Przemytnik

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Przemytniczka.

Przemytnicy, zwani również szmuglerami, to mieszkańcy galaktyki zajmujący się przemytem, czyli nielegalnym transportem towarów, surowców czy broni na zlecenie swych pracodawców. Na przestrzeni wieków sprawiali wiele problemów stróżom prawa. Często jednak walczyli nie tylko dla własnych interesów, lecz także dla dobra ogółu.

Wygląd i charakterystyka

Przykłady stroju przemytnika.

Ubiór

Przemytnicy zwykle nie przywiązywali dużej wagi do ubioru. Na typowy strój składały się spodnie, wysokie buty i koszula, na którą była założona kamizelka. U boku z reguły luźno wisiał pas z kaburami. Ubrania przemytników zazwyczaj robiono z lekkich i elastycznych tworzyw, co umożliwiało szybkie przemieszczanie się.

Umiejętności

Szmuglerzy często byli bardzo sprytni i cisi. Nagrania ochrony z magazynów i portów kosmicznych pokazywały, jak dobrze przystosowywali się do każdej sytuacji. Jedną z najważniejszych cech w tym zawodzie były przebiegłość i ostrożność.

Przemytnicy zwykle podchodzili do walki chytrze. Improwizowali, chcąc nakłonić przeciwnika do błędu. Dzięki różnym sztuczkom, elementowi zaskoczenia i innym tego typu technikom pokonywali swych wrogów. Przebiegli szmuglerzy nie zawsze walczyli uczciwie, co pozwalało im na pokonywanie większej ilości przeciwników, niż udałoby im się to przy użyciu "czystych" metod. Mimo to typowy przemytnik zwykle unikał walki, jeśli było to możliwe.

Charakter

Przemytnicy bywali wyjątkowo szczerzy. W połączeniu z szelmowskim zachowaniem dawało to aroganckich i pewnych siebie ludzi. Często myśleli o własnych interesach, lecz gdy kolidowały one z dobrem jakiejś społeczności, na której im zależało, pomagali również innym.

Uzbrojenie

Różne modele przemytniczych blasterów.

Prawie zawsze szmuglerzy nosili przy sobie krótkie blastery. W czasach Starej Republiki i Imperium popularną bronią był DL-44. Przemytnicy niejednokrotnie osiągali wysoki kunszt w zakresie strzelania.

Historia

Wielka wojna galaktyczna i zimna wojna

Podczas wojny bezprawie stało się powszechne. Wiele systemów zostało odciętych od dostaw zaopatrzenia. Zdesperowani mieszkańcy poprosili o pomoc ludzi, którzy nie będą bali się przedzierać przez bandy piratów. Na ich prośby odpowiedzieli przemytnicy.

W ciężkich czasach szmuglerzy rozważali przyłączenie się do jednej z walczących stron. Chociaż z reguły nie byli patriotami, poparli Republikę Galaktyczną. Początkowo władza tolerowała pomoc przemytników niechętnie, jednak Jedi przyjęli nowych sojuszników z otwartymi ramionami.

Hylo Visz i przemytnicy opracowują plan ataku.

W roku 3661 BBY Mandalorianie sprzymierzeni z Imperium Sithów założyli blokadę na Drodze Hydiańskiej, jednej z głównych tras nadprzestrzennych Republiki. Szlak pozwalał na transport towarów z Zewnętrznych Rubieży do Światów Środka, w tym stolicy Republiki, Coruscant. Po jej utworzeniu, koniunktura Republiki znacznie się pogorszyła. Ceny poszły w górę, a w biedniejszych rejonach zapanował głód. Republika nie mogła skutecznie się bronić przed Sithami.

W tej sytuacji przemytniczka Hylo Visz postanowiła przełamać blokadę, licząc na olbrzymie profity ze strony Republiki. Razem z innymi szmuglerami poleciała na Zewnętrzne Rubieże wielkimi transportowcami. Krążąc między planetami, szmuglerzy załadowali wszystkie statki towarami i wyruszyli w kierunku Coruscant. Kiedy znaleźli się niespełna parsek od mandaloriańskich krążowników, Visz rozkazała zatrzymać konwój. Wtedy z nadprzestrzeni wyskoczyły niewielkie myśliwce i statki bojowe, pilotowane przez Mirialankę i jej towarzyszy. Przemytnicy zaatakowali niczego nie spodziewających się Mandalorian. Początkowo, dzięki elementowi zaskoczenia, utrzymywali przewagę, jednak mandaloriańskie statki z czasem zaczęły dziesiątkować flotę przemytników. Visz i jej towarzysze otrzymali jednak wsparcie sił Republiki, które dowiedziały się o bitwie. Wkrótce armada mandaloriańskich klanów została pokonana. Visz sprowadziła wszystkie transportowce na Coruscant. Została okrzyknięta bohaterką i otrzymała olbrzymią ilość kredytów.

Czasy Republiki i Imperium Galaktycznego

W czasach upadku Republiki przemytnicy nie angażowali się zbytnio w życie codzienne galaktyki. Sytuacja znacznie zmieniła się po zakończeniu wojen klonów. Imperium otwarcie walczyło z niemal wszystkimi działającymi przemytnikami. Zdarzyło się nawet, że zaatakowany został księżyc Nar Shaddaa. Represje imperialne nie dotyczyły tylko jednostek współpracujących z władzą. Jednymi z najbardziej znanych szmuglerów tamtych czasów byli Han Solo i Chewbacca. Działali oni bardzo aktywnie na rzecz Rebelii, poczynając od roku 0 BBY. Odegrali między innymi znaczącą rolę w czasie bitwy o Yavin czy walk na Endorze.

Czasy Nowej Republiki

W czasach Nowej Republiki przemytnicy brali czynny udział w życiu społecznym państwa. Podczas inwazji Yuuzhan Vongów, najeźdźców z innej galaktyki, przemytnicy wspierali siły Nowej Republiki w walce z nowym zagrożeniem.

Han Solo, jeden z najbardziej znanych przemytników działających po upadku Republiki Galaktycznej.

Ciekawostki

  • Przemytnik będzie jedną z klas dostępnych w grze sieciowej The Old Republic. Na stronie poświęconej tej klasie w bazie The HoloNet zapisano kilka ciekawostek w aurebeshu:
    • "Galaktyczni poszukiwacze zysku" ("Galactic Profiteers")
    • "Poszukiwani przez Rogana Rzeźnika" ("Wanted: By Rogan the Butcher")
    • "Moje życie, mój statek" ("My life, my ship")
    • "Odrobina szczęścia, mnóstwo umiejętności" ("A little luck, A lot of skills")

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
przemytników.

Klasy z gry The Old Republic

Klasy postaci