Mroczne Gniazdo I: Władca Dwumyślnych

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Mroczne Gniazdo I:
Władca Dwumyślnych
Dark Nest I. The Joiner King
Autor/rzy: Troy Denning
Ilustracja na okładce: Cliff Nielsen
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Del Rey
26 lipca 2005
Wydanie polskie: Wydawnictwo Amber
25 kwietnia 2006
Przekład: Aleksandra Jagiełowicz
Typ publikacji: Powieść
Seria/Cykl: Mroczne Gniazdo
Tom/Część: 1 z 3
Następny/a: Niewidzialna królowa
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Nowa era Jedi
Czas akcji: 35 ABY


Mroczne Gniazdo I: Władca Dwumyślnych (org. Dark Nest I: The Joiner King) to powieść napisana przez Troya Denninga, będąca pierwszą częścią trylogii Mroczne Gniazdo. Publikacja została wydana 26 lipca 2005[1] roku w Stanach Zjednoczonych przez wydawnictwo Del Rey. Powieść ukazała się też pod postacią ebooka i audiobooka czytanego przez Jonathana Davisa.

Akcja powieści rozgrywa się w roku 35 ABY i kontynuuje losy wielu bohaterów znanych z serii Nowa era Jedi.

W Polsce książka ukazała się 25 kwietnia 2006[2] nakładem wydawnictwa Amber w przekładzie Aleksandry Jagiełowicz.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
After triumphing in Star Wars: The Unifying Force, the heroes of the New Jedi Order return in a dazzling new adventure!

Luke Skywalker is worried: A handful of Jedi Knights, including his nephew and niece, Jaina and Jacen Solo, have disappeared into the Unknown Regions in response to a strange cry for help that only they could hear. Now the alien Chiss have angrily lodged a formal complaint, accusing the missing Jedi of meddling in a border dispute between the Chiss and an unidentified aggressor.

Luke has no choice but to head to the Unknown Regions for serious damage control. Han and Leia follow, intent on protecting their children from what could be grave danger. But none of them are prepared for what they find when they reach their destination.

A colony of mysterious aliens is expanding toward the edge of Chiss space. The leader of the alien nest is resolute. Adept in the Force, he is drawing old friends to his side, compelling them to join the colony and meld their Force-abilities with his, even if it leads to all-out war. . . .[1](Del Rey, 2005)

Wydanie polskie
Grupa rycerzy Jedi, w tym Jaina i Jacen Solo, znika w Nieznanych Regionach, podążając za dziwnym wołaniem o pomoc, które tylko oni mogli usłyszeć.Chissowie oskarżają zaginionych Jedi o mieszanie się w spory graniczne pomiędzy Chissami a niezidentyfikowanym agresorem. Rada Sojuszu nie wie, co jest przyczyną niesubordynacji Jedi, którzy udali się na własną, z nikim nieuzgodnioną misję. Luke, Han i Leia wyruszają w kierunku Nieznanych Regionów. Żadne z nich jednak nie jest przygotowane na to, co tam zastaną...[3](Wydawnictwo Amber, 2006)

Streszczenie

Centrum więzienne Maxsec Osiem. Jaina Solo jest przesłuchiwana przez panią prokurator Athadar Gyad, gdyż wraz z Tesarem Sebatyne i Lowbaccą pochwyciła jakiś czas wcześniej pirata kosmicznego, Czerwoną Gwiazdę. Jego rozprawa właśnie trwa. Jaina stara się odpowiadać na pytania, lecz nagle słyszy dziwny głos, wołający do niej z oddali, z kierunku Nieznanych Regionów.

Zonama Sekot. Przebywające na żywej planecie (w La'okio) Tahiri i Tekli również słyszą odległy głos, choć dziewczyna odbiera go o wiele wyraźniej niż Chadra-Fanka.

Jacen Solo jest kolejnym z tych, którzy usłyszeli tajemnicze wezwanie. Postanawia więc przerwać swój trening u Fallanassi i odlecieć. Akanah stara się mu w tym przeszkodzić, ale Jacen nie daje za wygraną.

Tahiri Veila.

Na Coruscant odbywa się zebranie Rady Jedi. Mistrzowie ubolewają, że mają tak małą ilość rycerzy, a tak dużą liczbę misji, które muszą zostać natychmiast wykonane. Z wizytą przychodzi Szef Państwa, Cal Omas, a towarzyszy mu trzech Chissów - Mitt'swe'kleoni oraz dwoje innych z Chissańskiej Floty Ekspansywnej. Tswek pyta się Rady, dlaczego rycerze Jedi zaangażowali się w konflikt na granicy chissańskich terytoriów.Luke Skywalker oraz inni mistrzowie odpowiadają, że nie mają informacji na ten temat, zapewniają jednak, że piątka Jedi, która nagle im zniknęła (Jaina, Zekk, Lowbacca, Alema i Tesar) jest bardzo doświadczona i na pewno nie zrobi nic głupiego. Jednak Chissowie doliczyli się aż siedmiu Jedi. Po krótkiej rozmowie, z której nic konkretnego nie wynika, Tswek opuszcza komnatę Rady. Drogą dedukcji mistrzowie dochodzą do wniosku, że dwóch kolejnych Jedi to Tahiri oraz Tekli (ewentualnie Jacen) i że wszyscy należą do ocalałych z misji na Myrkr, która odbyła się w środku wojny z Yuuzhan Vongami. Cal Omas sugeruje, by sam Skywalker udał się na poszukiwania krnąbrnych rycerzy.

