Ebon Hawk

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Ebon Hawk
Podstawowe dane
Producent: Core Galaxy Systems
Model: Frachtowiec typu Dynamic
Rodzaj: Frachtowiec
Różne
Właściciele:
Przynależność:Ebon Hawk (Mroczny Jastrząb) to lekki frachtowiec typu Dynamic będący w użytku w czasie wojny domowej Jedi oraz jakiś czas po jej zakończeniu.

Dane techniczne i wyposażenie

Pomieszczenia Jastrzębia.

Ebon Hawk pierwotnie był statkiem przemytniczym i został do tego odpowiednio dostosowany. Był niezwykle szybki i dobrze uzbrojony jak na jednostkę swojej klasy. Na jego wyposażenie wchodziły dwa podwójne działka laserowe, podwójne działko laserowe umieszczone w obrotowej wieżyczce, a także lekki blaster wysuwany z dolnej części kadłuba i służący do ostrzeliwania się przed jednostkami naziemnymi podczas postoju na lądowisku. Posiadał jak na tego typu statek dość silne generatory pola. Ebon Hawk był również wyposażony w kilka zamaskowanych schowków na kontrabandę, a jeden z jego właścicieli, Davik Kang, przerobił jedną z ładowni na hangar dla wyścigowych śmigów.

Historia

Kokpit Jastrzębia.

Nie jest jasne, kiedy i przez kogo statek został zbudowany (jego numery rejestracyjne pochodziły z planety Transel, mogły jednak zostać sfałszowane), wiadomo jednak, że miał przynajmniej kilku właścicieli, zanim dostał się w ręce Davika Kanga - szefa Kantoru na planecie Taris.

W trakcie wojny domowej Jedi, podczas blokady Taris przez siły Sithów, Kang zamierzał wykorzystać swój frachtowiec do ucieczki z planety. W tym celu potrzebował jednak kodów do automatycznych systemów obronnych, które były w stanie zniszczyć każdą jednostkę tej klasy. Podczas działań, które miały na celu uzyskanie tych kodów, Kang utracił frachtowiec na rzecz Revana, nieświadomego swojej prawdziwej, który użył go, by wydostać się z planety, po drodze niszcząc kilka wrogich myśliwców kosmicznych i udał się na Dantooine. Wraz z Revanem na pokładzie byli wówczas Jedi Bastila Shan, Carth Onasi, Mission Vao i jej towarzysz Zaalbar, dotychczasowy pracownik Davika - Canderous Ordo, oraz robot T3-M4.

W poszukiwaniu Gwiezdnej Kuźni

Po ukończeniu szkolenia i odkryciu Gwiezdnej Mapy w ruinach na Dantooine, Revan, wraz z towarzyszami, został wysłany na poszukiwania Gwiezdnej Kuźni. W czasie swojej misji przez większość czasu poruszał się za pomocą Ebon Hawka.

Jeszcze przed opuszczeniem planety okazało się, że w ładowni statku ukryła się Sasha ot Sulem, dziewczynka porwana wcześniej przez Mandalorian, która, dzięki pomocy dowódcy statku, ostatecznie wróciła do swojego ojca. Gdy odwiedzili Tatooine, aqualishański kupiec Jor Ul Kurax przez pomyłkę zarządził załadunek Gizek, które uwolniły się i zajęły cały statek. W czasie postoju na Korribanie okazało się, że w tajnej skrytce ukryty został artefakt Rakatan.

Ebon Hawk ucieka przed Leviathanem.

Bo odnalezieniu części Gwiezdnych Map statek został namierzony przez Leviathana, flagowy statek admirała Saula Karatha i złapany za pomocą emitera pola ściągającego. Dzięki poświęceniu Bastili Shan, załodze udało się uwolnić i odbić statek z rąk Sithów.

Gdy wszystkie Mapy zostały odnalezione, Revan nakazał obrać kurs na układ Lehon, gdzie znajdowała się Gwiezdna Kuźnia. Statek wpadł w pole zakłócające i rozbił się na powierzchni najbliższej planety. W czasie upadku uszkodzony został hipernapęd. Revanowi udało się zdobyć w części potrzebne do naprawy oraz wyłączyć pole. Dzięki temu możliwe było skomunikowanie się z dowództwem floty Republiki i poinformowanie ich o sytuacji w układzie. Statek włączył się do walki między siłami Sithów i Republiki, a następnie wykorzystał okazję, aby przebić się przez jednostki ochraniające stację i wylądować na niej wraz z kilkoma statkami Jedi. Gdy Revanowi udało się nawrócić Bastilię na jasną stronę, flota Sithów, wspomagana dotychczas przez medytację bitewną, zaczęła przegrywać z siłami Republiki, które ostatecznie zniszczyły Kuźnię. Ebon Hawk wraz z pełną załogą wystartował z jej powierzchni tuż przed eksplozją.

W Poszukiwaniu Prawdziwych Sithów

Pokład Ebon Hawka.

Po wygranej wojnie frachtowiec pozostał w rękach Revana chociaż jego załoga rozpadła się. Gdy w roku 3954 BBY zaczęły go męczyć wizje jego utraconej świadomości, Revan, wraz z Canderousem i T3-M4, wyruszył na poszukiwanie Maski Mandalora mając nadzieję, że pomoże mu ona rozwikłać zagadkę koszmarów. Udali się na lodowy świat, Rekkiad, gdzie przeżyli twarde lądowanie, a sam statek doznał lekkich uszkodzeń. Gdy odnaleźli Datakron Dramatha Drugiego wraz ze współrzędnymi Nathemy Revan odzyskał część wspomnień. Zostawił Mandalorianina i wraz droidem wyruszył na tę planetę. Jednak w tym samym czasie przyleciała tam Darth Nyriss wraz z towarzyszącym jej lordem Scourge'em. Zaatakowali statek Jedi, który rozbił się na planecie i porwali jego właściciela. Przez kolejny rok T3-M4 naprawiał frachtowiec za pomocą części znalezionych w wymarłym mieście. Gdy naprawy zostały zakończone, pokierował statek z powrotem do przestrzeni Republiki, gdzie odnalazł Meetrę Surik.

Służba Wygnanej Jedi

Rok po zniszczeniu Kuźni, Revan opuścił przestrzeń Republiki, zostawiając za sobą wszystkich towarzyszy oraz Jastrzębia. Cztery lata po tym wydarzeniu, Jastrzębia odnalazł okręt Republiki Harbinger. Statek był ciężko uszkodzony, a cała jego załoga zginęła, za wyjątkiem Wygnanej Jedi oraz Krei. Po naprawieniu uszkodzeń Ebon Hawk służył Wygnanej jako środek transportu w jej misji odnalezienia pozostałych przy życiu Mistrzów Jedi. Po tych wydarzeniach Wygnana była zmuszona do odbycia drogi na Malachor V, gdzie Mroczny Jastrząb odniósł poważne uszkodzenia podczas lądowania.

Szkice koncepcyjne do gry KotoR
Wczesny szkic koncepcyjny.
Wczesny szkic koncepcyjny.

Źródła