Shii-Cho

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Kit Fisto, mistrz Shii-Cho

Shii-Cho (często utożsamiana z Pierwszą Formą) to podstawowa technika walki mieczem świetlnym spośród studiowanych przez rycerzy Jedi za czasów Starej Republiki. Ze względu na prostotę formy, z reguły nauczana była jako pierwsza.

Historia i założenia

Pierwotnie Shii-Cho była techniką walki przewidzianą na zwykłe miecze (jej historia sięga bowiem czasów Pierwszej wielkiej schizmy), co widać po jej założeniach praktycznych. Używane w niej są ruchy horyzontalne oraz parowania klingą miecza, aby odepchnąć ostrze przeciwnika w czasie ataków bocznych. Jeżeli atak jest kierowany od dołu w stronę głowy, Shii-Cho po prostu odwraca go poprzez zablokowanie trzymaną poziomo klingą miecza. Parowanie polega na poruszaniu mieczem z góry na dół, aby odepchnąć atak. W praktyce Shii-Cho korzysta jednak z ruchów skośnych, które mogą być wykonane szybciej, niż idealne pozycje prostopadłe. Pierwotnie w Shii-Cho koncentrowało się na atakach w sun djem, punkt styku umożliwiający wytrącenie przeciwnikowi broni lub zniszczenie jej, jednak w późniejszych czasach częściej brano pod uwagę możliwość uśmiercenia oponenta.

Wszystkie podstawowe techniki ataku, parowania i ciosów treningowych innych Form mogą być wyprowadzone z techniki Shii-Cho. Dzieli ona bowiem ciała walczących na sześć sfer, na podstawie których posługujący się nią Jedi konstruuje atak lub obronę. Te sfery to:

  1. Głowa
  2. Prawa ręka i bok
  3. Lewa ręka i bok
  4. Plecy
  5. Prawa noga
  6. Lewa noga

Najprawdopodobniej Shii-Cho jako jedyna technika posiada wariant walki biczem świetlnym.

Kto używał:

Najdoskonalszym i najsłynniejszym mistrzem Shii-Cho był Kit Fisto - jeden z najlepszych szermierzy Zakonu w schyłkowym okresie Republiki. Używała go również mistrzyni Stass Allie. Ponadto uczył się jej każdy padawan, ponieważ stanowiła ona podstawę innych technik. Szkolenie Shii-Cho trwało dwa lata.


Formy walki mieczem świetlnym
[Pokaż/Ukryj]

Źródła

Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z Wikipedii (zgodnie z licencją CC-BY-SA 3.0). Jej historię i autorów możesz obejrzeć pod tym adresem.