Agen Kolar/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Agen Kolar
Data i miejsce śmierci: 19 BBY, Coruscant[1]
Miejsce pochodzenia: Iridonia
Rasa: Zabrak
Wzrost: 170 cm[2]
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Brązowe
Kolor skóry: Ciemna
Przynależność:
Profesja: Mistrz Jedi
Agen Kolar był zabrakańskim mistrzem Jedi oraz członkiem Najwyższej Rady. Mace Windu uważał go za jednego z najlepszych członków Zakonu swoich czasów. Genialny szermierz, ale za to słaby dyplomata, Dostał nawet przydomek "najpierw atak potem pytania". Agen szkolił padawana, Tana Yustera.

Biografia

Przed wojnami klonów

Agen Kolar urodził się w nieznanym okresie, prawdopodobnie kilkadziesiąt lat przed upadkiem Republiki. Jak większość Jedi szkolenie rozpoczął w młodym wieku. Jego mistrz jest nieznany. Już jako rycerz, Agen podróżował po całej Republice, zwłaszcza zaś po jej Rubieżach. Nieraz zapuszczał się także w rejony poza kontrolą Republiki Galaktycznej. Zyskał tam wielu przyjaciół, w tym potężnego Hutta Aruka. Nauczył się tam świetnie władać mieczem, jednak kosztem sztuki dyplomacji. Rangę mistrza Kolar otrzymał w roku 22 BBY, niedługo przed rozpoczęciem wojen klonów. W tym też czasie wziął sobie padawana - Tana Yustera.

Wojny klonów

Bitwa o Geonosis

Agen Kolar brał udział w wojnach klonów już od samego początku. Był jednym z Jedi, którzy zostali wysłani na arenę na Geonosis w misji ratunkowej. Jako jeden z nielicznych przeżył tę walkę, tracąc w niej jednak swojego padawana.

Najwyższa Rada Jedi

Pod koniec wojny, Agen został nominowany do Rady Jedi zamiast Eetha Kotha. Urząd ten piastował do końca swojego życia.

Brentaal IV

Już jako generał, Agen został wysłany w czwartym miesiącu wojny na Brentaal IV. Wraz z Plo Koonem i Shaak Ti miał za cel powstrzymać rozpoczynające się tam powstanie. Jednak w wyniku błędów i niedokładności oficerów Wywiadu Republiki, siły klonów zostały znacznie uszczuplone. Mimo to Jedi spróbowali ataku na fortecę buntowników. Kolar zamarkował atak, zaś mistrzyni Ti wkradła się do fortecy. Oddział Zabraka poniósł jednak straty i musiał się on poddać. Agen został schwytany i przesłuchiwany przez hrabiego Dooku. Skłamał on Sithowi, że Shaak Ti umarła. Rozpoczęto poszukiwania mistrzyni, zaś Kolara wtrącono do więzienia. Dopiero odsiecz dowodzona przez Quinlana Vosa uratowała Zabraka i odbiła planetę z rąk Separatystów.

Pościg za Quinlanem Vosem

Miesiąc później, Kolar został wysłany z misją od Rady, by odnalazł i sprowadził na Coruscant Quinlana Vosa. W rzeczywistości, Radzie chodziło o to, aby Dooku pomyślał, że Vos rzeczywiście odwrócił się od Zakonu. Tymczasem Agen odnalazł Quinlana na Nar Shaddaa. Po krótkiej rozmowie doszło do pojedynku. Walka była wyrównana, ale ostatecznie Kiffarowi udało się uciec, dzięki pomocy Khaleen Hentz. Kolar powrócił na Coruscant niezadowolony z obrotu misji. Była to jednak pomyślna wiadomość dla Rady, gdyż Quinlanowi udało się wniknąć w szeregi Mrocznych Akolitów.

Infiltracja łowców nagród

W siedemnastym miesiącu wojny, Agen otrzymał nowe zadanie. Wraz z Kitem Fisto, Saesee Tiinem i Mace'em Windu mieli przeniknąć do gildii łowców nagród - Karmazynowa Nowa, której członkowie trudnili się polowaniem na Jedi. Mimo, iż zostali oni odkryci, ich misja zakończyła się sukcesem.

