Kit Fisto/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Kit Fisto
Data i miejsce śmierci: 19 BBY, Coruscant[1]
Miejsce pochodzenia: Glee Anselm
Rasa: Nautolanin
Wzrost: 196 cm
Kolor oczu: Czarne
Kolor skóry: Zielona
Przynależność:
Profesja: Mistrz Jedi
Kit Fisto to nautolański mistrz Jedi żyjący w czasach wojen klonów. Był członkiem Rady Jedi. Miał dwóch padawanów: Nahdara Vebba i Bant Eerin.

Biografia

Pierwszy padawan

W 41 BBY zginęła mistrzyni Bant Eerin, Tahl. Aby Bant mogła dokończyć szkolenie Kit postanowił wziąć ją na swoją padawankę.

Wojny klonów

Bitwa o Geonosis

W 22 BBY wraz z wieloma innymi Jedi udał się na Geonosis, gdzie pojmano Obi-Wana Kenobiego, Anakina Skywalkera i Padmé Amidalę. Jako jeden z niewielu przeżył walkę na tamtejszej arenie. Po przybyciu żołnierzy Wielkiej Armii Republiki dowodził jednym z oddziałów w czasie bitwy na stepach planety.

Bitwa o Kalamar

Kit Fisto podczas bitwy o Kalamar

4 miesiące po bitwie o Geonosis, na wodną planetę Kalamar wysłano armię pod dowództwem Kita Fisto. Na czele oddziałów podwodnych-klonów Jedi walczył z droidami i Quarreńskimi wojownikami. W pewnym momencie Jedi zaczął ścigać Quarreńskiego przywódcę. Podczas pościgu napotkał stwora moappa. Poznał umiejętności tego stworzenia oraz jego słabe strony. Chwilę po tym stwór zaatakował Kita, ale ten pokonał przeciwnika. Kiedy z powrotem wracał na pole bitwy napotkał i pokonał tego kogo szukał, czyli przywódcę wroga. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Republiki.

Misja na Kamino

W pierwszej fazie wojny Kit i Aayla Secura udali się na Kamino, gdzie razem z kaminoańskimi naukowcami przeprowadzili śledztwo w sprawie klonów zabitych przez nanowirusy. Okazało się, że wśród Kaminoan był zdrajca, wspierany przez Separatystów. Fisto i Secura wytropili zdrajcę i starli się z grupa droidów bojowych. Podczas potyczki Secura została zepchnięta z platformy i wciągnięta pod wodę przez jednego z robotów. Kit skoczył jej na ratunek. Wydarzenie to zapoczątkowało zabroniony przez Kodeks Jedi związek.

Związek z Aaylą Securą

Na Kamino zaistniała miłość pomiędzy Kitem a Aaylą. Doszło do kilku pocałunków i potajemnych spotkań, ale w końcu obydwoje Jedi zrezygnowali ze związku. Powodem tego były zobowiązania wobec Zakonu Jedi. Mimo to dwójka pozostała przyjaciółmi.

Baza na Devaron

Kolejną misją w której brał udział, była misja na Devaronie, w której towarzyszyli mu Tholme, Aayla Secura, T'ra Saa i An'ya Kuro. Mieli oni zlokalizować bazę Separatystów, z której atakowali oni republikańskie dostawy. Kiedy ranni Tholme i Kuro zostali wyłączeni z akcji, Secura powstrzymywała Aurrę Sing, Fisto i Saa wdarli się do bazy. Po krótkiej walce baza została zniszczona.

W twierdzy Grievousa

Kit na Vassek.

Podczas poszukiwań wicekróla Nute'a Gunray'a, Fisto natrafił na planetę Vassek. Tam spotkał się ze swoim dawnym padawanem Nahdarem Vebbem oraz małym oddziałem klonów. Razem postanowili niezwłocznie zbadać tajemniczą twierdzę, z której dochodzi sygnał statku Nute'a Gunray'a. Zastali tam oddział droidów i fotel, z którego dochodzi głos wicekróla. Po wyeliminowaniu maszyn okazało się, że na fotelu jest tylko hologram Gunray'a, a za całą tą sytuacją stoi hrabia Dooku. Jedi i klony postanowili zbadać twierdzę, która okazała się być siedzibą generała Grievousa. Zdezorientowani domyślili się, że hrabia Dooku naprowadził ich na to miejsce, ale doszli do wniosku, że taka sytuacja może się nie powtórzyć i trzeba schwytać przywódcę droidów.

