Djem So

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Luke Skywalker używa Djem So przeciwko Darthowi Vaderowi

Djem So była jedną z technik walki mieczem świetlnym, przynależną do Piątej Formy.

Historia i założenia

W praktyce Djem So to Shien po małym liftingu. Właściwie nie różni się specjalnie od tego, czym była klasyczna technika Formy Piątej w starożytności, jest więc względnie prosta do opanowania dzięki zastąpieniu finezji przez walory fizyczne. Technika ta był zatem stylem odpowiednim dla tych, którzy uważali Soresu za styl zbyt pasywny, a Makashi mało praktyczny. Można jedynie zauważyć, że został wzbogacony o kilka manewrów mających skuteczniej wykorzystać siłę wojownika. W porównaniu ze współczesną Shien będzie to więc technika oparta przede wszystkim na potężnych, silnych uderzeniach. Djem So była bardzo popularna w Zakonie Jedi w schyłkowym okresie Republiki.

Kto używał:

Wielu było w swoim czasie praktykantów tej techniki. Używali jej między innymi Anakin Skywalker/Darth Vader, Darth Bane, Agen Kolar oraz Aayla Secura. Cin Drallig nauczał jej w Świątyni Jedi na Coruscant, natomiast to z niej prawdopodobnie korzystał też Luke Skywalker.

Ciekawostki

Niektóre źródła podają, że to Shien była wtórna względem Djem So, jednak ciężko to jednoznacznie potwierdzić. Wyjaśniałoby to jednak, dlaczego Adi Gallia mimo wszystko walczyła techniką o tej nazwie.

Źródła


Formy walki mieczem świetlnym
[Pokaż/Ukryj]