Nowe wojny Sithów

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Ostatnia bitwa nowych wojen Sithów.

Nowe wojny Sithów, znane również jako wojna Światła i Ciemności albo okres Draggulch, to konflikt zbrojny między Republiką Galaktyczną i Jedi, a Sithami, trwający tysiąc lat - od 2000 do 1000 roku przed bitwą o Yavin.

Przebieg

W roku 2000 BBY Phanius, jeden z mistrzów Jedi Republiki (wliczany później do Straconej Dwudziestki) wystąpił wraz z pięćdziesięcioma innymi Jedi z szeregów Zakonu Jedi i założył Nowe Imperium Sithów. Stopniowo coraz więcej Jedi przechodziło na ciemną stronę, stając się coraz poważniejszą siłą w galaktyce. Gdy Nowe Imperium stało się wystarczająco potężne, Phanius, znany już wówczas jako Darth Ruin, wypowiedział wojnę Republice. Ruin nie cieszył się władzą zbyt długo - poległ z ręki swoich wyznawców, jednak stworzone przez niego Imperium odbiło stare planety Sithów: w tym Yavin 4 i Ziost, czym umocniło swoją pozycję wystarczająco, by stanowić liczącą się siłę w galaktyce.

Darth Ruin.

Walki toczyły się przez tysiąc lat, a połączone z serią epidemii - niektórych wywołanych przez Sithów - i ogólnym rozpadem organizmu państwowego doprowadziły do znaczącego cofnięcia się poziomu rozwoju cywilizacyjnego na większości znanych planet oraz do izolacji wielu kultur i obszarów. Upadło wiele korporacji przemysłowych i handlowych, surowce wyczerpywały się w zastraszającym tempie, w związku z czym wiele planet zostało porzuconych, a granice Republiki zaczęły się kurczyć. W galaktyce zapanował chaos i bezprawie. Wielu Jedi zaangażowało się czynnie w politykę, niektórzy zostali nawet kanclerzami. W opinii publicznej coraz częściej zaczęły pojawiać się głosy krytykujące posunięcia Jedi, szczególnie po ich akcji militarnej w układzie Uba, w wyniku której wszystkie cztery planety systemu zostały skażone i tylko na jednej część mieszkańców przeżyła, jednak odtąd ocalali Ubezjanie byli jednak zmuszeni do noszenia masek filtrujących powietrze.

Jednym z najważniejszych starć nowych wojen Sithów była bitwa o Mizrę w 1466 BBY. Sithowie odnieśli wówczas miażdżące zwycięstwo nad armią Republiki, a ich triumf został uwieczniony przez poetę Fellouxa. Setki pojmanych Jedi przeszło na stronę Imperium. Bezwzględne panowanie Dartha Rivana oraz szalejące po galaktyce technobestie Belii Darzu przypieczętowały dominację Sithów.

Ostatnie sto lat wojny znane jest jako mroczny wiek Republiki. Republiki nie było już stać na utrzymywanie HoloNetu, dlatego łączność pomiędzy Światami Jądra, a resztą galaktyki była utrzymywana tylko drogą kurierską. W dodatku w wyniku candoriańskiej plagi na niektórych zamieszkanych planetach wyginęło aż do dwóch trzecich populacji.

Darth Bane.

W przeciwnym obozie w tamtych czasach też nie działo się dobrze. Poszczególni lordowie zwrócili się przeciwko sobie w walce o władzę i terytorium, co doprowadziło do upadku Nowego Imperium Sithów. Chaos skończył się dopiero, gdy w roku 1006 BBY lord Skere Kaan, wspierany przez lordów Kopecza i Qordisa stworzył Bractwo Ciemności, w którym każdy lord miał mieć równe prawa. W tym samym roku siłom Bractwa udało się odbić Korriban i odnowić tamtejszą Akademię, mającą w następnych latach wyszkolić wielu potężnych Sithów. Przez następne cztery lata Bractwo odniosło wiele znaczących zwycięstw, zdobywając wiele strategicznych punktów, takich jak Kashyyyk czy sektor Bormea.

Republika nie pozostawała bezradna: armia, dowodzona wówczas przez lorda Hotha, również odniosła kilka sukcesów, do których można zaliczyć chociażby zdobycie Roon i całego Płaszcza Sithów, stolicy Bractwa. W 1002 BBY Hoth zgromadził wszystkich Jedi pod sztandarami Armii Światła. Chrzest bojowy Armia odbyła podczas trzeciej bitwy o Ruusan, doszczętnie eliminując stacjonujące na planecie wojska wroga. Kaan nie dał jednak za wygraną: dostrzegł możliwość uśmiercenia wszystkich Jedi w jednym miejscu. Trwająca przeszło dwa lata kampania ruusańska nie przyniosła jednak rozstrzygającego zwycięstwa dla żadnej ze stron. Rozstrzygnięcie nadeszło dopiero wraz z przybyciem na Ruusan lorda Bane'a. Bane uważał że jedynym sposobem dla odzyskania dawnej potęgi przez Sithów jest zniszczenie Bractwa Ciemności. Podsunął Kaanowi plany bomby myśli, mającej w chwili eksplozji zabić każdego użytkownika Mocy w okolicy. Kaan, myśląc że Sithowie będą w stanie oprzeć się działaniu bomby, z radością przyjął pomysł Bane'a. Członkowie Bractwa zastawili na Jedi pułapkę i podczas finałowego starcia bomba została odpalona. W wyniku eksplozji zginęli zarówno Kaan i Hoth, jak i wszyscy ich żołnierze.

Bractwo Ciemności zostało rozwiązane, a jego niedobitki wzięte do niewoli przez pozostałych Jedi pod dowództwem Valenthyne Farfalli. Ocalał tylko jeden Sith: Darth Bane, który na pobojowisku Ruusanu znalazł uczennicę, wprowadzając tym samym w życie Zasadę Dwóch. W miejscu ostatniej bitwy nowych wojen Sithów rycerz Jedi Johun Othone wybudował Dolinę Jedi, a z Mocy zawartej w tamtym miejscu czerpali między innymi Jerec, Kyle Katarn oraz Desann.

Bitwy

Uczestnicy wojny

Republika Galaktyczna i Jedi

Lord Hoth.

Nowe Imperium Sithów/Bractwo Ciemności

Lord Kaan.

Mandalorianie

Źródła


Okresy historii Republiki
[Pokaż/Ukryj]