Tymczasem małżeństwo Solo, Han i Leia, przebywają na Borao, mając nadzieję, że planeta posłuży Ithorianom za nowy dom. Skanując jej powierzchnię na pokładzie Millennium Falcona odkrywają, że są śledzeni przez skiff należący do korporacji RePlanetHab, która także chce zagarnąć planetę. Towarzyszący im Ithorianin Ezam Nhor nie zgadza się, by Solo wymanewrowali skiff, prowadząc do jego rozbicia, tłumacząc, że jego rasa nigdy nie zamieszka na planecie zdobytej dzięki morderstwu. Podczas lotu Kyp Durron nawiązuje z nimi połączenie, mówiąc, że Jacen, Jaina i inni ocalali z Myrkra podążyli w kierunku Nieznanych Regionów. Zaniepokojeni Solo ruszają więc ich tropem.

Luke wraz z żoną Marą, Sabą Sebatyne i Benem docierają do Nieznanych Regionów. Wlatują Jade Shadow w głąb dziwacznej konstrukcji, która okazuje się być gniazdem nieznanej, insektoidalnej rasy. Ze zdumieniem odkrywają, że myśliwce stworzeń są tak naprawdę rakietami napędzanymi metanem, czyli korzystają z dość przestarzałej technologii. Gdy lądują, zaczynają się rozglądać po gnieździe. Wchodzą do tutejszej kantyny, w której spotykają istoty różnych ras. Gdy wypytują o zaginionych młodych Jedi, za każdym razem ktoś z gniazda przychodzi, przydzielając zaczepionej osobie jakieś zadanie i w rezultacie uniemożliwiając dowiedzenie się czegokolwiek Skywalkerom. W końcu Saba Sebatyne znajduje rozwiązanie, dogadując się z Ewokiem Tarfangiem, który zapewnia, że jego sullustański kapitan Jae Juun może udzielić im niezbędnych informacji.

W tym samym czasie małżeństwo Solo również przybywa do gniazda Lizil. Nawiązują oni kontakt z tubylcami, tylko nie rozumieją ich języka. Po zapytaniu Threepia o radę on również odpowiada, że nie zna tego dialektu. Po wylądowaniu w hangarze ma miejsce incydent między Hanem, a kilkoma przedstawicielami obcej rasy. Tubylcy chcą wejść na pokład Millennium Falcona, lecz Solo nie zezwala im na to, w konsekwencji obcy oznaczają okręt kapitana, dziwnymi płynami. Z pomocą Hanowi przybywa nieznany Aqualish, który zmywa oznaczenia insektów. Wyjaśnia również, że te istoty zajmują się handlem, a tajemniczy płyn symbolizuje wrogość "klienta" i że w tej sytuacji insekty wróciłyby w większej liczbie. Słysząc te słowa Solo godzi się na handel. Istoty mają specyficzne pojęcie handlu. Wynoszą wszystko, co chcą dostać, w zamian ofiarując inne rzeczy. Podczas transakcji małżeństwo Solo spotyka Luke'a, Sabę, Marę, Bena oraz Tarfanga. Po zakończeniu kłopotliwego handlu z insektami, razem udają się do szefa Ewoka, Jae Juuna.

Na pokładzie jego statku negocjują udzielenie przez niego pomocy w odnalezieniu grupy młodych Jedi. Początkowo Sullustanin nie chce współpracować, broniąc się warunkami postawionymi mu przez zleceniodawcę. Gdy jednak Jedi ofiarują mu sporą sumę pieniędzy, za które będzie mógł dokonać napraw swego statku, godzi się na udzielenie im wsparcia.

Podczas spotkania grupy młodych Jedi, Jaina Solo wraz z towarzyszami rozmawia o trudnej sytuacji Taatów. Wszystkim wdziera się do głowy wspomnienie działań na Myrkrze. Młoda Solo rozmyśla nad sobą osobą, o tym jak bardzo oddaliła się od wszystkich znajomych z poza grupy uderzeniowej. Oznajmia kompanom, że w niedługim czasie przybędzie Jacen, powoduje to falę radości w umysłach zebranych. W chwilę później Jedi wyczuwają zakłócenie w Mocy, po czym następuje atak defoliatorów.

Jacen przybywa w obrębie Kolonii. Bada wrak Tachyon Fliera szukając możliwie ocalałych członków grupy uderzeniowej. Wspomaga swoje badania Mocą, aby zrekonstruować wydarzenia. Jego przewodnik z jednego gniazd Kolonii stale go popędza do odlotu w miejsce pobytu pozostałych, młodych Jedi. Młody Solo stara się spieszyć. Ponownie używa Mocy, aby sprawdzić, czy jego towarzysz Raynar Thul ocalał z katastrofy. Jacen ma wizję, w której widzi swoją matkę. Leia rozmawia z jakąś osobą o Raynarze, który przeżył katastrofę oraz informuje rozmówcę, że Jacen był na miejscu przed nimi. Młody Jedi postanawia przekazać matce wiadomość o miejscy swego pobytu. Solo znajdzie się w układzie Gyuel na planecie Qoribu.

Podczas lotu na Yoggoy, Juun wyłącza system namierzania przez co Jedi zmuszeni są do lotu na ślepo. Saba radzi Leii, aby otworzyła się na Moc, a doleci do celu omijając niebezpieczeństwa. Han początkowo nie chce zaufać darowi żony. Po czasie i kilku niezłych manewrach Leii, zmienia zdanie. Wkrótce wszyscy bezpiecznie lądują na Yoggoy, gdzie spotykają ocalałego z katastrofy Tachyon Fliera, Raynara Thula. Były Jedi stał się dwumyślnym i jest teraz przywódcą Kolonii znanym jako UnuThul. Raynar opowiada historię swojej przemiany w dwumyślnego oraz ogólnikowo nakreśla charakter konfliktu z Chissami. Jedi proponują pomoc w zadaniu, którego podjęli się Jedi z grupy Jainy. Thul odprawia ich jednak, mówiąc, że ich nie potrzebuje. Pozwala im jednak zostać na Yoggoy.

