Knights of the Old Republic II: The Sith Lords

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Knights of the Old Republic II: The Sith Lords
Wydawca: LucasArts
Producent: Obsidian Entertainment
Muzyka: Mark Griskey
Data wydania: 2005
Gatunek: RPG
Ograniczenie wiekowe: 12+
Platformy:
 • PC
 • Xbox
Nośnik: 4 CD
Czas akcji 3951 BBYKnights of the Old Republic II: The Sith Lords (KotOR 2) to komputerowa gra fabularna wyprodukowana przez Obsidian Entertainment, wydana 8 lutego 2005 roku. Jest ona kontynuacją gry Knights of the Old Republic. Gra, podobnie jak jej poprzedniczka rozgrywa się około 4000 lat przed bitwą o Yavin. Korzysta z systemu d20, znanego między innymi z gry Dungeons & Dragons. Podobnie jak w pierwszej części postawiono tu na swobodę wyboru między jasną, a ciemną stroną Mocy.

Napisy początkowe

A long time ago in a galaxy far, far away...
THE SITH LORDS
It is a perilous time for the
galaxy. A brutal civil war has
all but destroyed the Jedi
Order, leaving the ailing
Republic on the verge of
collapse.
Amid the turmoil, the evil
Sith have spread across the
galaxy, hunting down and
destroying the remaining
Jedi Knights.


Narrowly escaping a deadly
Sith ambush, the last known
Jedi clings to life aboard a
battered freighter near the
ravaged world of Peragus....[1]

Przebieg gry

Akcja rozgrywa się w 3951 BBY, pięć lat po wojnie domowej Jedi i cztery lata po wyruszeniu Revana do Nieznanych Regionów.

Po zwycięstwie nad Mandalorianami siły Revana i Malaka opowiadają się przeciw rycerzom Jedi. W wyniku długiej wojny obie strony poniosły ogromne straty. Pozostali przy życiu Sithowie wierzą, że bohaterka zwana Wygnaną Jedi jest ostatnią Jedi w galaktyce i postanawiają ją zabić. Jest ona jedną z Jedi, którzy pomagali Republice podczas wojny z Mandalorianami. Była jedyną, która wróciła, stanęła przed Radą Jedi i okazała skruchę. Za swoje przewinienia została skazana na wygnanie i została odcięta od Mocy.

Gra rozpoczyna się prologiem, w którym droid T3-M4 naprawił statek głównej bohaterki - Ebon Hawk.

Prawdziwa gra rozpoczyna się w stacji górniczej Peragus II. Nasza bohaterka była utrzymywana przy życiu w komorze z kolto w centrum medycznym. Po przebudzeniu Wygnana spotkała Kreię i uwięzionego Attona Randa, któremu pomogła wydostać się z więzienia. Były to jedyne żywe osoby na tej stacji. Z zapisów w konsolach bohaterka dowiedziała się, że reszta załogi zginęła z rąk droidów górniczych, a ona miała się stać przedmiotem handlu z Kantorem.

Podczas próby dostania się do zamkniętego hangaru, w którym spoczywał Ebon Hawk, do stacji przycumował okręt republikański znany jako Harbinger. Tym okrętem podróżowała na Telos Wygnana, zanim jednostka została zaatakowana przez nieznanego wroga. Podczas penetracji pustego okrętu drużyna spotkała Sitha Dartha Siona, który stoczył pojedynek z Kreią. W wyniku tego starcia kobieta straciła rękę, a Sion nazwał ją swym mistrzem.

Wędrując przewodem paliwowym drużyna dotarła do hangaru i weszła na pokład okrętu. Przy pomocy działek pokładowych Wygnana rozgromiła oddział żołnierzy Sithów, a następnie Ebon Hawk opuścił kopalnię. W tej samej chwili stację opuścił także Harbinger, który zaatakował Ebon Hawk. W wyniku walki doszło do reakcji w niestabilnym jądrze gwiazdy, która eksplodowała niszcząc doszczętnie stację Peragus II.

