Shimrra Jamaane

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Shimrra Jamaane
Data i miejsce śmierci: 29 ABY
Miejsce pochodzenia: Koros-Strohna
Rasa: Yuuzhan Vong
Kolor włosów: Brak
Kolor oczu: implanty mqaaq'it
Przynależność: Imperium Yuuzhan Vongów
Shimrra z domeny Jamaane był yuuzhańskim najwyższym lordem przez prawie pięćdziesiąt lat. Urodził się na jednym z wielu yuuzhańskich światostatków przemierzających międzygalaktyczne przestworza w poszukiwaniu nowego domu. Shimrra już przy narodzinach został wyznaczony, wraz z bratem bliźniakiem, do roli kandydata na przyszłego najwyższego lorda. Wkrótce zabił brata, by stać się przywódcą Yuuzhan Vongów. Próbując uratować własną rasę od samozagłady i śmierci na umierających światostatkach, poprowadził zamach stanu przeciwko rządzącemu najwyższemu lordowi, Quorealowi. Obwołał się nowym najwyższym lordem, jedynym pośrednikiem między żywymi a bogami, po czym zaczął przygotowywać atak na galaktykę.

W pewnym momencie Shimrra spotkał Onimiego, jedynego Yuuzhanina wrażliwego na Moc. Onimi, posługując się yuuzhańską bioinżynierią, wykształcił w sobie wiele zaskakujących zdolności, jednak eksperymenty uszkodziły jego ciało, przez co został uznany przez społeczeństwo za Zhańbionego. Były mistrz przemian opanował umysł Shimrry i zaczął kierować całym Imperium Yuuzhan Vongów poprzez marionetkę najwyższego lorda. Shimrra pozostawał pod jego kontrolą do końca swojego życia. Podczas inwazji na galaktykę większość czasu przybywał na skraju galaktyki, na pokładzie swojego światostatku, Cytadeli. Po zdobyciu Coruscant i jego vongizacji, przybył na Yuuzhan'tara, gdzie wypowiedział swoistą wojnę heretykom. Zginął podczas oblężenia Yuuzhan'tara w 29 ABY z ręki mistrza Jedi, Luke'a Skywalkera.

Biografia

Dzieciństwo

Shimrra pochodził z domeny Jamaane, potężnej i wpływowej rodziny, która w przeszłości wydała trzech mistrzów wojennych, a sama wyróżniała się tym, że jej członkowie nie należeli do tylko jednej kasty. Moment jego narodzin był szczególny dla społeczeństwa Yuuzhan Vongów, gdyż Shimrra narodził się wraz z bliźniaczym bratem. W yuuzhańskiej kulturze bliźnięta, jako wcielenia bogów wojny i kłamstwa, Yun-Yammki i Yun-Harli, były szanowane i uważane za bogów; zadecydowało to o nadaniu braciom statusu ewentualnych kandydatów na stanowisko najwyższego lorda, który władał całym Imperium Yuuzhan Vongów i był pośrednikiem między ludem a bogami.

Shimrra był jednak zwykłym yuuzhańskim intendentem. Potężna domena, z której się wywodził miała jednak wiele wpływów: znajomi mistrzowie przemian przekształcili jego ciało, nadając mu przerażający wygląd, wszczepiono mu implanty mqaaq'it zamiast oczu, w miejsce każdego z dziesięciu palców zaimplantowano mu dziesięć szponów różnych drapieżników. Jego całe ciało zostało także wytatuowane, co było praktycznie obowiązkiem u wysoko postawionych yuuzhańskich dostojników.

W wieku siedmiu lat, Shimrra stoczył pojedynek na śmierć i życie z własnym bratem bliźniakiem. Yuuzhańskie przepowiednie mówiły, że bliźnięta są świętością i muszą ze sobą walczyć ku chwale bogów. Shimrra zwyciężył, zabijając własnego bliźniaka, co otworzyło mu drzwi na świetlaną przyszłość. Yuuzhan Vongowie przebywali jednak na zamkniętych światostatkach, dryfujących w międzygalaktycznych przestworzach, gdzie Shimrra nie mógł się do końca rozwinąć.

Zamach stanu

Wewnętrzne problemy Yuuzhan Vongów zaczęły być coraz bardziej widoczne dla młodego Shimrry. Światostatki umierały, a Yuuzhan Vongowie stłoczeni na ich pokładach zaczynali ze sobą walczyć. Zdawało się, że wszyscy wymrą w międzygalaktycznej pustce, a bogowie im nie pomogą. Wtedy to zauważono galaktykę, która nadawałaby się do podbicia i zamieszkania. Komandor Zho Krazhmir dostał nakaz zbadania granic ów galaktyki, by sprawdzić jak są one bronione i natrafił na żywą planetę, Zonamę Sekot. Wśród kapłanów rozeszła się informacja, że Zonama Sekot jest gwiazdą śmierci, która unicestwi Yuuzhan Vongów. Shimrra, nie wierząc starożytnym proroctwom, postanowił, że Yuuzhanie muszą zaatakować galaktykę, bez względu na zagrożenie ze strony żywej planety.

Wraz ze swoją domeną i współpracując z innymi Yuuzhan Vonagmi, włączając w to członków domen Shai, Lah, Choka i frakcję politycznej Praetorite Vong, Shimrra przygotował zamach stanu przeciwko najwyższemu lordowi Quorealowi i Elicie, która nie chciała atakować galaktyki. Lojalni Shimrrze wojownicy zamordowali kapłanów, intedentów i mistrzów przemian, którzy opowiadali się za Quorealem. Shimrra zabił samego Quoreala, obwołując się najwyższym lordem.