Przydzielony przez Raynara przewodnik, zaprowadza Jedi na miejsce katastrofy Tachyon Fliera. Na miejscu Leia ma wizję Mocy. Ukazuje jej się Jacen, który był tu przed nimi. W swej wiadomości młody Solo przekazuje matce nazwę planety Qoribu w układzie Gyuel, na której przebywa. Jedi postanawiają wrócić do gniazda Yoggoy. W czasie drogi powrotnej Leia wyczuwa zakłócenie w Mocy. Chwilę potem atakują ich niebiescy Yoggoyowie zwalając im na głowy część wież okolicznych budynków. Po pokonaniu przeciwników towarzysze wracają do hangaru gniazda Yoggoy. Czeka już na nich UnuThul. Przywódca Kolonii wydaje się być zaniepokojony śmiercią ich przewodnika. Han uważa, że to Raynar chciał ich zabić. Thul zaprzecza tym oskarżeniom lecz nie ma na potwierdzenie swoich słów żadnych dowodów. Mówi też, że gdyby chciał zabiłby ich bez trudu, incydent, który miał miejsce podczas drogi, to zwykły wypadek. Leia pokazuje mu Killicki zmierzch, obraz, który przedstawia starożytne wieże Killików na Alderaanie. Mówi, że wieże z obrazu są bardzo podobne do tych na Yoggoy i nie wieży w ich zawalenie, gdyż te z Alderaanu przetrwały tysiące lat. Raynar zgadza się, że to podobne, gdyż jego podwładni, insekty, to właśnie Killikowie. Han zarządza natychmiastowy wyjazd, zaraz po uzyskaniu danych ze współrzędnymi systemu Gyuel od przetrzymywanego w ładowni Millennium Falcona, Jae Junna.

W przestrzeni kosmicznej nad planetą Qoribu ma miejsce potyczka między Jedi, gniazdem Taat, a wojskami Chissów. Rycerze Jedi są złączeni bitwowięzią, dzięki czemu komunikują się ze sobą bez ryzyka wykrycia przez Chissów. Strzałostatki Taatów walczą z defoliatorami Chissów. Po trwającej jakiś czas wymianie ognia gniazdo odnosi zwycięstwo. Jako, że Killikowie to pokojowa rasa, Taatowie od razu zawracają w stronę księżyca Ruu. Wtedy pojawia się niszczyciel gwiezdny z chissańskiej floty. Lowbacca zostaje schwytany promieniem ściągającym. Pozostali rycerze Jedi ruszają mu na ratunek. Alema bez powodu zestrzeliwuje kilka szponostatków, co według zasad panujących w dynastii Chissów zezwala im na otwarte atakowanie. Jaina wyczuwa, że Alema, Tahiri i Zekk również zostają schwytani złowrogim promieniem. Jedynym wyjściem na uratowanie się schwytanych Jedi jest katapultowanie. Nagle odzywa się RayaTaat, twierdząc, że to nie będzie potrzebne, gdyż na pomoc im spieszy gniazdo Mueumów. Rój Killików zgodnie z zapowiedzią przybywa na miejsce walki. Nie zważając na promień ściągający niszczyciela, atakują go wszystkimi siłami. Lowbacca, który był za blisko wielkiego okrętu musiał się katapultować. Chwilę potem napór strzałostatków powoduje zniszczenie niszczyciela.

Jedi zapewniają katapultowanego towarzysza, że wrócą jak najszybciej z transportem. Mówią, że ułatwi im poszukiwania pozostając w bitwowięzi.

Skywalkerowie, Solo i Juun przybywają do systemu Gyuel. Mara rozmawia z Luke'iem o poczynaniach Chissów oraz o tym co spotkało Raynara. Luke wyczuwa młodych Jedi w przestworzach, nieopodal księżyca Ruu. Jego dotyk wyczuwa Jacen, który wita go przyjaźnie i prosi o pomoc. Juun postępuje zgodnie z procedurami. Wysyła wiadomość do Killików, lecąc swoim XR808g. Insekty atakują Sullustanina pozbywając go obu silników. Na pomoc ruszają mu Leia i Han, Millennium Falconem. Biorą bezużyteczny statek na hol wiązką promienia ściągającego. Luke chcąc zmylić Killików, tworzy iluzję swojego statku i posyła go naprzeciw insektów. Gdy komputer mówi, że ucieczka jest możliwa, Luke zwalnia uciążliwą iluzję.

Mara Jade Skywalker.

Mistrzowie Jedi spotykają się ze zbuntowanymi młodzikami w hangarze na Jwilo. Luke wyczerpany po wyczynach w przestrzeni, pozostawia Marze rozpoczęcie dyskusji z Jedi. Jego żona jednak nie zamierza od razu napominać młodych Jedi. Podtrzymuje pełną napięcia ciszę i obserwuje uważnie każdego członka eskapady. Wtedy córka Leii, Jaina, przerywa ciszę witając się z rodzicami. To rozładowuje napięcie i młodzi Jedi trochę się ośmielają.

Mistrzowie żądają wyjaśnienia całej zaistniałej sytuacji. Drużyna Jainy postanawia wszystko opowiedzieć, ale również pokazać. Po długich rozmowach i zwiedzaniu członkowie Rady proszą rycerzy o powrót na Coruscant. Następuje krótka wymiana zdań, po czym Tahiri, Jacen, Tesar i Tekli zgadzają się na powrót. Mistrzyni Sebatyne postanawia pozostać w obrębie Kolonii, aby przypilnować konfliktu Killików z Chissami.

Małżeństwo Solo wraz z eskortą złożoną z myśliwców StealthX, których pilotami byli Saba, Jaina, Zekk oraz Alema chcą uratować Lowbaccę. Gdy znajdują się w zasięgu floty Chissów przylatują do nich ich myśliwce. Chcąc uniknąć walki, Leia rozpoczyna rozmowę z chissańskim kontrolerem. Zapewnia go, że chcą pomóc w poszukiwaniach rannych Chissów. Kontroler początkowo jest nieprzychylny, lecz gdy Leia wyjawia mu, że połowa z Jedi odleciała, a pozostali wkrótce to zrobią, Chiss zgadza się i podaje współrzędne do poszukiwań.