Atton Rand
Kreia

Drużyna udała się na planetę Telos, gdzie została oskarżona o zniszczenie stacji górniczej Peragus, która była głównym źródłem paliwa dla Stacji Cytadela - miasta unoszącego się nad zniszczoną planetą. Po uwolnieniu Wygnana otrzymała propozycję pracy od Ithorian i Korporacji Czerka. Okazało się, że obie grupy prowadziły prace nad odbudowywaniem planety zniszczonej podczas wojny, jednak Czerka prowadziła także brudne interesy, więc bohaterka pomogła Ithorianom. Została ona skierowana na powierzchnię planety skąd miała przynieść dowód nielegalnej działalności Czerki. Spotkała tam Bao-Dura, swego dawnego kompana z okresu wojen mandaloriańskich. Pomógł on dostać się do tajnej bazy korporacji. Następnie drużyna postanowiła udać się w rejon polarny, skąd dochodziły sygnały lokalizujące Ebon Hawk. Prom, którym leciała Wygnana, został jednak zestrzelony i rozbił się na jednym z płaskowyżów. Drużyna stoczyła tam walkę z trzema droidami HK-50.

Następnie drużyna udała się do ukrytej pod śniegiem Akademii Jedi. W środku bohaterka spotkała Jedi zasiadającą kiedyś w Radzie Jedi, Atris. Opowiedziała ona jej o jej wykluczeniu z zakonu, a następnie oddała jej statek - Ebon Hawk. Z transmisji przechwyconej przez T3-M4 dowiedziała się o miejscu pobytu pozostałych Mistrzów Jedi. Zez-Kai Ell przebywał na Nar Shaddaa, Kavar na Onderonie, Vrook Lamar na Dantooine, natomiast Lonna Vash na Korriban.

Na początku Wygnana udała się na Dantooine, gdzie znalazła ruiny Akademii Jedi, a także ucznia Micala. Pomogła także w odparciu najazdu najemników na osadę zwaną Khoonda. Podczas walki spotkała mistrza Vrooka, który zgodził się na spotkanie Jedi w ruinach akademii, gdy bohaterka zwoła tam także pozostałych mistrzów. Po powrocie na statek Wybrana spotkała Mroczną Jedi Visas Marr, kobietę rasy Miraluka pochodzącą ze zniszczonej planety Katarr, po krótkiej walce dołączyła ona do drużyny.

Tancerki na Telos

Kolejną odwiedzoną planetą była Nar Shaddaa. Planeta była pod kontrolą organizacji przestępczej zwanej Kantor, na której czele stał Goto. Bohaterka zwiedziła miedzy innymi Sektor uchodźców, gdzie pomogła jego mieszkańcom zdobyć lepsze warunki życia. Następnie Wygnana otrzymała zaproszenie na spotkanie z Visquisem. W drodze została zatrzymany przez Mirę, która ogłuszyła bohaterkę i sama udała się na spotkanie. Gdy Wygnana ocknęła się, poszła za nią do kanałów pod kantyną.

W tym czasie Mira znalazła się na arenie z jej odwiecznym przeciwnikiem Wookieem Hanharrem. Po wygranym pojedynku zabiła także kilka bestii, a następnie otworzyła drogę Wybranej, która na arenie spotkał się z Visquisem, który chwilę później zginął z rąk ludzi Kantoru. Do odlotu były potrzebne kody startowe, które zdobył T3-M4 zabijając przy okazji trzy droidy HK-50. Celem podróży był orbitujący nad Nar Shaddaa jach Goto. Doszło na nim do spotkania Wygnanej z przywódcą Kantoru. Mira pomogła bohaterce znaleźć mistrza Jedi, który zgodził udać się na Dantooine. Do drużyny dołączyli: droid G0-T0 oraz naprawiony HK-47.

Starcie na Onderonie

Kolejną odwiedzoną planetą był Onderon. Po awaryjnym lądowaniu na pobliskim księżycu Dxun z powodu walki w przestrzeni kosmicznej drużyna wędrowała przez dżunglę i trafiła do obozu Mandalorian. W obozie Wygnana uzyskała sympatię Mandalora, którym był naprawdę Canderous Ordo, dawny towarzysz Revana. Jedi pomogła Mandalorianom między innymi w naprawieniu anteny, zabiciu Zakkega, odnalezieniu Komusa. Po wykonaniu zadań obóz Mandalorian został zaatakowany przez zabójców Sith, zostali oni jednak pokonani przez bohaterkę i jej przyjaciół.

