Darth Nihilus

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Darth Nihilus
Data i miejsce śmierci: 3951 BBY, Ravager, nad Telos IV
Rasa: Człowiek[1]
Przynależność: Triumwirat Sithów[2]
Profesja: Mroczny Lord Sithów
Darth Nihilus, w Triumwiracie Sithów znany jako Lord Głodu, to Mroczny Lord Sithów panujący po wojnie domowej Jedi.

Biografia

Był jednym z dwóch uczniów Darth Trayi. Wraz z Darthem Sionem pokonał ją w walce w Akademii Trayus. Nie stoczył jednak z Sionem walki o dominację. Zamiast tego wykorzystał wrak uszkodzonego okrętu Ravager, aby wydostać się z planety Malachor V i wyruszyć na podbój galaktyki.

Jego głównym celem było niszczenie wszelkiego życia. Przepełniony nieopanowanym i nieugaszonym głodem. Dążył przede wszystkim do zniszczenia pozostałych przy życiu Jedi i innych istot wrażliwych na Moc. W tym celu spustoszył wiele planet. Zniszczył między innymi całą planetę Katarr, która mieściła kolonię rasy Miraluka — akurat w momencie, gdy miała tam miejsce narada Jedi, co do sposobów odnalezienia i usunięcia nowego, tajemniczego zagrożenia. Nihilus, jako niosący śmierć, był bowiem niemalże nie do wykrycia za pośrednictwem tworzonej przez życie Mocy.

Z pogromu Katarru ocalił jedną kobietę rasy Miraluka, Visas Marr, którą uczynił swoją uczennicą. Kiedy w galaktyce zaczęła ponownie działać Wygnana Jedi, Nihilus postanowił ją zgładzić. Visas, której zlecił tę misję, nie wywiązała się jednak z zadania i przyłączyła się do towarzyszy Wygnanej. W toku dalszych działań Nihilus dał się sprowokować do ataku na Telos, gdzie Wygnana wraz z oddziałem Mandalorian odparła jego atak, a następnie wdarła się na pokład Ravagera i pokonała Mrocznego Lorda. Ciało Nihilusa po śmierci implodowało i zniknęło. Została po nim jedynie maska. Chwile po śmierci władcy Ravagera statek został zniszczony, w wyniku eksplozji ładunków, które podłożyła Wygnana Jedi.

W pewnym momencie przed śmiercią stworzył on holokron, który zachował się, aż do czasów Nowego Imperium Galaktycznego. Wtedy to w jego posiadanie wszedł Darth Krayt, poszukujący sposobów na powstrzymanie rozpadu własnego ciała. Udał się na Korriban, gdzie przywołał duchy Nihilusa, Bane'a i Andeddu. Starożytni Lordowie zgodnie wyśmiali go i odmówili pomocy, oświadczając że jest tylko pretendentem do miana Sitha, niegodnym poznania ich wiedzy.

Wygląd

Nihilus był człowiekiem.[1] Ubierał się w czarne szaty, zaś na twarzy nosił białą maskę, która nie pozwalała dostrzec jego rysów. W walce korzystał z miecza świetlnego o czerwonym ostrzu.

Poza światem Gwiezdnych wojen

Darth Nihilus pojawił się po raz pierwszy w grze komputerowej Knights of the Old Republic II: The Sith Lords (wraz z dwójką innych Sithów: Darth Trayą i Darth Sionem). Przez długi czas tajemnicą dla fanów była kwestia rasy, do jakiej należał Sith. W grze, po zabiciu Dartha Nihilusa na pokładzie Ravagera, Visas Marr podchodzi do ciała i zagląda pod maskę. Gdy Wygnana Jedi pyta, co widziała, Visas odpowiada: "A man, nothing more". Z racji tego, że słowo "man" w języku angielskim oznacza zarówno człowieka, jak i mężczyznę, fani nie byli w stanie ustalić czy Visas chodziło o jego płeć czy rasę. Dopiero ponad trzy lata później, w wydanym 19 sierpnia 2008 roku podręczniku do SW RPG D20 o nazwie Knights of the Old Republic Campaign Guide oficjalnie ustalono, że Nihilus był człowiekiem.

Ciekawostki

  • Nihil z łaciny znaczy nic.

Przypisy

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Dartha Nihilusa.