Han błyskawicznie zmienia kurs i leci w kierunku Lowiego. Po chwili wywołuje ich kontroler pytając, dlaczego zeszli z kursu. Po długim czasie zwlekania, Solo odpowiada, że znaleźli rannego i jest z nim trochę roboty.

W międzyczasie rycerze Jedi dodają otuchy ciepłymi uczuciami Lowbacce.

Leia wyczuwa nagle, że Wookiee zniknął. Po namyśle w kontrolerze rozpoznaje dawnego znajomego Jaga Fela. Chiss mówi, że wiedział o położeniu Jedi. Obiecuje, że Lowbacca będzie traktowany zgodnie z chissańskimi zasadami więziennictwa. Leia próbuje mu grozić innymi Jedi lecz Fel tylko odpowiada, że wkrótce pozostali Jedi znajdujący się w systemie Gyuel, również trafią w jego ręce.

W gnieździe Taat, mistrzyni Sebatyne poluje w czeluściach podziemi. Rozmyśla nad niesubordynacją Jainy Solo, ale dochodzi do wniosku, że to przecież mistrz Skywalker pozwolił jej uczestniczyć w poszukiwaniach Lowiego.

Barabelka rozpoczyna polowanie. Wyczuwa, że jej ofiara jest drapieżnikiem. Wchodząc do jednego z pomieszczeń, widzi masę egzoszkieletów. Nieopodal stoi jej zdobycz. Podobny do Killika, mężczyzna w niebieskiej chitynie. Saba atakuje swoją ofiarę. Po krótkiej walce mistrzyni zostaje potraktowana błyskawicą Mocy. Gdy jej przeciwnik podchodzi by ją zabić, okazuje się, że to jeden z Mrocznych Jedi ocalałych z katastrofy Tachyon Fliera, Welk.

Walka zaczyna się na nowo. Welk zaczyna uciekać, a nieustępliwa Barabelka wciąż go ściga. Wtedy na pomoc Mrocznemu Jedi przychodzą Killikowie. Jeden z nich gryzie Jedi w kark, wstrzykując truciznę, następnie oblewa Sabę kwasem. Chcąc zabić owada mistrzyni Sebatyne używa miecza świetlnego i przez przypadek odcina sobie czubki dwóch palców. Chwilę potem drugi Killik atakuje mistrzynię, przez co zmuszona jest przerwać atak. Welk ucieka.

Skywalkerowie lecą Jade Shadow. Luke w warsztacie próbuje naprawić R2-D2, gdy przychodzi do niego wiadomość przez interkom od Mary. Jego żona jest wściekła. Pyta o miejsce pobytu ich syna, Bena. Luke mówi Marze, że chłopiec jest razem z nim w warsztacie. Chwilę potem przychodzi mistrzyni Skywalker. Robi awanturę Benowi, za to, że zjadł cały pojemnik żelmięsa. Po krótkich próbach oszukania matki, młody Skywalker przyznaje, że zjadł mięso. Luke pyta żonę o głębszą przyczynę jej złości. Mara odpowiada, że wyczuwa zagrożenie na statku. Skywalker obiecuje sprawdzić wszystko jeszcze raz, po czym zaczyna flirtować z żoną. Mara obiecuje wrócić do spraw małżeńskich później i odchodzi. Luke natomiast wraca do naprawy R2. Znajduje w robocie uszkodzony sektor pamięci i nakazuje automatowi jego otwarcie. Pojawia się hologram przedstawiający ojca Luke'a, Anakina podczas rozmowy z nieznaną kobietą. Luke przypuszcza, że to może być jego matka. Nagle kable w sektorze pamięci odpowiedzialnym za ten sektor, ulegają stopieniu. Wściekły Luke, zastanawia się komu zależało ponad pięćdziesiąt lat temu na ukryciu tych zapisów. Mistrz Jedi ma nadzieję, że przy pomocy dobrego sprzętu uda mu się odzyskać utracone zapisy.

Leia i Han obserwują taniec Pomruku Pierwszego Świtu, który Taatowie wykonują przy akompaniamencie Pieśni Wszechświata. W chwilę potem Killikowie zbierają się wokół swoich towarzyszy, niosących ranną Sabę Sebatyne. Solo błyskawicznie biegną do Barabelki. Mistrzyni opowiada im o swoim polowaniu, które się przerodziło w pojedynek z Welkiem. Przypuszcza też, że trzeci Killik zabójca jest na pokładzie Jade Shadow. Leia namawia Sabę do przyjęcia leczenia z rąk killickich uzdrowicieli. Medycy opatrują rany Sebatyne, ale mówią, że prawdopodobnie będzie sparaliżowana do końca życia, przez wpływ jadu, który jeden z Killików jej wstrzyknął. Leia postanawia zabrać mistrzynię na Ossus do uzdrowicielki Jedi, Cilghal, mając nadzieję, że dzięki leczeniu Mocą i wiedzy Kalamarianki, uda się uratować Barabelkę. Solo próbuje przekonać Alemę, Zekka i Jainę do wspólnego wyjazdu. Młodzi Jedi jednak nie chcą opuszczać Kolonii. Po krótkiej rozmowie, Twi'lekanka, ku zdziwieniu Jainy i Zekka, postanawia lecieć z nimi w formie przewodnika.

