Vaapad

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Ten artykuł dotyczy techniki walki mieczem świetlnym. Zobacz też: Vaapad, drapeiżne zwierzę z Serapinu.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Mace Windu, twórca i mistrz Vaapad, przeciwko Palpatine'owi

Vaapad to jedna z technik walki mieczem świetlnym, traktowana jako wchodząca w skład Siódmej Formy.

Historia i założenia

Nazwa tego stylu pochodzi od Vaapada, śmiertelnie niebezpiecznego drapieżnika z Serapinu. Jest to technika opracowana przez Mistrza Jedi Mace'a Windu przy wsparciu jednego z najlepszych szermierzy tamtych czasów - Jedi Sory Bulqa, u schyłku Republiki. Vaapad była bardzo agresywna, wykorzystywała techniki z pogranicza Ciemnej Strony Mocy, co sprawiło, że większość z Jedi, którzy ją opracowali bądź praktykowali ją lub jej elementy, w mniejszym lub większym stopniu poddała się działaniu mroku. Bezpośredniej pokusie oparł się jedynie Mace Windu, dla którego ścieżka ta była "sposobem przekucia jego wewnętrznego gniewu w narzędzie światła", chociaż i on nie był całkowicie wolny od podszeptów ciemnej strony. Faktem jest natomiast, iż był wtedy nie do powstrzymania. Ponadto warto dodać, iż Vaapad istniał tak w wariancie na jedno ostrze, jak i na dwa: długie i krótkie.

Kto używał:

U schyłku Republiki tylko czworo Jedi miało jakąkolwiek styczność z Vaapadem, a byli to: Quinlan Vos, Depa Billaba, Mace Windu i Sora Bulq. Nie wiadomo, czy Vaapad znalazł innych praktykantów po proklamacji Imperium.

Ciekawostki

  • Styl Vaapad pojawia się też w książce Darth Bane: Droga zagłady, której akcja rozgrywa się tysiąc lat przed bitwą o Yavin, mimo że został on wymyślony dopiero u schyłku Republiki. Jest to błąd autora książki i w polskiej wersji nie został on poprawiony, a wystarczyło zmienić jedynie nazwę, o czym autor sam informował.

Źródła


Formy walki mieczem świetlnym
[Pokaż/Ukryj]