Brentaal IV

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Brentaal
Astrografia
Region: Światy Jądra
Sektor: Bormea
Układ: Brentaal
Pozycja w układzie: 4
Gwiazda: Brenta
Księżyce: 2
Współrzędne: L-9
Długość dnia: 23 standardowe godziny
Długość roku: 342 standardowe dni
Geografia
Typ: Skalisty
Średnica: 11 242 km
Atmosfera: Tlenowa
Dominujący krajobraz: Góry, zabudowa miejska
Społeczeństwo i inne
Języki: Basic
Rząd: Gildia
Ludność: 65 miliardów
Struktura demograficzna:
Import:
  • Towary handlowe
  • Artykuły spożywcze
Eksport:
  • Towary handlowe
  • Usługi finansowe
Przynależność:
Brentaal, bardziej znany jako Brentaal IV ze względu na swoją pozycję orbitalną, to planeta położona w układzie Brentaal, w Światach Jądra. Była ona wielokrotnym miejscem bitew podczas konfliktów galaktycznych. Posiadała ona dwa księżyce.

Charakterystyka

Najważniejszą cechą planety był fakt, że leżała ona na skrzyżowaniu dwóch wyjątkowo ważnych szlaków nadprzestrzennych: Drogi Hydiańskiej i Perlemiańskiego Szlaku Handlowego. Dzięki temu, Brentaal kontrolował w dużej mierze cały transport przez Światy Jądra galaktyki i czerpał z tego tytułu olbrzymie korzyści finansowe. Był to również czynnik decydujący o tym, że planeta była częstym celem działań militarnych.

Inną cechą charakterystyczną były rozległe czapy lodowe zajmujące znaczną część planety. Cały teren, który był możliwy do zamieszkania znajdował się na pasie między nimi, co w połączeniu z liczącą ponad 60 miliardów mieszkańców populacją planety czyniło ją bardzo przeludnioną. Równik pokryty był górami, stepami, płaskowyżami oraz wielkimi szczelinami, w których znajdowała się większość osad. Na planecie znajdowało się osiem kontynentów rozdzielonych słonymi oceanami.

Historia

Planeta Brentaal zaczęła bogacić się od samego początku eksploracji Galaktyki w pierwszych wiekach istnienia Republiki Galaktycznej. Była ona obowiązkowym miejscem postoju dla transportów przybywających do sektora Bormea.

Około roku 3700 BBY mieszkanka planety Freia Kallea doprowadziła do połączenia pomniejszych szlaków nadprzestrzennych, w wyniku czego powstała Droga Hydiańska - trasa łącząca północ i południe Galaktyki, przebiegająca przez wiele ważnych systemów, m. in. przez Brentaal. Od tego momentu rozwój planety przyspieszył jeszcze bardziej.

Okręty republikańskie nad Brentaalem IV.

W 1002 BBY Brentaal zostało zaatakowane przez wojska Bractwa Ciemności, które bez problemów przejęły kontrolę nad planetą. Podczas wojen klonów na planecie wybuchło antyrepublikańskie powstanie, na czele którego stanął Shogar Tok. W wyniku krwawej bitwy Jedi zdołali odzyskać panowanie nad systemem.

Kolejna bitwa o planetę Brentaal miała miejsce w 4 ABY, tuż po upadku Imperium Galaktycznego. Wtedy to, nad powierzchnią planety starły się ze sobą dwie elitarne jednostki: 181 Pułk Imperialnych Myśliwców i Eskadra Łotrów. W wyniku batalii, planeta weszła w skład Nowej Republiki.

Podczas wojny z Yuuzhan Vongami, międzygalaktyczni najeźdźcy zdołali przejąć kontrolę nad systemem paraliżując w ten sposób linie zaopatrzeniowe Nowej Republiki w Światach Środka. Dodatkowo, bardzo zniszczyli oni planetę, gdy jej mieszkańcy próbowali przeciwstawić się okupantowi.

Zobacz też

Źródła