Saba Sebatyne jest oparzona i pogrążona w transie leczniczym. Alema rozmawia z Leią o szansach mistrzyni na przeżycie. Organa proponuje napić się gorącej czekolady. Podczas przygotowywania napoju, księżniczka stara się uzyskać informacje na temat prawdziwego powodu pobytu Alemy na Millennium Falconie. Z rozmowy wynika, że Twi'lekanka chce chronić małżeństwo Solo. Leia podłapuje temat i próbuje zdobyć bardziej szczegółowe informacje na temat wydarzeń w Kolonii. Jednak u Alemy występuje już syndrom dwumyślnego. Mówi, że chcą tylko ich i że przepraszają za wszystkie niedogodności. Twi'lekanka kończąc wypowiedź wychodzi z kabiny.

Jaina Solo.

Na Ossusie członkowie Rady Jedi oglądają badania mistrzyni Cilghal. Kalamarianka bada umysły Jacena, Tahiri, Tekli i Tesara. Wykrywa różne anomalie wskazujące na częściowe połączenie umysłów. Sądzi, że wpływ na to miały feromony wydzielane przez Killików. Młodzi Jedi stanowczo zaprzeczają, twierdzą, że to tylko mocna bitwowięź. Między mistrzami wybucha kłótnia. Niektórzy starsi Jedi bronią rycerzy, a inni z kolei ich oskarżają. Wtedy mistrz Skywalker postanawia uciszyć zebranych. Głos zabiera Jacen Solo, który twierdzi, że błędem nie będzie to, co Jedi zrobią lecz to, czego nie zrobią. Tym samym daje mistrzom dużo do myślenia, kończąc ich kłótnie.

Na pokładzie Millennium Falcona Han i Leia mają chwilę tylko dla siebie. Księżniczka pyta swojego męża, co poprawiło mu humor, że zaczął nucić pod nosem. Han odpowiada, że rzeczywiście jego humor się poprawił, lecz nie nuci. Wtedy Solo orientują się, że system chłodzenia hipernapędu się przegrzewa. Han pospiesznie wyrywa statek z nadprzestrzeni. Postanawia ustawić moc silnika na trzy czwarte jego mocy, po czym znów wskakuje w nadświetlną. Małżeństwo myśli, że awaria była sabotażem, gdyż ostatni przegląd robili w świątyni Jedi, a oni na pewno by tego nie zrobili. W chwilę potem następuje kolejna awaria hipernapędu. Millennium Falcon wlatuje w nieznaną mgławicę. Leia nie mając nic do stracenia obraca statek w nadprzestrzeni i jakimś cudem udaje się jej wyprowadzić okręt z niebezpiecznego obszaru. Problemy jednak nie zniknęły, gdyż z nadprzestrzeni wyciąga ich studnia grawitacyjna jakiejś planety.

Jacen Solo przylatuje na Hapes. Zamierza spotkać się z Królową Matką, Tenel Ka Djo. Strażnicy królowej nie chcą przepuścić Jacena, dlatego używa on promienia Mocy, aby ich sparaliżować. Gdy w końcu udaje mu się dostać do królowej, ta odwołuje strażników i wita starego przyjaciela. Młody Solo prosi Tenel Ka o użyczenie jej floty, na potrzeby Killików, gdyż grozi im wojna. Jacen opowiada jej całą historię, aby mieć potrzebne argumenty dla tej zuchwałej prośby. Królowa odpowiada, że łatwo nie przyzna floty, gdyż Konsorcjum Hapes należy do Sojuszu Galaktycznego. Po trwającej jakiś czas rozmowie Tenel Ka zaprasza Jacena na kolację i prosi, aby został na noc w jej pałacu. Mimo, że Solo wyczuł jej intencje postanawia zostać, aby uzyskać flotę.

Tesar Sebatyne ląduje w hangarze Tradewyna, flagowego statku Spółki Handlowej Bornarynu. Jedi przybywa do matki Raynara Thula, Aryn Dro Thul, aby opowiedzieć jej co stało się z jej dziedzicem. Początkowo Madame nie może uwierzyć w słowa Barabela, który twierdzi, że jej syn przeżył i pod względem psychicznym jest owadem. Aryn jest przekonana, że da radę nakłonić Raynara do powrotu do domu, ale Tesar zaprzecza twierdząc, że jej syn za bardzo zżył się z Kolonią. Wtedy Jedi uświadamia sobie cel swojej wizyty. Mówi, że UnuThul chce rozpocząć potajemny handel z firmą jego matki, gdyż Kolonii brakuje, niektórych towarów.

Po awarii hipernapędu Solo lądują na nieznanej planecie w celu wykonania napraw. W czasie gdy Han miał zająć się Millennium Falconem od środka, Leia i Alema miały wynosić skażone chłodziwo. Gdy płyn był już w wiaderkach, Twi'lekanka zepsuła rączki pojemników, przez co rozlała drogocenną substancję. Błyskawicznie z frachtowca wyłonili się Cakhmaim i Meewalha w celu pokonania sabotażystki. Alema jako dwumyślna działała dla dobra Kolonii. Nie chce, aby Solo zrazili do ich sprawy Radę Jedi. Leia zmuszona jest stoczyć pojedynek z Twi'lekanką. W spółce z Noghrimi radzi sobie całkiem nieźle. Gdy jednak Alema ogłusza ochroniarzy księżniczki, Organa jest bliska śmierci. Uskakuje dzięki Mocy i ogłusza Twi'lekankę klapą kapsuły ratunkowej, którą również otworzyła dzięki Mocy.

W Akademii Jedi Skywalkerowie rozmawiają z Chissańskim arystokrą Formbim. Jego wizyta ma na celu wymianę informacji o Kolonii i udzielenie Jedi pomocy. Mistrzowie porównują wyniki swoich badań z wynikami badań Chissów. Opowiadają o Raynarze. Zdumiony arystokra stwierdza, że oto znalazł się powód rozrostu Kolonii. Formbi opowiada sytuację Chissów z przed sześciu lat. Jego lud wynajmował Killików do pracy, aż do czasu sabotażu, który zmienił dwa rody panujące w dwumyślnych. Nagle przychodzi wiadomość od Leii, mówiąca o ataku na mistrzynię Sebatyne i o możliwym intruzie na Jade Shadow. Skywalkerowie przepraszają arystokrę za konieczność przerwania spotkania, po czym odchodzą, aby zająć się tymi doniesieniami.