Dalsze walki

W kolejnych miesiącach, Zabrak głównie uczestniczył w zebraniach Rady Jedi. Brał udział m.in. w dyskusjach na temat ataku na Grievousa oraz pasowaniu Anakina Skywalkera na rycerza. Brał też udział wraz z Aaylą Securą i Voolvifem Monnem w misji na lodowej planecie, gdzie przed niewolą uchronił ich Skywalker. W dwudziestym miesiącu został wysłany, wraz z siedmioma innymi Jedi na Boz Pity. Wiązał tam walką droidy Separatystów, gdy pozostali walczyli z liderami Konfederacji - Grievousem, Dooku i Asajj Ventress. Walka zakończyła się klęską Zakonu i śmiercią dwóch Jedi.

Śmierć

Śmierć Kolara.

Podczas bitwy o Coruscant Agen był obecny w stolicy i pilotował myśliwiec, usiłując odbić kanclerza Palpatine'a. Próba zakończyła się porażką. Kilka dni później w Radzie zapadła decyzja, aby zmusić ukrywającego się Sitha do ujawnienia się. W tym celu, Yoda i Obi-Wan odlecieli, zaś w Świątyni pozostali jedynie najlepsi szermierze. Niedługo potem, rzeczywiście Anakin Skywalker zdradził mistrzom, że Sithem tym jest Wielki Kanclerz. Przeciw niemu wysłani zostali mistrzowie: Windu, Tiin, Kolar i Fisto. Agen zginął już w pierwszych sekundach walki, ugodzony z zaskoczenia ciosem w brzuch. Następni mistrzowie umarli chwilę później. W decydującym pojedynku Windu pokonał co prawda Sidiousa, jednak zdrada Skywalkera doprowadziła do śmierci ciemnoskórego mistrza. Agen Kolar uważany jest za pierwszą ofiarę Czystki Jedi.

Ciekawostki

  • Miecz świetlny Agena Kolara miał dwa kryształy, przez co mógł być raz zielony, a kiedy indziej niebieski. Takim sposobem w czasie bitwy o Geonosis Agen walczy zieloną bronią, podczas gdy jego pojedynek z Palpatinem dzieje się za sprawą niebieskiego ostrza.[2]
  • Agen pomiędzy Atakiem klonów a Zemstą Sithów zmienił kolor miecza świetlnego z zielonego na niebieski. Było to spowodowane tym, że reszta Jedi uczestniczących w pojmaniu Palpatine'a (oprócz Mace'a) posiadała miecze o zielonej klindze, a Lucas nie chciał by Jedi wyglądali jakby nosili mundury. Jednak w książkowej adaptacji jest wspomniane, że Agen miał zielony miecz.
  • Postać Agena Kolara miała być w Epizodzie II tak naprawdę Eethem Kothem. Atak klonów kręcono w Sydney w Australii, a Mroczne widmo w Leavesden w Anglii. W wyniku rozbieżności miejsc i czasu statysta grający wcześniej Eetha nie mógł zjawić się na planie i postacie nieco się różniły. W przypadku Epizodu I Eetha Kotha grał Hassani Shapi, natomiast w Epizodzie II miał się w niego wcielić Tux Akindoyeni. Panowie różnili się na tyle, że postanowiono zmienić postaci imię i stworzyć całkowicie nowy charakter - zabrackiego Jedi.[3]. Mimo to Tux przez króki moment wcielił się w Kotha w trakcie sceny z Radą Jedi, ponieważ Kolar dostał się do niej dopiero pod koniec Wojny.
  • W filmie Zemsta Sithów Agen Kolar był pierwszym Jedi, którego uśmiercił Palpatine. W książce zginął zaraz po mistrzu Saesee Tiinie. Widząc porażkę kompana zakrzyknął: "Saesee, nie". Przed śmiercią wypowiedział słowa: "To nie boli".

Przypisy

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Agena Kolara.