Wojna cremleviańska

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Wojna cremleviańska to gigantyczny, trwający tysiąclecia konflikt zbrojny wywołany przez walczące ze sobą domeny Yuuzhan Vongów. Miejscem tej wojny była galaktyka Yuuzhan Vongów.

Historia

Powody

Wojna cremleviańska była rezultatem wojny silentyjsko-abominoryjskiej, konfliktu ras Silentium oraz Abominor. Gdy konflikt między tymi dwiema rasami droidów dotarł do rodzinnej planety Yuuzhan, Yuuzhan'tara, yuuzhańskie społeczeństwo obroniło się statkami wyhodowanymi według jego wskazówek.

Yuuzhanie zafascynowani swoją potęgą rozpoczęli ekspansję na galaktyczną skalę, pragnąc oczyścić ją ze wszelkiej technologii mechanicznej. Wkrótce wyparli ze swojej galaktyki obie wojujące rasy, a innych napotykanych po drodze obcych albo niszczyli, albo zniewalali - wśród nich znaleźli się np. Chazrachowie.

Wojna

Podczas okresu gwałtownej ekspansji społeczeństwo Yuuzhan podzieliło się na domeny. Te skłóciły się ze sobą i przez stulecia toczyły walki, w których pustoszyły kolejne obszary galaktyki. W pewnym momencie układ sił wykrystalizował się i wyłoniło się dwóch silnych przywódców - mistrzowie wojenni Steng oraz Yo'ganda. Między ich domenami istniał konflikt ze względu na to że pierwszy z nich obraził drugiego.

Konflikt trwał długo, mimo sprzeciwu rodzinnej planety Yuuzhan, która dążyła do jego zakończenia. Mistrz wojenny Steng, pochodzący z planety Ygziir, wydawał rozkazy gigantycznej flocie żywych statków. Yo'gand nie miał ich mniej, lecz jego wojsko miało słabsze morale. Walki były coraz gwałtowniejsze i pustoszyły wiele planet i kolonii Yuuzhan Vongów. Moment kulminacyjny wojny nastąpił, gdy Yo'gand zabił Stenga, a na jego rodzinną planetę ściągnął za pomocą gigantycznego dovin basala jej księżyc, niemal do cna wybijając popleczników swojego przeciwnika. To pozwoliło na ostateczne zjednoczenie Yuuzhan - pod sztandarem wojny i fanatyzmu.

Skutki

Dzięki swoim sukcesom Yo'gand mógł obwołać się najwyższym lordem. Efektem szalejącej wojny było jednak znaczące spustoszenie galaktyki Yuuzhan Vongów.

Jak się okazało, wydarzeniem o największych konsekwencjach było zniszczenie przez Yuuzhan swojej planety-matki, przeciwko której obrócili się podczas wojny (przed śmiercią żywy umysł planety zdążył wysłać w międzygalaktyczną pustkę swoje nasiono, które wkrótce wyewoluowało w "żywą planetę" - Zonamę Sekot). W konsekwencji Yuuzhanie zostali odcięci od Mocy, z którą byli związani za pośrednictwem Yuuzhan'tara. Pozbawieni ojczyzny, zaczęli prowadzić tryb życia nomadów, krążąc po zrujnowanej galaktyce i szukając nowego świata. Nie znaleźli go jednak, co doprowadziło ich do wypraw w poszukiwaniu innych galaktyk - aż odnaleźli zdatną do zaatakowania.

Ciekawostki

  • Nie jest znane pochodzenie nazwy tej wojny.

Źródła


Yuuzhan Vongowie
[Pokaż/Ukryj]