Następnie Mandalor zabrał Wygnaną swym statkiem do miasta Iziz, stolicy Onderonu. Cała planeta była bliska wojny domowej między poplecznikami królowej Talii, a generała Vaklu. Na planecie Jedi pomogła w uniewinnieniu Dhagona Genta, który był podejrzewany o zabójstwo. Dzięki jego pomocy Wygnana spotkała się z mistrzem Kavarem w kantynie, ale rozmowa nie trwała długo, gdyż oboje Jedi zostali zaatakowani i Wygnana musiała uciekać z planety. Gdy drużyna miała już opuszczać system otrzymała wiadomość od Keleborna, że źle dzieje się na Dxun i Onderonie. Drużyna podzieliła się na dwie części. Pierwsza udała się do dżungli, do grobowca Freedona Nadda, gdyż w komorze grobowej przebywało trzech Mistrzów Sithów. Druga część drużyny udała się przy pomocy Bazyliszka do Iziz. Całe miasto było pogrążone w wojnie domowej. Bohaterka dostała się po długich walkach do pałacu królewskiego, gdzie obroniła królową i zabiła generała Vaklu. Nakłoniła także mistrza Kevara do udania się na Dantooine.

Walka na Dxunie

Ostatnią odwiedzoną przez bohatera planetą był Korriban. Ebon Hawk wylądował w Dolinie Lordów Sithów, którą odwiedzi także Revan w poszukiwaniu Gwiezdnej mapy. Było to opuszczone miejsce. Były tam tylko bestie Ciemnej Strony zwane Hssissami. Na planecie znajdowała się Akademia Sithów. Po przeszukaniu lokacji bohaterka znalazła ciało martwej mistrzyni Lonny Vash. Podczas próby opuszczenia akademii stoczyła także przerwany ucieczką pojedynek z Darth Sionem. Kolejnym odwiedzonym miejscem była Jaskinia Shyraków. Wewnątrz znajdowało się wejście do grobowca, do którego weszła sama Wygnana. Wewnątrz doświadczyła kilku wizji: najpierw widziała Malaka próbującego zwerbować Jedi do wojny z Mandalorianami, następnie grupę Mandalorian walczących z żołnierzami [[Republika Galaktyczna/Legendy|]]. Później spotkała także widmo Kreii i walczących z nią członków drużyny, na końcu zobaczył Dartha Revana. Następnie bohaterka opuściła planetę.

Figurki LEGO stworzone na podstawie bohaterów gry

Następnie drużyna wyruszyła na Dantooine, by spotkać się w odbudowanej Enklawie Jedi z odnalezionymi mistrzami Jedi. Po rozmowie z mistrzami Kreia ogłuszyła Wygnaną i zabiła Mistrzów Jedi, a następnie udała się do Atris. Gdy bohaterka lecąc za Kreią pojawiła się na Telos, stoczyła pojedynek z Atris, lecz jej nie zabiła. Następnie Wygnana udała się do Stacji Cytadela. Była ona atakowana przez okręt Sithów Ravager. Przy pomocy Mandalorian bohaterka dostał się na jego pokład. Po podłożeniu ładunków wybuchowych w różnych miejscach kadłuba udała się na mostek, gdzie stoczyła pojedynek z byłym mistrzem Visas Darthem Nihilusem.

Następnie Wygnana udała się Mrocznym Jastrzębiem na planetę Malachor V, nad którą dokonał się wcześniej pogrom wojsk Mandalorian. Bohaterka wędrując po planecie trafiła na wejście do Akademii Trayus. W między czasie Mira stoczyła pojedynek z Hanharrem, a Zdalniak Bao-Dura włączył generatory w uszkodzonych statkach Republiki. Wewnątrz Akademii Wygnana stoczyła wiele walk z Sithami. W ostatniej sali czekał na nią Darth Sion. Po zabiciu Lorda Sithów bohaterka spotkała Darth Trayę, czyli przemienioną Kreie. Po jej pokonaniu odleciała z eksplodującego Malachora i udała się na poszukiwania Revana.

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Postacie główne

Postacie poboczne

Miejsca

Pojazdy i statki

Alternatywy w grze

W grze występuje kilka różnych możliwości, które sprawią, że rozgrywka wygląda trochę inaczej.