Niczego nie spodziewający się Grievous przyleciał do swojej twierdzy i wpadł w pułapkę zastawioną przez małe siły Republiki. Podczas walki jaka rozgorzała Kitowi udało się pozbawić Grievousa nóg oraz uszkodzić jego hełm przez co ten zmuszony był do ucieczki i zaszycia się w punkcie dowodzenia. Stamtąd nasłał na Jedi i klony bestie nazywaną Gor. Udało im się pokonać stwora, ale przy życiu pozostali tylko Fisto i Vebb. Tymczasem Grievous, który zdążył przez ten czas dokonać na sobie napraw wyruszył, aby zabić Jedi. W pewnym momencie drzwi prowadzące do punktu kontrolnego oddzieliły Fisto od Nahdara, który postanowił stoczyć pojedynek z Grievousem. Cyborg okazał się lepszy w walce i podczas zwarcia mieczy świetlnych zabił blasterem młodego Vebba. Cały pojedynek i śmierć dawnego padawana, Fisto widział na jednym z ekranów w punkcie kontrolnym. Jedi postanowił uciec. Udał się na lądowisko gdzie krótko po nim przybył Grievous. Tam stoczyli walkę w trakcie, której mistrzowi Jedi udało się odciąć jedną z rąk przywódcy droidów i odzyskać miecz świetlny Nahdara. Pojedynek został nierozstrzygnięty, gdyż po przybyciu 3 droidów IG-100 MagnaGuard, Kit Fisto uciekł z planety. Po całym zdarzeniu udał się na Coruscant, aby złożyć raport Radzie Jedi.

Pojedynek z Ventress

Fisto brał także udział razem z Obi-Wanem Kenobi w misji na planecie Ord Cestus, która miała położyć kres produkcji nowego typu biorobotów ZJ (Zabójcy Jedi). Pod koniec tej operacji Kit stoczył pojedynek z Asajj Ventress. Przegrał, ale od śmierci uratował go Obi-Wan.

Końcowa faza wojny

Fisto wraz z Obi-Wanem Kenobim i Anakinem Skywalkerem dowodził szturmem na Cato Neimodię. W 19 BBY, podczas bitwy o Coruscant Fisto wraz z Mace'm Windu początkowo bronili Kanclerza przed Generałem Grievousem, który próbował go porwać. Potem jednak ruszyli do walki, ponieważ pieczę nad Kanclerzem przejęła Shaak Ti.

Śmierć

Śmierć Kita z ręki Dartha Sidiousa.

Kiedy okazało się, że Kanclerz Palpatine jest Lordem Sithów, Mace Windu , Kit Fisto, Saesee Tiin i Agen Kolar udali się do Senatu Galaktycznego, by go aresztować. Jednak ten zaatakował Jedi. Zabił najpierw Kolara, potem Tiina i po krótkiej walce Kita Fisto.

Osobowość i umiejętności

Kit Fisto.

Kit Fisto miał duże czarne oczy i często się uśmiechał. Posiadał duże poczucie humoru i jako jeden z nielicznych Jedi nie bał się śmierci. Uważał, że śmierć może być zabawnym doświadczeniem.

Jego macki na głowie pozwalały mu odczytać feromony i chemię ciała przeciwnika i w ten sposób empatycznie wyczuć stan jego emocji. Z takimi umiejętnościami spodziewał się, że zostanie wybrany na członka Rady Dyplomacji Jedi, ale ku jego zdziwieniu został członkiem Najwyższej Rady Jedi.

Biegle posługiwał się mieczem świetlnym oraz Mocą. Fisto praktykował I formę walki mieczem świetlnym, która nazywała się Shii-Cho. Jego zielony miecz świetlny mógł działać pod wodą poprzez zastosowanie dwóch rzadkich kryształów. Doskonalił swoje techniki w Mocy tak, by móc używać wody podczas walki. Kit w pewnym okresie rozwinął romantyczną więź z członkinią Zakonu Jedi, Aaylą Securą, mimo, że Kodeks Jedi zakazywał związywania się z kimś emocjonalnie.

Ciekawostki

  • W filmie Zemsta Sithów pokazano jego śmierć, jednakże gdy chwilę później znowu widzimy miejsce, w którym zginął, ciała już tam nie ma.

Przypisy

Źródła

Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z Wikipedii (zgodnie z licencją CC-BY-SA 3.0). Jej historię i autorów możesz obejrzeć pod tym adresem.