Jedi Alema Rar jest więziona na pokładzie Millennium Falcona przez małżeństwo Solo, z powodu jej zdrady. Leia wprowadza ją w stan śpiączki, aby nie mogła wyrządzić więcej szkód. Tymczasem Jae Juun i Han mają problemy z wejściem w nadprzestrzeń. Przypuszczają, że jakiś duży obiekt blokuje im wektor skoku lub coś lada chwila wyskoczy z nadprzestrzeni. W tym samym momencie pojawia się Hapańska Flota, która spieszy do gniazda Lizil, aby pilnować pokoju w Kolonii. Ich rozkaz pochodzi bezpośrednio od Królowej Matki, Tenel Ka, która została poinformowana o trudnej sytuacji Killików, przez swojego nowego towarzysza życia, Jacena Solo.

W swoim domku na Ossusie, Mara Jade Skywalker zmierza do pokoju swojego syna Bena. Wyczuwa w Mocy dziwną obcą obecność. Gdy dociera do lokum chłopca, uświadamia mu, że wie, że nie zjadł całego żelmięsa i że prawdopodobnie przetrzymuje bardzo niebezpiecznego Killika. Ben poprawia ją twierdząc że Gorog jest Killiczką. Młody Skywalker nie chce pokazać matce kryjówki owada. Mara zaczyna otwierać każdy możliwy zakamarek w pokoju Bena, aż w końcu znajduje intruza. Chłopiec błaga matkę, żeby nie zabijała jego przyjaciółki. Obydwie kobiety nakazują wyjść Benowi z pokoju, gdy tylko chłopak wychodzi rozpoczyna się walka. Mara obiecała synowi, że nie zabije owada, ale postanowiła go poważnie okaleczyć. Gdy udaje jej się unieruchomić intruza, przybywa Luke z odsieczą starszych rycerzy.

Do laboratorium mistrzyni Cilghal przychodzi mistrz Skywalker. Chce znać postępy w badaniu dwumyślnych Jedi. Kalamarianka nakazuje wyjście swoim uczniom, po czym informuje mistrza, że do uzyskania zadowalających wyników musi torturować Alemę i Killiczkę. Luke jako nowoczesny Jedi zezwala na to i ogląda wykresy funkcji mózgowych obiektów. Więź między dwumyślnymi nakazuje Tesarowi, Tahiri i Tekli opuścić laboratorium. Cilghal przerywa tortury, ponieważ uzyskała dowód na istnienie dwóch świadomości wśród Killików. Razem z Jacenem i Skywalkerem przypuszczają, że tajemniczym gniazdem Gorog, a jednocześnie całą Kolonią, kierują Welk i Lomi Plo.

Na Ossusie Leia Organa Solo oraz jej mąż Han, spotykają się ze starszyzną Ithorian w celu przekazania im odkrytych niedawno, nie zamieszkanych planet. Gdy księżniczka ma przejść do rzeczy pojawia się Szef Państwa Omas. Twierdzi, że umówił się w tej sali z mistrzami Jedi. Wkrótce przybywają starsi. Przywódca Sojuszu Galaktycznego chce wiedzieć, co Hapańska Flota robi w Kolonii. Jest zbulwersowany gdy dowiaduje się o interwencji Jacena. Wśród mistrzów rodzi się dyskusja. Jedi dzielą się w niej na obozy. Jedi min. Corran Horn, popiera twierdzenie, że Jedi służą Sojuszowi Galaktycznemu. Natomiast drugi obóz, min. Kyp Durron, mówią, że Jedi służą Mocy. Dyskusja trwałaby wiecznie gdyby nie Leia, która wymyśliła jak rozwiązać problem Kolonii. W sumieniu wiedziała, że krzywdzi Ithorian, ale zaproponowała oddanie znalezionych planet jako nową siedzibę dla gniazd Killików. Han rozumiejąc tok rozumowania żony i wykorzystując swój spryt mówi, że mogą to zrobić tylko jeśli Omas ofiaruje Ithorianom Borao. Ithorianie są wielce szczęśliwi słysząc te słowa i dziękują za pomoc. Omas natomiast jest tylko w połowie zadowolony, ale widząc sposób na zażegnanie rodzącego się konfliktu, godzi się na warunki Solo.

Rankiem Jaina Solo budzi się zaskoczona po Tańcu Połączenia. Spleciony z nią leży Zekk. Wkrótce mężczyzna również się budzi. W myślach jest zawstydzony swoimi uczuciami do Jainy. Kobieta oczywiście wie o jego uczuciach i mówi mu, że nic między nimi nie było. Nagle przychodzi Raynar ze swoją świtą. Rozkazuje opuścić im Kolonię, gdyż Chissowie zaatakują, a on nie chce ich narażać Jaina oparła się jego woli i odkryła podstęp, Unu chce zaatakować Chissów. Teraz Thul postanowił zmienić zdanie. Pozwala zostać Jedi w Kolonii, ale nakazuje im pozostanie w barakach. Jaina chce z nim dyskutować, jednak umysł Taat nakazuje jej słuchanie poleceń.

Alema Rar.

