Galaktyka Yuuzhan Vongów

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Tytuł jest jedynie określeniem lub przydomkiem, gdyż właściwa nazwa nie została jeszcze nadana przez autorów.
Jeśli pojawi się oficjalna nazwa, poproś o przeniesienie tego artykułu i wypowiedz się w dyskusji.

Galaktyka Yuuzhan Vongów była domem dla Yuuzhan Vongów, Chazrachów, Abominorów, Silentium oraz ich twórców. Znajdowała się w niej planeta Yuuzhan'tar oraz jej planeta-nasienie, Zonama Sekot.

Yuuzhan Vongowie musieli opuścić swoją Galaktykę po tym, jak ją zniszczyli. Przez kilka tysiącleci tułali się światostatkami po międzygalaktycznych przestworzach, szukając dla siebie nowego domu. W końcu trafili na pełną życia Galaktykę, do której przeniknęli przez korytarz zwany wektorem pierwszym i rozpoczęli na nią inwazję.

Historia

Interpretując prastare teksty, niektórzy sugerują, że zostaliśmy z niej... wypędzeni. Przez naszą fascynację przemocą, wojną i podbojami. Niektórzy uważają długą podróż Yuuzhan za próbę odzyskania łask bogów.[1]
- Harrar
Silentium.

Pierwszym znanym konfliktem była wojna miedzy Silentium a Abominorem - dwoma rasami droidów. Nie wiadomo która ze stron wygrała, w każdym razie była to długa wojna na skalę galaktyczną, podczas której Yuuzhan Vongowie znienawidzili wszystko, co miało związek z techniką - fobia ta przetrwała w ich społeczeństwie aż do czasów rozpętanej przez nich wojny z Nową Republiką w 25 ABY.

Podczas wojny Silentium i Abominoru Yuuzhan Vongowie poznali, czym jest przemoc. Zafascynowani podbojami, wkrótce sami zaczęli zniewalać inne planety i rasy, w tym Chazrachów. Ich społeczeństwo podzieliło się na domeny, które wkrótce doprowadziły do wojny cremleviańskiej, podczas której Yuuzhanie stali się brutalni i przestali szanować życie, podbijając i pustosząc coraz to nowe obszary swojej galaktyki. To wszystko sprawiło, że Yuuzhan'tar wyrzucił ich, zrywając z nimi wszelką więź, a nawet odarł ich z Mocy. Potem Yuuzhanie zniszczyli go, ale przed tym planeta zdołała wysłać swoje nasiono - Zonamę Sekot. W wyniku utraty symbiozy ze swoim światem Yuuzhanie doświadczyli ogromnego cierpienia i doszli do wniosku, że ból jest jedynym sposobem powrotu do tej symbiozy. Z tego też wynikł ich późniejszy kult bólu i samookaleczenia ciała.

Mistrz wojenny Steng był przywódcą jednej ze stron w wojnie cremleviańskiej. Jego rywalem był Yo'gand, który używając techniki nazwanej później jądrem Yo'ganda zniszczył planetę, z której dowodził Steng, Ygziir. Na tym skończyła się wojna, a Yo'gand stał się pierwszym najwyższym lordem Yuuzhan Vongów. Jednak galaktyka była całkowicie spustoszona - Yuuzhanie nie mogli znaleźć światów zdatnych do zamieszkania.

Tak więc tuż po wojnie społeczeństwo Yuuzhan odleciało na masywnych światostatkach w poszukiwaniu nowej galaktyki, w której mogliby się osiedlić. Przemierzali międzygalaktyczne przestworza przez tysiące lat, aż w końcu trafili na Galaktykę w której rodzili się rycerze Jedi i rozpoczęli na nią inwazję.

Przypisy

Źródła


Galaktyka
[Pokaż/Ukryj]