Durge/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Durge
Data i miejsce narodzin: 2022 BBY[1]
Data i miejsce śmierci: 19 BBY, Karthakk
Rasa: Gen'Dai
Wzrost: 210 cm
Kolor włosów: Brak
Kolor oczu: Żółte
Przynależność: Konfederacja Niezależnych Systemów
Profesja: Łowca nagród




Durge był łowcą nagród rasy Gen'Dai, specjalizującym się w zabijaniu Jedi. Podczas wojen klonów pracował dla Konfederacji Niezależnych Systemów. Zginął podczas walki z Anakinem Skywalkerem. W galaktyce działał przez prawie dwa tysiące lat.

Biografia

Młodość

Niewiele wiadomo o młodości Durge'a. Pochodził z pacyfistycznej rasy Gen'Dai, lecz sam od najmłodszych lat był bardzo agresywny. Jego talenty dostrzegł Mandalorianin Jaing i zaczął go szkolić.

Śmierć Jainga

Durge w 1500 BBY.

Około roku 1500 BBY, Durge razem ze swoim mentorem udał się na jedną z planet na Zewnętrznych Rubieżach, gdzie znajdowało się laboratorium cybernetyczne. Tam Durge otrzymał specjalnie stworzony dla niego zaawansowany sprzęt. Krótko po tym miał okazję do jego wykorzystania, gdy Mandalorianie z klanu Unga Kuspa zabili jego mistrza. Durge pozbył się napastników i wyruszył na poszukiwania ich przywódcy, wtedy także zaprzysiągł zemstę wszystkim Mandalorianom.

Nowe wojny Sithów

Wraz z wybuchem nowych wojen Sithów, nowym wrogiem Durge'a stał się Zakon Jedi. Przez następne lata poznawał sposoby walki z Jedi i Mandalorianinami. Dzięki temu posiadł umiejętności efektywnego eliminowania ich. Gdy Bractwo Ciemności upadło w roku 1000 BBY, Durge z obawy przed Jedi postanowił pozostać w ukryciu. Po pewnym czasie jednak znów zaczął działać i przyjmować zlecenia, ale ukrywając się pod różnymi pseudonimami.

Zlecenie na Mandalora

Około stu lat przed bitwą o Yavin otrzymał zlecenie zabicia ówczesnego Mandalora. Zadanie to wykonał bez najmniejszych problemów, ale został schwytany przez Mandalorian. Ci, ze względu zdolność rasy Gen'Dai do regeneracji i jej długowieczność, poddali go długotrwałym i bolesnym torturom, a potem zahibernowali i zakopali żywcem. Durge pozostał pod powierzchnią przez ponad sześćdziesiąt lat, ponieważ musiał wyleczyć wyrządzone przez Mandalorian rany.

Polowanie na Libkatha

Gdy Durge się uwolnił, postanowił zemścić się na Mandalorianach, ale okazało się że prawie wszyscy "prawdziwi" Mandalorianie nie żyli od wieków. Stworzone zostały jednak klony Mandalorianina, Janga Fetta. Okoliczności były dla Durge'a pomyślne, ponieważ obudził się w czasie, gdy galaktyka była nękana przez zamęt i wojnę. Zanim zaczął eliminować klony, znalazł zatrudnienie u Hutta, Jabby. Dostał od niego po dwóch miesiącach od wybuchu wojen klonów zlecenie zabicia Neimoidianina, Gilramosa Libkatha. Odnalazł swój cel, jednak został uprzedzony przez Bobę Fetta, który wysadził Durge'a razem z kryjówką Libkatha. Durge przeżył eksplozję, a chęć zemsty na Mandalorianach wzrosła.

Wojny klonów

Durge na Ohma-D'un, podczas walki z Obi-Wanem Kenobim.

Około miesiąca później rozpoczął pracę dla Konfederacji Niezależnych Systemów, gdzie zastąpił zabitego podczas bitwy o Geonosis Janga Fetta. Stał się prawą ręką hrabiego Dooku i dowódcą sił Konfederacji.

Bitwa o Ohma-D'un

Pierwsze zadanie miało miejsce na Ohma-D'un, gdzie razem z mroczną Jedi, Asajj Ventress, miał przetestować nową broń Separatystów: gaz bagienny stworzony przez Jennę Zan Arbor. Udało im się uśmiercić populację Gungan zamieszkującą ten księżyc, a dzięki udanej próbie, Separatyści postanowili wysłać gaz na Naboo. Na ich drodze stanęła jednak czwórka Jedi, w tym mistrzowie Glaive i Obi-Wan Kenobi, oraz oddział klonów. W walce zginął Glaive, a jego uczennica Zule Xiss straciła ramię. Durge wraz z Ventress zostali ostatecznie pokonani przez Anakina Skywalkera i Alphę-17.

Obrona Queyty

Po tej porażce hrabia Dooku polecił udać się im na Queytę, gdzie Separatyści przechowywali antidotum na gaz bagienny. Zgodnie z przewidywaniem Dooku w bazie Separatystów po około miesiącu zjawiła się piątka Jedi, w tym także Kenobi. Durge uśmiercił dwóch Jedi: Nica Diatha i Jona Antillesa, jednak ostatecznie poniósł porażkę, gdyż Kenobi odzyskał antidotum i uciekł.

