Bao-Dur

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Bao-Dur
Miejsce pochodzenia: Iridonia
Rasa: Zabrak
Kolor włosów: Brak
Kolor oczu: Brązowe
Kolor skóry: Jasny
Przynależność:
Profesja: Jedi
Bao-Dur był mężczyzną z rasy Zabraków pochodzącym z Iridonii. W czasie wojen mandaloriańskich służył pod komendą Wygnanej Jedi. Był świetnym mechanikiem i konstruktorem, o czym świadczyła chociażby stworzona przez niego broń, Generator Cienia Masy, pod koniec wojen mandaloriańskich, która to kilka lat później posłużyła do całkowitego zniszczenia Malachora V. Został wyszkolony na Jedi w roku 3951 BBY. Jego mistrzem była Wygnana Jedi.

Biografia

Wojny mandaloriańskie

W czasie wojen mandaloriańskich, czyli w roku 3960 BBY był technikiem służącym pod komendą Wygnanej Jedi. W trakcie służby doszedł do rangi porucznika. Zajmował się przede wszystkim budową i tworzeniem broni i innego sprzętu pomocnego w walce. Pod koniec wojny stworzył swoje największe dzieło - Generator Cienia Masy. Podczas bitwy o Malachor V - ostatniej w czasie wojny, uruchomił ją niszcząc całą flotę Mandalorian oraz nieumyślnie zabijając wielu żołnierzy Republiki i Jedi. Ta myśl towarzyszyła mu jeszcze przez długi czas w jego życiu. Podczas bitwy Bao-Dur stracił także swoją lewą rękę, którą wkrótce zastąpił mechaniczną, połączoną błękitnym strumieniem energii.

Towarzysz Wygnanej Jedi

Dziewięć lat później, w roku 3951 BBY Bao-Dur razem ze Zdalniakiem znalazł się na powierzchni Telos IV, gdzie spotykał Wygnaną Jedi, która rozbiła się na powierzchni planety. Bao-Dur poznał swoją byłą przełożoną i dołączył do niej. Przez cały czas Zabrak darzył ją wielkim szacunkiem i zwracał się do niej "generale". Podczas podróży na statku Ebon Hawk zajmował się przede wszystkim wszelkiego rodzaju usprawnieniami i naprawami, w których pomagał mu jego robot, Zdalniak. Bao-Dur był odpowiedzialny za ulepszenia droidów T3-M4 i G0-T0. Na Telos pomagał dostać się do silnie strzeżonej, tajnej bazy Korporacji Czerka, znienawidzonej przez niego organizacji, wykorzystując swoje umiejętności w łamaniu zabezpieczeń komputerowych. Po wyruszeniu w rejon polarny, prom w którym leciała drużyna został zastrzelony. Bao-Dur stracił przytomność. Przez następny okres towarzyszył Wygnanej Jedi w jej poszukiwaniach ocalałych Jedi. Wspólnie odwiedzili Dantooine, Nar Shaddaa, Dxun, Onderon i Korriban. Po odnalezieniu trzech mistrzów Jedi, Bao-Dur i reszta drużyny udali się ponownie na Dantooine, gdzie Wygnana miała się z nimi spotkać. Udała się więc razem z Kreią do enklawy Jedi, gdzie Darth Traya zamordowała mistrzów. Po tych wydarzeniach Bao-Dur towarzyszył Wygnanej w jej podróży do telosiańskiej akademii Jedi, a potem na Malachor V. Tam Bao-Dur wydał ostatnie polecenie dla swojego wiernego towarzysza - Zdalniaka, który włączył generatory w uszkodzonych statkach Republiki i czekał na rozkaz uruchomienia Generatora Cienia Masy. Bao-Dur podziękował mu wtedy za służbę. Gdy Wygnana Jedi pokonała Darth Trayę w akademii Trayus, Bao-Dur odleciał z nią oraz innymi towarzyszami, niszcząc jednocześnie całą planetę.

Charakterystyka

Bao-Dur był Zabrakiem, o jasnym kolorze skóry. Na głowie jak każdy przedstawiciel swej rasy miał wyrostki kostne. Jego twarz pokrywały tatuaże, co było pospolitym zjawiskiem wśród jego pobratymców. Najbardziej charakterystyczną rzeczą w wyglądzie Bao-Dura była jego mechaniczna lewa ręka. Przepływający strumień energii o kolorze cyjanowym łączył ramię z przedramieniem i dłonią, które były mechaniczne.

Umiejętności

Bao-Dur po ciemnej stronie Mocy.

Bao-Dur był znany przede wszystkim jako doskonały mechanik, technik i konstruktor. Do jego najsłynniejszych wynalazków należały:

  • Generator Cienia Masy - potężna broń, użyta podczas bitwy o Malachor V, a także później, w celu całkowitego zniszczenia Malachora V.
  • Zdalniak - droid, którego Bao-Dur skonstruował jeszcze w czasach swojego dzieciństwa, pomagał mu w różnych pracach konstruktorskich, zniszczony w czasie destrukcji Malachora V.
  • Energetyczne ramię - Bao-Dur podczas bitwy o Malachor stracił lewą rękę, więc w celu jej zastąpienia skonstruował potem mechaniczne ramię, niezwykle silne, połączone energetycznym strumieniem, mógł także dzięki niemu niszczyć pola energetyczne.

Ponadto Bao-Dur miał wysokie umiejętności dotyczące zabezpieczeń, materiałów wybuchowych oraz hakerstwa. Wielokrotnie udowodnił swoje umiejętności w czasie podróży z Wygnaną Jedi. Gdy został przez nią wyszkolony na Jedi w roku 3951 BBY stał się Obrońcą Jedi. Był potężnym przeciwnikiem także w otwartej walce, podczas której mógł także dodatkowo korzystać ze swojego mechanicznego ramienia.

Ciekawostki

  • Bao-Durowi użyczył głosu Roger Guenveur Smith.
  • W chwili przejścia Bao-Dura na ciemną stronę Mocy na jego twarzy pojawiały się tatuaże i zaczynał przypominać Dartha Maula, Sitha znanego z Mrocznego widma.
  • Bao-Dur mógł zostać wyszkolony na Jedi, lecz nie musiał. Wybór należał do gracza kierującego postacią Wygnanej Jedi. Jeśli został wyszkolony, przyjmował rangę Obrońcy Jedi.

Źródła


Towarzysze Meetry Surik
[Pokaż/Ukryj]