Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Bitwa o Coruscant (29 ABY)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy drugiej bitwy o Coruscant w czasie wojny z Yuuzhan Vongami. Zobacz też: inne bitwy o Coruscant.Druga bitwa o Coruscant, zwana też Wyzwoleniem Coruscant, to ostatnia wielka bitwa w wojnie z Yuuzhan Vongami, zakończona zwycięstwem sił Sojuszu Galaktycznego, rycerzy Jedi i sprzymierzeńców. Rozegrała się w 29 ABY i ostatecznie zakończyła trwający pięć lat i pustoszący całą Galaktykę konflikt zbrojny z pozagalaktycznym najeźdźcą.

Przygotowania

Koniec wojny był już bliski - wielkimi krokami zbliżało się ostateczne starcie Sojuszu Galaktycznego i Yuuzhan Vongów. Na Zonamie Sekot odbyła się ceremonia z udziałem nasion-partnerów i Jedi, którzy mieli dzięki temu dostać własne, żywe myśliwce kosmiczne, w których mieli następnie bronić planety.

Zonama Sekot przybyła w pobliże Yuuzhan'tara, wywołując powszechną panikę wśród wielu zwolenników najwyższego lorda - Shimrry - oraz zwykłych Yuuzhan. Dała też nadzieję zhańbionym, przekonanym że spełnia się ich proroctwo. Zonama spowodowała też masowe opadanie szczątków Tęczowego Mostu oraz odciągnęła z orbity inny księżyc. Dovin basale, znajdujące się na orbicie Yuuzhan'tara i stanowiące jego ochronną tarczę, musiały więc skupić swoją moc na zagrażających planecie asteroidach.

Nas Choka wraz z flotą znajdował się w tym czasie w pobliżu Kalamara i usłyszawszy wieści, polecił zawrócić swojej flocie z powrotem w kierunku Yuuzhan'tara - podobny rozkaz wydał innym dowódcom w wielu miejscach Galaktyki. Część z nich jednak odmówiła wykonania rozkazu, z obawy przez nasieniem ich pradawnej ojczyzny, Zonamą Sekot. Wojenny mistrz był pewien, że Yuuzhan'tar wpadnie w ręce nieprzyjaciół jeśli nie uda mu się zniszczyć żywej planety. Rozkazał też, by armadzie towarzyszyła grupa kapłanów Yun-Yammki. Skontakował się też z mistrzynią przemian, zarażoną wirusem Alphy Red, przebywającą na Caluuli. Nakazał jej przylecieć zarażonym żywym statkiem na Zonamę Sekot, by żywa planeta sama została zniszczona przez wirusa. Widząc że chory statek kosmiczny umiera, wysłał większą jednostkę, która pochłonęła mniejszą i skierowała się czym prędzej w stronę Yuuzhan'tara.

Zhańbieni tymczasem podnieśli bunt na pełną skalę, a Shimrra wydał rozkaz Nomowi Anorowi, by ten poprowadził legiony wojowników i zmiótł buntowników z powierzchni ziemi raz na zawsze.

Przebieg bitwy

Początek

Niewiele później setki statków Sojuszu wyłoniło się w pobliżu Yuuzhan'tara, wyskakując z nadprzestrzeni z wielu punktów naraz. Grupy szturmowe startowały z wielu miejsc w Galaktyce: z Kalamaru, Hapes czy Eriadu. Rozpoczęła się ogromna bitwa, która trwała praktycznie w całym układzie. Rycerze Jedi, wraz z wieloma grupami żołnierzy Sojuszu oraz komandosów pod dowództwem Juddera Page'a, wylądowali na powierzchni planety, przypuszczając szturm na ważniejsze obiekty.

Szturm Sojuszu na planetę

Nom Anor, mianowany prefektem planety, w pewnym momencie zaobserwował pole bitwy - i widząc pożary, wywołane przez Mózg Świata, stwierdził że najwyższy lord oszalał. Zapomniał więc o zadaniu które od niego dostał i ponownie wcielił się w proroka Yu'shaa, prowadząc do boju wielu zhańbionych oraz heretyków i dziesiątkując tym samym wojowników służących Shimrrze. Po jakimś czasie zaczęła go ścigać Mara Jade, zdecydowała się go jednak nie zabijać. Anor poprowadził przyjaciół i rodzinę Luke'a, Jacena i Jainy ku cytadeli najwyższego lorda, gdzie tamci już byli i torowali sobie drogę na sam szczyt.

Studia Mózgu Świata

W międzyczasie Leia wraz z Hanem, Harrarem i C-3PO szczęśliwie dostali się na pokładzie Millennium Falcona do Studni Mózgu Świata, aby zlikwidować dhuryama kontrolującego planetę. Tam zostali zaskoczeni przez arcykapłana Jakana, mistrzynię przemian Qelah Kwaad i wojowników Drathula. Z pomocą przyszli im zhańbieni oraz zbuntowani wojownicy i wspólnie udało im się pokonać siły Drathula. Mózg Świata zgodził się na współpracę.

Starcie w przesworzach

Ostateczna bitwa, zwana Wyzwoleniem Coruscant

Równocześnie trwała też bitwa w przestworzach pomiędzy dwiema flotami, jak również na orbicie i w atmosferze Zonamy Sekot, którą Nas Choka (obecny mistrz wojenny Yuuzhan) postanowił zniszczyć, zarażając ją wirusem Alphą Red. Rycerze Jedi bronili planety w żywych myśliwcach podarowanych im od niej.

Walka z najwyższym lordem

Luke Skywalker w pojedynku z Shimrrą Jamaane.