Bitwa o Muunilinst

Durge na Queycie.

W czwartym miesiącu wojen klonów Durge i Kenobi spotkali się ponownie, tym razem na Muunilinst, gdzie Durge dowodził siłami wspierającymi Intergalaktyczny Klan Bankowy Sana Hilla. Łowca nagród, wraz z odziałem droidów bojowych serii IG, przeprowadził w pełni udany atak na pojazdy artyleryjskie SPHA-T. Krótko po tym armia Republiki przeprowadziła kontratak. W czasie bitwy Durge starł się z Kenobim, zrzucając go ze śmiga i rozpoczynając atak przy pomocy całego swojego ekwipunku. Kenobi jednak zniszczył jego uzbrojenie, więc łowca zdecydował na walkę wręcz. Szybko jednak został pokonany, a generał Republiki rozciął go w pasie. W czasie gdy Jedi przedzierali się do siedziby klanu, członki Durge'a ponownie się zrosły i zaatakował on Kenobiego. Tym razem Jedi był chroniony przez oddział klonów, który systematycznie ostrzeliwał przeciwnika. Łowca zniknął w chmurze dymu, ale nie został zraniony. Durge, będący już wtedy w formie Gen'Dai, odepchnął klony i zaatakował Obi-Wana, wchłaniając go do wnętrza swego ciała. Jedi zdołał się jednak wydostać rozrywając go Mocą. Po bitwie szczątki Durge'a rozeszły się i zniknęły.

Stacja kosmiczna Trenchant

Obi-Wan rozrywa Durge'a od środka.

Ponownie zregenerował się, by dwa miesiące później podjąć się nowego wyzwania. Na stacji kosmicznej Trenchant Dooku zaaranżował pojedynek, który miał wybrać głównego dowódcę armii droidów. Oprócz Durge'a do pojedynku stanęła Asajj Ventress oraz generał Grievous, który pokonał bez problemu swych rywali, nawet gdy Ventress i Durge połączyli swoje siły. Grievous po tej walce zyskał pełne dowództwo nad siłami Separatystów.

Plan buntu na M'Bardi

Przez kolejne miesiące Durge kontynuował walkę z armią Republiki i Jedi. Na M'Bardi nastąpiło starcie z członkami Zakonu, gdzie podsycał bunt w jednym z więzień. Na miejscu pojawiła się dwójka Jedi, Plo Koon i Kit Fisto. Udało się mu ich obezwładnić, jednak został postrzelony przez jednego z więźniów, co umożliwiło Jedi ucieczkę i zamknięcie przeciwnika w pułapce. Durge zdołał się jednak wydostać z tarapatów.

Pułapka w układzie Karthakk

Durge przeciwko Skywalkerowi.

Pięć miesięcy przed bitwą o Coruscant, Durge otrzymał zlecenie na Korelliankę, Dramę Korr. Wypełnił to zlecenie, ale na drodze stanął mu Kenobi wraz z młodym Skywalkerem, który poszukiwał śladów Ventress. Po krótkiej walce, Kenobi postanowił udać się do hangaru, by zbadać statek łowcy. Do dalszego pojedynku stanął Skywalker. Jak wtedy przyznał Durge, był najszybszym Jedi, z jakimi walczył. Przewaga jednak dalej była po stronie łowcy nagród. Wreszcie Anakin wykorzystał ładunki wybuchowe, którymi Durge zaminował statek i posłał kilka z nich w przeciwnika. Wtedy to Durge doznał olbrzymich obrażeń na całym ciele, co spowodowało że jego organizm nie potrafił się zregenerować. Ciągle jednak trzymał się na nogach, ale to Jedi zaczął wygrywać. W końcowej walce Skywalker otworzył śluzę kapsuły ratunkowej, do której wepchnął Durge'a i odpalił ją w przestrzeń. Następnie przy użyciu Mocy skierował kapsułę w stronę słońca systemu Karthakk. Kapsuła wyparowała razem z łowcą przy zetknięciu się powierzchnią gwiazdy. Tym sposobem niepokonany dotąd łowca nagród został uśmiercony.

Ekwipunek

Durge i jego tarcza energetyczna.

Durge nosił pancerz, który był ozdobiony symbolami Mandalorian. Wyposażony był w dwie wyrzutnie rakiet, naramienną wyrzutnię pocisków rozpryskowych, miotacz ognia na nadgarstku i silniczki odrzutowe. Dodatkowym wyposażeniem były wysuwane szpony i energetyczne tarcze chroniące go przed ciosami miecza świetlnego, umieszczone na przedramionach. Durge nosił przy sobie także parę pistoletów blasterowych, karabin blasterowy i magnetyczny bolas. Używał ich do obezwładniania swoich ofiar.

Umiejętności

Durge dysponował nadludzką siłą, którą zapewniły mu jego pancerz i implanty, a także uwarunkowania biologiczne jego rasy. Szybkością dorównywał Jedi. Do tego potrafił się regenerować i był odporny na ogień karabinów blasterowych. To wszystko czyniło go prawie niezniszczalnym.

Przypisy

  1. Databank (pierwszy) Durge w pierwszym Databanku (Link archiwalny z dnia 24.05.2011 na web.archive.org)

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Durge'a.