Skywalkerowie i Solo obserwują ucieczkę Killiczki i Alemy. Chcą by to wyglądało na nieoczekiwane. Jednak taki jest plan Hana, który chce wyśledzić Mroczne Gniazdo. Jako, że Ben wykazuje symptomy dwumyślnego, Jedi odprawiają go w towarzystwie Jacena. Nagle zjawia się programista Zakarisz Ghent. Chce porozmawiać z bliźniakami. Jedi proszą, aby przybył później. Jednak gdy słyszą, że chodzi o tajemniczą kobietę, nakazuje odtworzyć hologram. Widzą w nim rozmowę Obi-Wana Kenobiego z tajemniczą kobietą imieniem Padmé. Dowiadują się, że ich ojciec Anakin kochał tę kobietę. W tym samym czasie R2-D2 przerywa dostęp do swoich danych. Ghent mówi, że jeśli nie chcą wykonać szkodliwych dla robota procedur, muszą znaleźć notatnik konstruktora modelów R2.

Jaina i Zekk dzięki umysłowi Taatów obserwują przybycie posiłków od Spółki Handlowej Bornanyn. W tym samym czasie Jacen nawiązał uniwersalny kontakt ze swoją siostrą bliźniaczką. Uświadomił jej, że musi się wyzbyć wpływu Kolonii na jej umysł. Przypomniał, że to Welk i Lomi Plo spowodowali śmierć ich brata, Anakina. Jaina postanowiła się sprzeciwić. Przygotowała cały gniew i przelała go też w Zekka. Jedi chcieli opuścić Kolonię. Nagle Killikowie zaczęli przeć do baraków Jedi, jakby mieli tam coś do roboty. Nieustanny napór owadów zmusił Jainę do zmiany taktyki. Postanowiła pokonać Kolonię miłością, w odpowiednim momencie. Dodała otuchy Zekkowi i wróciła do baraków. Tam nawiązała kontakt z Jaggedem Felem i ostrzegła go o pułapce UnuThula.

Małżeństwo Solo oczekuje na przybycie Skywalkerów, w przestrzeni Qoribu. Wkrótce mistrzowie wyskakują z nadprzestrzeni w swoich StealthXach. Udało im się zidentyfikować księżyc Kr jako siedzibę Mrocznego Gniazda. Jedi ruszają w jego stronę. Na spotkanie im, z powierzchni satelity, startują strzałostatki. Na pokładzie Millennium Falcona pojawia się transmisja od Jaggeda Fela i Dukata Graya. Przywódcy wrogich sobie flot, chcą znać powód obecności Solo w przestrzeni Qoribu. Gdy dowiadują się o niebezpieczeństwie w jakim są Skywalkerowie, wysyłają floty, aby im pomogły. Leia wiedząc, że to może rozpocząć wojnę, stara się przekonać dowódców do pozostania na stanowiskach lecz tamci są nieugięci.

W przestrzeni Kr, Mara i Luke Skywalkerowie starają się unikać walki z Gorogami, chcąc uzyskać informacje na temat ich gniazda. W jednej chwili myśliwiec Mary zostaje zestrzelony. Jedi utrzymuje swoją maszynę tylko dzięki Mocy. Luke postanawia, że wystrzelą torpedy protonowe do hangaru gniazda, aby dać sygnał o ich położeniu załodze Millennium Falcona.

W tym samym czasie do Leii Organy przychodzą myśli wysłane przez Luke'a, o ich katastrofie. Prosi Hana o start, lecz mąż odpowiada, że wejdą w krzyżowy ogień Hapan i Chissów. Księżniczka mówi mu o awaryjnym lądowaniu Skywalkerów na powierzchni Kr. Han bez zastanowienia rusza w kierunku księżyca.

Skywalkerowie zwiedzają hangar Mrocznego Gniazda. Znajdują wrak skiffa należącego do Alemy Rar lecz nie odnajdują jej ciała. Następuje seria trzech wybuchów, w których wyniku kombinezon próżniowy Luke'a zostaje uszkodzony. Mistrz Jedi lekceważy awarię, twierdząc, że wyciek powietrza to nie jest sprawa ogromnej wagi.

Skywalkerowie "płyną" do wnętrza Mrocznego Gniazda. Brak grawitacji nie pomaga im w ich ucieczce przez Killikami, którzy opuścili swoje strzałostatki. Zauważają membranę, która służy Killikom za śluzę. Postanawiają przebić ją mieczami, aby powstrzymać wrogów. Gdy większość owadów umiera, Luke sprawdza odczyty tlenu w kombinezonie i orientuje się, że pozostało mu tylko piętnaście minut życia.

W tym samym czasie Solo zbliżają się do powierzchni Kr. Ich chissańska eskorta zostawia ich samych. Nagle pojawia się rój strzałostatków. Han rozkazuje Jae Juunowi, aby wyłączył systemy Millennium Falcona i przelał całą energię w taki sposób, aby czujniki strzałostatków wzięły ich za ciało stałe. Po rozbiciu się większości wrogów o ich powierzchnię, Solo odpalają Millennium Falcona na nowo i ruszają na pomoc Skywalkerom.

Jaina i Zekk dostali rozkaz, aby znaleźć Lowbaccę i odlecieć z Qoribu. Unu postąpił tak, dlatego, że Jedi ostrzegli Chissów o jego pułapce. Początkowo Thul powstrzymuje Jedi przed bezpośrednim lotem, chcąc oczyścić im drogę siłą uderzeniową Wielkiego Roju. Lecz kiedy młodzi Jedi odkryli obecność Solo i Skywalkerów na Kr, zezwolił na ich lot.

W Mrocznym Gnieździe Skywalkerowie walczą z rzeszami Killików. Znaleźli się już w części zawierającej atmosferę, więc Luke nie musi się bać uduszenia. Nagle pojawia się Alema Rar z setkami wojowników i otacza mistrzów Jedi.

Solo, Kyp Durron, Kyle Katarn, Saba Sebatyne, Octa Ramis i cztery roboty Robalobójcy poszukują mistrzów w środku gniazda Gorog. Po drodze napotykają szczątki setek Killików. Han stwierdza, że właściwie to Skywalkerom nie potrzebne wsparcie. Po trwającej jakiś czas wędrówce, zbliżają się do miejsca pobytu mistrzów Jedi.

