Juyo

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Palpatine - prawdopodobny mistrz Juyo, przeciwko Mace'owi Windu.

Juyo jest klasyczną techniką walki mieczem świetlnym, przynależną do Formy Siódmej.

Historia i założenia

Juyo to jedna z technik korzystających z dorobku poprzednich, znana z zażartości i połączenia wykorzystywanego w Soresu podporządkowania nurtowi Mocy z własnym, wewnętrznym wulkanem emocji, kierującym energią rycerza Jedi, brutalność Djem So ze zwinnością Ataru w pewnej niekonwencjonalnej i całkowicie nowej jakości. Tym samym Juyo jest stylem niebezpiecznie zbliżającym użytkownika do ciemnej strony i tylko doskonałe szkolenie oraz dyscyplina mogą zapobiec stoczeniu się w otchłań. Warto zauważyć, że Juyo, chociaż najbardziej niebezpieczne, było jednocześnie najczęściej rozwijane i modyfikowane, stało się więc bazą dla kilku dość popularnych technik walki.

Kto używał:

W starożytności niewielu decydowało się na opanowanie Juyo, albowiem techniki Formy Siódmej były trudne i rzadko praktykowane, a przez to ciężko dostępne. U schyłku Republiki Juyo znał najprawdopodobniej Cin Drallig a także lord Scourge , istnieje także hipoteza, że nie była ona obca i Darthowi Sidiousowi.

Ciekawostki

Istnieje hipoteza, że Juyo było techniką nieskończoną, przez tysiące lat niekompletną i wybrakowaną, uzupełnioną i podciągniętą do rangi pełnoprawnego stylu dzięki Vaapadowi. Nie zostało to jednak nigdzie potwierdzone.

Źródła


Formy walki mieczem świetlnym
[Pokaż/Ukryj]