Pod przywództwem Luke'a, Jacen i Jaina torowali sobie drogę do cytadeli najwyższego lorda Yuuzhan Vongów, Shimrry. Rozpoczęli długą wędrówkę na sam jej szczyt. Dopiero po pokonaniu pierwszych siedmiu poziomów spotkali pierwszych obrońców. Gdy w przejściach nie mogły zmieścić się dwie osoby naraz, Luke brał na siebie cały ciężar walki. Zdumiewał siostrzeńca i siostrzenicę swoją szybkością, a zarazem opanowaniem. W ich oczach wyglądał jak wir świetlistej, niepowstrzymanej energii. Wkrótce cała trójka dotarła na sam szczyt, do najwyższego poziomu zwanego skrzynią Shimrry, który był zarazem kapsułą ratunkową. Tam też spotkali jego samego i po krótkiej wymianie zdań rozpoczęli walkę z piętnastoma super wojownikami Yuuzhan Vongów. Luke i Jacen wdali się w wiele pojedynków naraz, a Jaina zdołała się wyrwać z walki i podążyła za błaznem Shimrry - Onimim - na sam szczyt twierdzy. Cytadelą co chwilę gwałtownie wstrząsało (odpowiedzialny był za to zbuntowany dhuryam, z którym Jacen komunikował się wcześniej telepatycznie), bez przerwy wywracając walczących. Gdy Luke walczył z ostatnim z Uśmiercicieli, skupił się, pobrał energię prosto z Mocy i wystrzelił w kierunku Yuuzhanina błyskawicami. Wtedy do walki przyłączył się sam Shimrra. Zdołał unieszkodliwić Jacena ciosem w pierś i owinął Luke'a swoim potężnym amphistaffem - zwanym Berłem Władzy - unieruchamiając jego prawą rękę, w której trzymał miecz świetlny. Skywalkerowi w ostatniej chwili udało się złapać wężopodobną istotę lewą ręką za łeb i odchylić ją, by nie trafił go śmiercionośny jad. Mimo to zwoje amphistaffa zaczęły dusić Luke'a. Z pomocą chciał mu przybyć Jacen, który rzucił w głowę najwyższego lorda mieczem świetlnym, jednak ten bez problemu odbił lecącą ku niemu broń. Wtedy też Shimrra zaskoczył obojga Jedi, wyciągając fioletowy miecz świetlny, należący kiedyś do Anakina Solo. Gdy miał zadać Skywalkerowi ostateczny cios, Luke chwycił lewą dłonią jego prawy przegub, lecz mimo to wielki amphistaff ukąsił mistrza Jedi w pierś. W tym momencie Luke sięgnął Mocą po miecz Anakina i wyrwał go zdziwionemu Shimrrze, a następnie pociął jego amphistaffa, by chwilę później odciąć najwyższemu lordowi głowę, używając dwóch mieczy świetlnych - jego własnego i należącego niegdyś do zmarłego siostrzeńca.

Jacen Solo pokonujący Onimiego.

Po tej walce wycieńczony mistrz Jedi opadł na podłogę, zatruty jadem z broni Shimrry. Nakazał Jacenowi podążyć za siostrą, do najwyższego poziomu twierdzy. Wkrótce w cytadeli pojawili się Mara, Leia, Han i Tahiri. Żona Luke'a zabrała go stamtąd, a małżeństwo Solo wraz z Nomem Anorem podążyli do startującej już najwyższej części twierdzy, która była statkiem kosmicznym. Tam młody Jacen Solo stoczył z Onimim - prawdziwym władcą Yuuzhan Vongów, na dodatek wrażliwym na Moc - potężny pojedynek. Gdy zhańbiony został unicestwiony, związany z nim statek zaczął się rozpadać, ale wszystkim - prócz Noma Anora - udało się uciec.

Na zewnątrz Luke zapadł w trans Mocy, pragnąc sam siebie uzdrowić. Nas Choka, widząc katastrofę okrętu najwyższego lorda stwierdził, iż bogowie musieli odwrócić się od Yuuzhan Vongów (gdyż pozwolili na śmierć lorda) i złożył broń, ogłaszając koniec wojny. Jednak wielu Yuuzhan nie miało zamiaru się poddać i zaczęło popełniać samobójstwa - zarówno ostrzami coufee, jak i poświęcając samych siebie w charakterze żywego pocisku (piloci myśliwców). Tak też zakończyła się bitwa o Coruscant.

Skutki

Choka polecił spalić w słońcu Coruscant to, co zostało z yuuzhańskiej floty i nakazał wszystkim Yuuzhanom w całej Galaktyce zaprzestania walk. Ku zdziwieniu mistrza wojennego, dowódcy Sojuszu postanowili nie ruszać dhuryama z planety. Ocalali Yuuzhanie zostali przetransportowani na Zonamę Sekot, ich pradawną ojczyznę, w nadziei utworzenia nowego, pokojowo nastawionego społeczeństwa, a także przywrócenia ich do Mocy. Żywa planeta zniknęła w nadprzestrzeni, kierując się ku Nieznanym Regionom, a na jej powierzchni została również Tekli i Danni Quee.

Ciekawostki

  • Wydarzenie to może być także określane jako bitwa o Yuuzhan'tar, gdyż planeta ta była wtedy przejęta i przemianowana przez Yuuzhan na modłę ich pradawnej ojczyzny. Aczkolwiek nazwa Coruscant jest spotykana najczęściej z racji tego, iż Yuuzhanie władali nią tylko 3 lata, a zaraz po zakończeniu tej bitwy przywrócono jej dawną nazwę.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!