 1. Jeśli gramy mężczyzną, to do naszej drużyny zamiast Micala na Dantooine, dołącza przebywająca w Akademii Jedi na Telos Brianna.
 2. Jeśli wybieramy Ciemna Stronę Mocy:
 • do naszej drużyny dołącza Hanharr zamiast Miry i zabija ją na Nar Shaddaa.
 • po zabiciu Darth Trayi, zamiast opuścić planetę, bohaterka zostaje na niej i czeka na innych adeptów nauki Sithów.
 • na Onderonie popieramy generała Vaklu zamiast królowej i to ją zabijamy.
 • zamiast zapraszać mistrzów na Dantooine zabijamy ich (w zależności od wyborów gracza 1 mistrz może przybyć do Enklawy. Może też żaden.)
 • zabijamy Atris podczas drugiej wizyty w jej akademii

Ciekawostki

 • Jako że Obsidian Entertainment nie miało dość czasu na dokończenie gry, część planowanego materiału została wycięta, a fabuła została pozbawiona kilku znaczących wątków (np. zlikwidowano w całości jedną planetę - M4-78). Spowodowało to negatywne reakcje wielu graczy. Wiele z niedokończonych lub usuniętych elementów pozostało w kodzie gry, co pozwala domyślać się planowanej fabuły i podejmować próby jej odtworzenia.

The Sith Lords Restoration Project

Padawanka w Akademii. Gracz może nakłonić ją na przejście na ciemną stronę lub wysłać na poszukiwanie ocalałych Jedi.

The Sith Lords Restoration Project to inicjatywa fanów, która miała na celu przywrócenie wyciętego materiału w grze Knights of the Old Republic II: The Sith Lords. Zajmowała się tym grupa Gizka Team, zrzeszająca osoby znające się na modowaniu. Gizka Team zamierzała na swej stronie udostępnić odzyskany materiał w postaci modu, przedłużającego rozgrywkę o prawie dwie godziny. Najważniejsze rzeczy które miały zostać przywrócone to:

 • Fabryka droidów HK
 • Gildia Geneoharadan na księżycu przemytników
 • Wyjaśnienie losów towarzyszy Wygnanej Jedi na Malachorze V (możliwość doprowadzenia do ich śmierci)
 • Kilka dodatkowych wariantów zakończenia
 • Wiele innych drobnych rzeczy (przypadkowe ataki droidów HK, pojedynek Attona z Sionem, ocalała Jedi w akademii na Dantooine, rozszerzenie wątków miłosnych, atak drużyny na Kreię, kilka scen na Ebon Hawku, konfrontacja Siona i Kreii oraz wiele innych)
Atton, jeżeli będzie odrzucony przez Wygnaną Jedi na korzyść Disciple'a, spróbuje zamordować jej faworyta.

Termin ukazania się modu, a także los całego projektu, jest obecnie nieznany.

The Sith Lords Restored Content Mod

The Sith Lords Restored Content Mod to modyfikacja przywracająca więcej materiału niż wyżej wymieniony mod Teamu Gizka. Pracowali nad nim modderzy: "Zbyl" (twórca wielu modów przywracających wycięty materiał) i "Darth Stoney"(wydał moda przywracającego planetę droidów i wiele innych).

Polska wersja

Z nieznanych powodów, firma Obsidian, w przeciwieństwie do autorów pierwszej części, nie zgodzili się[źródło?], żeby gra została spolszczona (co jest dość dziwne, zważywszy na to, że istnieją jej inne niż angielska wersje językowe). Wiadomość ta została przyjęta przez polskich fanów z dużym rozczarowaniem, więc zdecydowano się stworzyć spolszczenie fanowskie, które można ściągnąć tutaj.

Recenzje

Przypisy

 1. Nieoficjalne tłumaczenie:
  Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce....
  GWIEZDNE WOJNY
  LORDOWIE SITHÓW
  Trwa okres niebezpieczny dla Galaktyki.
  Okrutna wojna domowa niemal całkowicie
  zniszczyła Zakon Jedi, pozostawiając
  poranioną Republikę na krawędzi upadku.
  Pośród tego zamętu źli Sithowie
  rozprzestrzenili się po galaktyce,
  ścigając i niszcząc pozostałych
  przy życiu rycerzy Jedi.
  Ostatni znany Jedi, któremu cudem
  udało się umknąć z zastawionej przez
  Sithów morderczej pułapki, uparcie
  trzyma się resztek życia na pokładzie
  ciężko uszkodzonego frachtowca
  w pobliżu spustoszonego świata
  zwanego Peragus.

Linki zewnętrzne

Seria Knights of the Old Republic
[Pokaż/Ukryj]