Młodzi Jedi zbliżają się do statku, na którym przetrzymywany jest Lowie. Widzą chaotyczny odwrót Chissów. Po krótkiej analizie orientują się, że flota wykonuje manewr Bothańskiego zniknięcia. Rycerze zgadzają się, że trzeba powiadomić UnuThula. Przywódca Kolonii zajęty prowadzeniem walki, stale odpycha ich umysły. Gdy Jedi zbliżają się do jego okrętów, informują go o zasadzce wroga. Raynar po zastanowieniu postanawia zatrzymać flotę. Rycerze gonią uciekający statek, na którego pokładzie jest Lowbacca. Gdy zbliżają się wystarczająco, StealthX zarezerwowany dla Wookiego uległ zniszczeniu. W chwilę potem Jaina wyczuła, że okręt wchodzi w nadprzestrzeń. Lowie tymczasowo jest poza zasięgiem.

UnuThul.

Skywalkerowie zmagają się z setkami Gorogów. Walka trwa i mistrzowie powoli wyrzynają sobie drogę do Alemy. Postanawiają się rozdzielić. Mara zajmuje się rojem owadów, a Luke podąża w stronę Twi'lekanki. Dwumyślna atakuje Luke'a, lecz ten kilkoma ciosami ją rozbraja i przebija jej własnym mieczem, jej bark. W tym samym czasie Mara zostaje ranna i tylko dzięki Mocy wciąż może walczyć. Luke wysyła zdesperowane myśli wołające o pomoc do Leii.

Solo, roboty i mistrzowie Jedi nieustannie wycinają sobie drogę do miejsca pobytu kompanów. Han nakazuje robotom "szybkie rozwiązanie". Droidy mają odpalić detonatory termiczne. Po tym ruchu Killikowie padają martwi. Ekipa ratunkowa nawiązuje kontakt ze Skywalkerami i prosi o powrót lecz ci nie zamierzają wrócić nie pokonawszy Welka.

Jaina i Zekk zbliżyli się do Mrocznego Gniazda. Zauważyli, że Millennium Falcon szykuje się do odlotu, bez ich właścicieli. Chcieli odpalić torpedy protonowe lecz Jae Juun zgłosił się do nich i powiedział, że tylko chce przestawić statek, aby szczątki się o niego nie obijały. W tym samym momencie pojawił się UnuThul.

Skywalkerowie wciąż toczą walkę. Luke znajduje Welka. Początkowo Mroczny Jedi ucieka z miejsca na miejsce lecz w końcu Luke'owi udaje się go związać walką. Po trwającej jakiś czas wymianie ciosów, rozbraja Welka i przebija mu brzuch jego własnym mieczem. W tej samej chwili pojawia się ekipa ratunkowa.

W Mrocznym Gnieździe grupa ratunkowa opatrzyła rany Skywalkerów. Nagle Leia wyczuła nadejście Jainy, Zekka i UnuThula. Przywódca Kolonii pojawił się ze swoją świtą. Raynar zażądał wyjaśnienia "rzezi" Killików. Jedi powiedzieli mu, że to oni zostali zaatakowani i postanowili pokazać mu gniazdo Gorog. Opowiadają mu historię powstania gniazda i teorię Cilghal na temat podwójnej świadomości Killików. Leia chcąc nakłonić go do przenosin gniazd na znalezione niedawno, opuszczone planety, zgadza się z Unu, który twierdzi, że Mroczne Gniazdo i wojna to twór Chissów. Po krótkich negocjacjach Leii udaje się przekonać przywódcę Kolonii do przenosin gniazd Qoribu na nowe planety.

Po zbudowaniu tymczasowych gniazd na hapańskich statkach, Killikowie, Solo oraz Jedi znajdują się na pokładzie Kendalla. Gatunek śpiewa żałobną pieśń za swoim domem, który jest zmuszony opuścić. Jeden z adiutantów Dukata Gray'a informuje, że arystokra Formbi pragnie rozmawiać z mistrzem Skywalkerem. Chiss dziękuje Jedi za ich pomoc w uniknięciu wojny. Jaina i Zekk proszą go żeby poprosił do holokomu Jaggeda Fela. Dziękują komendantowi za uwolnienie Lowbacci i wyrażają chęć spotkania w milszych okolicznościach. Po rozłączeniu się z rozmówcami Gray gratuluje Leii talentu do polityki. Księżniczka dziękuje za wyrazy uznania i oznajmia, że postanawia wkroczyć na nową ścieżkę. Chce zostać pełnoprawnym i w pełni wyszkolonym rycerzem Jedi. Prosi też mistrzynię Sabę Sebatyne, aby została jej nauczycielką. Barabelka zgadza się na prośbę Leii. W chwilę potem Kendall wchodzi w nadprzestrzeń.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Postacie główne

Postacie poboczne

Modele droidów

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Galeria

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2005, 26 lipca USA 9780345463043 Del Rey 544 stron Druk (miękka) 7,99 USD
2005, 26 lipca USA 9780739320341 Random House Audio 300 minut Audiobook 27,50 USD (CD)
2005, 6 grudnia USA 9780345463142 Del Rey 544 stron Ebook 7,99 USD
2006, 25 kwietnia Polska 9788324124695 Wydawnictwo Amber 448 stron Druk (miękka) 39,80 PLN
2007, 20 lutego USA 9780739356999 Random House Audio 300 minut Audiobook 13,75 USD

Przypisy

  1. 1,0 1,1  The Joiner King (Star Wars: Dark Nest, Book 1) w katalogu sklepu internetowego Amazon.com
  2. Informacja od wydawnictwa Amber.
  3. WŁADCA DWUMYŚLNYCH Link zapasowy z dnia 10.05.2006 na web.archive.org

Recenzje

Linki zewnętrzne


Mroczne Gniazdo
[Pokaż/Ukryj]