Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Wojna silentyjsko-abominoryjska

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Wojna silentyjsko-abominoryjska była potężnym konfliktem zbrojnym toczonym w galaktyce Yuuzhan Vongów dziesiątki tysięcy lat BBY między rasami rozumnych droidów - Silentium i Abominorów. Doprowadziła do spustoszenia znacznych obszarów tej galaktyki i zniszczenia wielu cywilizacji, znacząco odmieniła także losy Yuuzhan Vongów.

Historia

Cywilizację Silentium stanowiły droidy pozostawione samym sobie w momencie, gdy ich organiczni twórcy wyginęli w wyniku naturalnego kataklizmu. Zgodnie z pierwotnym projektem, Silentium byli zwolennikami symetrii i statyczności i rozwijali się pokojowo aż do momentu zetknięcia się z rasą Abominor - również droidów, jednak stawiających przede wszystkim na chaos, niszczenie i inkorporację.

W krótkim czasie wybuchły między tymi dwiema grupami walki, a teatr sporów zaczął się gwałtownie rozszerzać. W działania wojenne włączane były kolejne zamieszkujące galaktykę Yuuzhan Vongów rasy rozumne, z których większość w ich toku została zniszczona lub cofnięta cywilizacyjnie do prymitywnego poziomu.

Punkt zwrotny nastąpił w momencie objęcia konfliktem terytorium Yuuzhan Vongów. Yuuzhanie przy pomocy biotechnologii Yuuzhan'tara stworzyli organiczne hybrydy zdolne przeciwstawić się broniom droidów i wykorzystali je przeciw mechanicznym armiom. Po zaciętych bojach zdołali wyprzeć Silentium i Abominorów, doprowadzając do efektywnego końca wojny. Niedobitki droidów zostały wygnane poza obręb galaktyki.

Skutki

Wskutek wojny silentyjsko-abominoryjskiej Yuuzhan Vongowie stali się zajadłymi przeciwnikami wszelkiego rodzaju techniki, a w szczególności - droidów i komputerów. Co więcej, rozpętanych podczas tej wojny konfliktów nie udało się wyciszyć - wkrótce doprowadziły one do wybuchu wojny cremleviańskiej, a w efekcie - do zniszczenia Yuuzhan'tara i pośrednio do inwazji Yuuzhan na galaktykę.

Źródła


Yuuzhan Vongowie
[Pokaż/Ukryj]
Kasty Najwyższy lord - Wojownicy - Intendenci - Kapłani - Kształtownicy - Robotnicy - Zhańbieni
Wydarzenia Wojna silentyjsko-abominoryjska - Wojna cremleviańska - Inwazja na galaktykę
Statki kosmiczne Światostatek - Skoczek koralowy
Technologia Koral yorik - Dovin basal - Dhuryam - H'merrig - Vonduun Skerr Kyrric
Broń Amphistaff - Coufee
Wierzchowce i potwory Quednak - Voxyn - Umrach - Vangaak

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!