Shien

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Anakin Skywalker używa Shien przeciwko Dooku.

Shien była jedną z technik walki mieczem świetlnym, przynależną do Piątej Formy.

Historia i założenia

Galen Marek - jeden z mistrzów Shienu.

Shien była pierwszą techniką realizującą założenia Formy Piątej, jaka powstała, chociaż jej późniejsza historia jest nieco zagmatwana. Wymyślona jako agresywny odpowiednik Soresu, stawiała ona na siłę i ofensywne, szerokie ruchy ostrzem. Shien była bardzo popularna wśród ambitnych i wyróżniających się siłą fizyczną użytkowników Mocy, jako względnie prosta do opanowania dzięki zastąpieniu finezji przez walory fizyczne. W pierwotnym założeniu Shien była zatem techniką odpowiednią dla tych, którzy uważali Soresu za zbyt pasywną, a Makashi mało praktyczną. Przeznaczona do walki z bronią dystansową, nie sprawdzała się w szermierce, co wyraźnie widać w pojedynku Anakina z Dooku. Jej szermierczym odpowiednikiem było Djem So. Ciekawym elementem używania techniki Shien było trzymanie miecza świetlnego odwrotną stroną.

Kto używał

W starożytności technika ta była bardzo popularna, jednak z racji zastąpienia przez Djem So na dłuższy czas odeszła w zapomnienie. Znamienne jednak, że u schyłku Republiki Adi Gallia powróciła do nazwy Shien przy stosowanej przez siebie technice, będącej swoistym "powrotem do korzeni", opierającej się na poziomych ruchach mieczem i częstych zwarciach.

Jednym z użytkowników i mistrzów tej techniki był Galen Marek. Do wyjątkowej biegłości w Shien doszła też Ahsoka Tano. Używanie przez nich tej techniki widać po tym, że Gallia, Starkiller i Tano w podobny sposób trzymali swoje miecze.

Ciekawostki

  • W języku japońskim shien oznacza pomoc, wsparcie.

Źródła


Formy walki mieczem świetlnym
[Pokaż/Ukryj]