Gon Jinn i okazało się że Xanatos jest wrażliwy na oddziaływanie Mocy, nie wahał się ani chwili i oddał syna pod opiekę Qui-Gona. Ten obiecał że wyszkoli go na swojego padawana. Jednak fakt, że Xanatos doskonale pamiętał ojca i jego bogactwo sprawił, że Xanatos zawsze uważał się za kogoś ważniejszego od innych uczniów Jedi.

Przez następne lata władza Criona znacznie wzrosła. W końcu został gubernatorem całej planety. Doprowadził ją do jeszcze większego dobrobytu, jednak rozwiązał miejscowy senat i sprawował samodzielną władzę. Pragnąc zwiększyć potęgę planety, rozpoczął przygotowania do uderzenia na sąsiedni świat.

W tym momencie na planetę przybył Qui-Gon Jin ze swoim padawanem, Xanatosem. Crion zdołał namówić swojego syna do przyłączenia się do niego. Xanatos, widząc jaką władzę zdobył ojciec, pożałował, że przez te wszystkie lata szkolił się w Świątyni Jedi. Przyłączył się do swego ojca. Wkrótce potem zerwali pakt o nieagresji z sąsiednią planetą i rozpoczęli mobilizację wojsk. Zanim jednak do tego doszło, mieszkańcy zbuntowali się przeciwko jego władzy i rozpoczęła się wojna domowa. Crion wysłał do walki pospiesznie zmobilizowane oddziały najemników, na których czele postawił Xanatosa. Wkrótce potem szala zwycięstwa przechyliła się na stronę rebeliantów, wspomaganych przez Qui-Gona. Ostateczna bitwa miała miejsce podczas szturmu na siedzibę gubernatora. W wyniku tej bitwy Crion został zabity przez Qui-Gon Jinna, a wszelkie walki na planecie ustały. Wstrząśnięty śmiercią ojca Xanatos uciekł z planety, poprzysięgając również zemstę na swoim byłym mistrzu.

Źródła