181 Pułk Imperialnych Myśliwców

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Sto Osiemdziesiąty Pierwszy Pułk Imperialnych Myśliwców był elitarną grupą bojową, u szczytu sławy dowodzoną przez pułkownika Soontira Fela.

Z początku Sto Osiemdziesiątka Jedynka była pełnym skrzydłem myśliwskim pod dowództwem komandora Evira Derricote'a. Wtedy określana była jako One-Eighty-Worst albo Zapomnieni przez Imperatora i uchodziła za najgorszą z możliwych jednostek o ogromnym stopniu śmiertelności wśród pilotów. Krótko przed bitwą o Yavin oddelegowano do tej jednostki Soontira Fela, który za punkt honoru postawił sobie przywrócenie 181 Skrzydła do pionu. Jako dowódca drugiej eskadry Skrzydła poprowadził on swoich pilotów do zwycięstwa w drugiej bitwie o Ord Biniir, dokładnie w ten sam dzień, w którym miała miejsce Bitwa o Yavin. Sprzyjający Imperium HoloNet nagłośnił ten sukces, co zwróciło na 181 Skrzydło uwagę mediów oraz przyniosło Felowi pewną sławę i awans. Wkrótce potem zmniejszył on liczebność swojej jednostki o połowę, tworząc w zamiarach elitarny 181 Pułk Imperialnych Myśliwców.

Pułk Fela, rozpoznawalny po charakterystycznych, czerwonych pasach na płatach TIE Interceptorów oraz na kombinezonach pilotów, brał udział w najważniejszych bitwach Galaktycznej wojny domowej. Wykonał plan Thrawna i Dartha Vadera podczas bitwy pod Derrą IV, dzięki czemu Derricote dostał awans i przeniesienie na planetę Borleias, Fel zaś tytuł barona i dowództwo nad całą jednostką. 181 Pułk brał również udział w Bitwie o Hoth, a także został przydzielony do ochrony Avengera, niszczyciela typu Imperial, podczas Bitwy o Endor. Stamtąd też wycofał się na sygnał dany przez kapitana Gilada Pellaeona. Sześć miesięcy później wziął udział w skazanej na niepowodzenie Bitwie o Brentaal IV, gdzie Fel dostał się w niewolę Nowej Republiki, by następnie przejść na jej stronę.

Po zniknięciu Fela 181 Pułk Imperialnych Myśliwców usunął się w cień i niewiele wiadomo o jego późniejszych wyczynach. Przez jakiś czas sądzono, że cała jednostka przeszła pod skrzydła Lorda Zsinja, jednak była to tylko mistyfikacja kierowana przez aktora, Tetrana Cowalla, który udając Fela miał wciągnąć Eskadrę Łotrów w pułapkę. Prawdziwy Fel dołączył do Thrawna, chociaż nie wiadomo do końca, w jakich okolicznościach, a podczas jego kontrofensywy pod jego dowództwem walczył cały 181 Pułk. Po przegranej Bitwie o Bilbringi część pilotów zajęła się piractwem, reszta natomiast, pod rozkazami drugiego po Felu dowódcy Pułku, Turra Phennira, cały czas służyła Imperium, walcząc między innymi w Bitwie o Adumar. Skrzydłowi Phennira, latającego wtedy TIE Defenderem, zostali wtedy zestrzeleni przez Czerwony klucz, zaś jego maszyna poważnie uszkodzona. Phennir musiał wycofać się na Agonizera i uciec z systemu.

Późniejsze losy 181 Pułku Imperialnych Myśliwców nie są znane. Wiadomo jednak, że jego dowódca, Turr Phennir, został w roku 40 ABY głównodowodzącym sił zbrojnych Konfederacji, dążącej do odseparowania się od Sojuszu Galaktycznego.

Źródła