Garstka zwolenników zamordowanego najwyższego lorda, zwanych Quorealistami, ukryła się, pozwalając na rozpoczęcie przygotowań do inwazji. Mieli oni odebrać tron Shimrrze przy nadarzającej się okazji, lecz kasta wojowników wierna Shimrrze była zbyt potężna, by się jej przeciwstawić. Wpływy i władza Shimrry rosły, a konwój światostatków ruszył ku galaktyce pełnej "niewiernych", która wkrótce miała stać się domem dla wszystkich Yuuzhan Vongów.

Przygotowania do inwazji

Przygotowania do inwazji szły pełną parą. Już w 25 ABY pierwsi yuuzhańscy zwiadowcy z domeny Lah wylądowali na Bimmielu, przekazując stamtąd informacje do konwoju światostatków. Yuuzhańscy szpiedzy porywali dziesiątki tubylców, by mistrzowie przemian mogli znaleźć ich słabe strony. Niewielka flota nawiedzała Nieznane Regiony, jednak główny trzon armady miał wejść do galaktyki przez wektor pierwszy znajdujący się niedaleko Ramienia Tingel. Shimrra oddał kierownictwo inwazji mistrzowi wojennemu Czulkangowi Lahowi, który jednak nie chciał atakować galaktyki (nie wiadomo czy był Quorealistą). Nowym mistrzem wojennym został syn Czulkanga, Tsavong, który nie był już tak sceptycznie nastawiony do podboju.

Tymczasem Shimrra studiował qahsę Qang - yuuzhańską skarbnicę mądrości. Odkrył, że ósmy rdzeń, który miał zawierać instrukcje od samym bogów, nie istnieje. Wtedy to nakazał najbardziej zaufanym mistrzom przemian, którzy nie wierzyli w bogów, opracować kolejne zdobycze biotechnologii, które mogły przydać się podczas wieloletniej wojny; ogłosił je darami bogów, a owi kształtownicy zostali odseparowani od świata zewnętrznego. Shimrra wiedział, że trzeba utrzymać iluzję istnienia bogów, żeby społeczeństwo, które tak gorliwie w nich wierzyło, nie rozpadło się z braku wiary.

W okresie między zamachem na Quoreala a początkiem inwazji, Shimrra w nieznanych okolicznościach spotkał się z Onimim, Zhańbionym, który był niegdyś mistrzem przemian. Okazało się, że były kształtownik eksperymentował na sobie, wszczepiając w swoje ciało tkanki yammoska i wytworzył sobie zdolność władania Mocą. Ów eksperymenty zniekształciły jednak jego ciało, przez co został uznany przez innych ziomków za Zhańbionego. Używając Mocy, zdobył kontrolę nad umysłem Shimrry i nakłonił najwyższego lorda, żeby uczynił Zhańbionego swoim błaznem. Nikt nie ośmielił się skrytykować przywódcy za taki wybór, więc Onimi pozostał na dworze Shimrry, kontrolując jedynego pośrednika z bogami.

Wojna przeciwko galaktyce

Faza początkowa (25-27 ABY)

Armada Yuuzhan Vongów wkroczyła do galaktyki 25 lat po bitwie o Yavin. Gdy siły Preatorite Vong padły, a Shedao Shai został zabity przez Jedi Corrana Horna, do walki włączył się mistrz wojenny Tsavong Lah wierny Shimrrze. Poprowadził flotę ku środkowi galaktyki, podbijając setki światów i zabijając miliardy istot, tymczasem Shimrra wciąż przybywał na skraju galaktyki w swojej Cytadeli. Sytuacja była zbyt niestabilna, by ruszyć na terytorium wroga, a Onimi najwyraźniej nie chciał tracić swojej władzy.

Gdy na Yavinie 4 wybuchł bunt Zhańbionych i powstała herezja Jeedai, Shimrra, a przy tym także Onimi, dowiedzieli się o Nen Yim, młodej adeptce mistrzów przemian, która pracowała na Yavinie nad Jedi. Nen Yim naginała starożytne protokoły, które umożliwiały tworze yuuzhańskiej bioty, by móc osiągać lepsze rezultaty. Według yuuzhańskiego prawa, takie modyfikacje świętych tekstów były herezją i Nen Yim mogła zostać zabita. Shimrra jednak dostrzegł w niej potencjał i wysłał Onimiego na światostatek Baanu Miir, gdzie Nen Yim pracowała nad uleczeniem okrętu. Onimi, podając się za mistrza przemian o imieniu Kae Kwaad, zmuszał adeptkę do ujawnienia swoich heretyckich praktyk, udając niezrównoważonego psychicznie, starego Yuuzhanina. Gdy Nen Yim spróbowała go zabić zmodyfikowanym grutchinem, Onimi zabrał ją na skraj galaktyki, do Cytadeli Shimrry.

Nen Yim poznała podczas swoich eksperymentów prawdę o pustym ósmym rdzeniu. Shimrra nie mógł dopuścić, by ktoś podważył jego autorytet oraz wiarę w bogów, jednak Nen Yim niczego takiego nie szykowała. Wiedziała, że nie ma żadnych bogów, jednak zrozumiała, że to wiara w nich trzyma w całości całe społeczeństwo. Spotkała się z najwyższym lordem w jego Cytadeli, myśląc, że idzie na śmierć. Shimrra miał jednak inne plany: Nen Yim od tej pory miała dla niego potajemnie pracować, naginając lub tworząc własne protokoły, aby wypełnić pusty ósmy rdzeń. Miała tym samym stać się narzędziem bogów, którzy nie istnieli, a Shimrra miał dłużej cieszyć się polipowym tronem i władzą nad Imperium Yuuzhan Vongów.

Źródła