Onimi

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Onimi
Data i miejsce śmierci: 29 ABY
Miejsce pochodzenia: Koros-Strohna
Rasa: Yuuzhan Vong
Kolor włosów: Brak
Kolor oczu: Żółto-szkarłatne
Przynależność: Imperium Yuuzhan Vongów
Onimi był Zhańbionym Yuuzhan Vongiem i powiernikiem Najwyższego lorda Shimmry. Przez wielu był uważany za błazna na dworze Shimrry, ale w trakcie wyzwolenia Coruscant okazało się, że to on manipulował Shimrrą, a tym samym całą rasą Yuuzhan Vongów. Był jedynym przedstawicielem swojej rasy, który potrafił używać Mocy.

Biografia

Onimi niegdyś był mistrzem przemian. Odkrył, że ósmy rdzeń, podobno posiadający wiedzę przekazaną przez bogów, mający pomóc wygrać wojnę, tak naprawdę był pusty. Wstrzyknął sobie wówczas geny Yammoska, tym samym przywracając sobie łączność z Mocą. Został wtedy uznany za Zhańbionego, ponieważ przemienił się fizycznie i przedstawiał się jako wpół szalony i nawiedzony. Oskarżał o swój los bogów, zwłaszcza boginię zwodzicielek Yun-Harlę.

Niedługo potem, używając nowo nabytych umiejętności, rozpostarł swoją kontrolę nad Shimrrą, który był wówczas Najwyższym lordem rasy Yuuzhan Vongów. Rada Królewska, czyli doradcy Shimrry dziwili się, czemu znosi obecność Zhańbionego.

Dzięki swoim umiejętnościom potrafił nie tylko manipulować większością Yuuzhan, ale także produkować śmiercionośne toksyny, które mógł wypuszczać ze swojego ciała przy każdym "wydalaniu" wody, np. pocie.

Podczas gdy większość znających go Yuuzhan uważała go za błazna, przyjął także imię Kae Kwaad, żeby jako mistrz przemian pracować z Nen Yim i wypełnić ósmy rdzeń.

Poza tym, podczas zebrań Rady, układał nieporadne rymy, często krytykujące mistrza wojennego Tsavonga Laha i innych.

Gdy Luke Skywalker, Jaina i Jacen Solo przeniknęli do cytadeli Shimrry podczas bitwy o Yuuzhan'tar, Onimi kontrolował Uśmiercicieli, wojowników wyhodowanych specjalnie do walki z Jedi i, posiadających szczątkowe połączenie z Mocą. Jaina Solo ścigała go, dopóki nie obezwładnił jej swoimi toksynami. Gdy się obudziła ujawnił jej swoją manipulację, a także to, że wierzy, że jest ona Yun-Harlą i chce się na niej zemścić. Okazało się, że Onimi był połączony z całym statkiem i mógł kontrolować jego ruchy. Oderwał część statku i poszybował nim w stronę Zonamy Sekot, mając zamiar użyć wirusa Alpha Red i zniszczyć planetę.

Onimi przewidział pojawienie się Jacena Solo w jego komnacie i zaatakował go z całą swoją mocą, jednak Jacen blokował wszystkie jego ciosy, utrzymując go na odległość. W pełni zjednoczył się z Mocą i, używając jasnej strony pozbawił go fizycznych zniekształceń, a także pozbawił go łączności z Mocą. Onimi stracił przez to kontrolę nad toksynami produkowanymi w jego ciele i został przez nie "rozpuszczony". Statek kontrolowany przez niego zaczął się rozpadać, a gdy wybuchnął, mistrz wojenny Nas Choka uwierzył, że Najwyższy lord nie żyje i poddał swoje wojska.

Źródła