HoloNet

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Ten artykuł dotyczy galaktycznej sieci komunikacyjnej. Zobacz też: forum internetowe o tej nazwie.
To oburzające. Nie macie dowodów!

Ten artykuł wymaga uzupełnienia źródeł.


To hasło nie posiada kompletu źródeł dla zawartych w nim informacji. Jeśli znasz ich pochodzenie, skoryguj/dodaj ich spis w sekcji Źródła oraz zweryfikuj ich prawdziwość. Następnie poproś Strażników o usunięcie szablonu.

Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

HoloNet to międzyplanetarna sieć komputerowa i telekomunikacyjna, umożliwiająca łączność audio i wideo w czasie rzeczywistym między najdalszymi miejscami w galaktyce.

Historia

HoloNet był wykorzystywany przez obywateli Republiki Galaktycznej i Imperium. Za panowanie obu tych frakcji w Holonecie był nadawany program HoloNet News.

Stworzony za czasów Republiki system miał być alternatywą dla droidów kurierskich, które w tym okresie milionami przemierzały szlaki nadprzestrzenne Galaktyki. Opierał się na tysiącach stacji przekaźnikowych, rozmieszczonych w głównych układach planetarnych, które mogły przekazywać między sobą dane z prędkością nadświetlną. HoloNet zapewniał stały przekaz informacji między wszystkimi zamieszkałymi obszarami Galaktyki.

Publiczny dostęp do HoloNetu został wyłączony po przejęciu władzy przez Imperatora Palpatine'a. Większą część systemu dezaktywowano i rozmontowano, a dostęp do pozostawionej struktury szkieletowej znacznie ograniczono - posiadało go w zasadzie jedynie wojsko oraz administracja imperialna.

Po przejęciu władzy, Nowa Republika rozpoczęła odtwarzanie sieci HoloNetu oraz udostępnianie łączy innym podmiotom.

W końcowej fazie wojny z Yuuzhan Vongami Nowa Republika borykała się z problemem załamywania się sieci HoloNetu, wywołanym atakami najeźdźców. W obronie jednej z kluczowych dla komunikacji z Nieznanymi Regionami baz przekaźnikowych na Esfandii, wojska Nowej Republiki oraz Resztek Imperium stoczyły zwycięską bitwę o Esfandię.

Po wyzwoleniu Coruscant, gdy władze Sojuszu Galaktycznego uciekły na Kalamar, większość odtworzonej przed konfliktem infrastruktury sieci zostało porzucone. Po wyborze na stanowisko przywódcy Sojuszu, Cal Omas podjął decyzję o kolejnej próbie przywrócenia HoloNetowi jego dawnych możliwości.

Ciekawostki

  • Po hiszpańsku HoloNet nazywa się HoloRed.
  • W trakcie wojen klonów, Konfederacja Niezależnych Systemów została zmuszona do stworzenia własnej sieci komunikacyjnej podobnej w działaniu do HoloNetu w celu zapewnienia możliwości porozumiewania się w trakcie walk pomiędzy swoimi jednostkami.

Źródła

HoloNet News w Star Wars Databank

Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z Wikipedii (zgodnie z licencją CC-BY-SA 3.0). Jej historię i autorów możesz obejrzeć pod tym adresem.