Makashi

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Dooku, mistrz Makashi walczący z Yodą

Makashi (często utożsamiana z Drugą Formą) to podstawowa technika walki mieczem świetlnym spośród studiowanych przez Rycerzy Jedi za czasów Starej Republiki.

Historia i założenia

Makashi, czyli technika walki najbardziej zbliżona do fechtunku i szermierki, powstała jako odpowiedź na założenia Drugiej Formy, na zasadzie alternatywy dla Shii-Cho. Technika ta była stylowa, elegancka, zabójcza; sun djem przestało być podstawowym celem walki. Makashi to technika niemal bezkonkurencyjna, jeśli chodzi o pojedynki. Opiera się ona o wysoką precyzję i finezję wykorzystania ostrza, natomiast zawodzi w walce na dystans, dostosowana jest bowiem do pojedynków jeden na jednego. Podstawowy trening w tej technice zakładał optymalne opanowanie broni, wykorzystywał fakt, iż ostrze miecza świetlnego nie miało masy, a także wprowadzał wachlarz cięć i kontr, który przy umiejętnym zastosowaniu był niemal nie do powstrzymania.

Kto używał:

Najbardziej znanym mistrzem tej techniki był hrabia Dooku. W jego czasach Forma Druga w ogóle i Makashi w szczególności prawie odchodziły w zapomnienie, wskutek nadmiernej ekspansji technik z Form Pierwszej, Trzeciej i Piątej.

Ciekawostki

  • Niektóre źródła fanowskie, takie jak Wookieepedia, podają, że Shaak Ti posługiwała się tą techniką Formy Drugiej, aczkolwiek to tylko domysły.
  • Znamienne, że w starożytności istniała technika zwana Lus-Ma, która była dość powszechna, a polegała mniej więcej na tym samym, co Makashi. Możliwe więc, że była jej pierwowzorem.

Źródła


Formy walki mieczem świetlnym
[Pokaż/Ukryj]