Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Meewalha

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Meewalha
Rasa: Noghri
Kolor oczu: Czarne
Przynależność: Galaktyczna Federacja Niezależnych Sojuszów
Profesja: Ochroniarz
Meewalha była ochroniarzem księżniczki Leii Organy Solo oraz jej męża Hana. Wywodziła się z rasy Noghrich.

Biografia

Misja na Borao

Meewalha uczestniczyła w misji, małżeństwa Solo na Borao, w celu uzyskania planety dla Ithorian, którzy utracili swój świat. Gdy nieznany skiff należący do spółki RePlanetHab zaczął strzelać do Millennium Falcon, Han rozkazał jej, by wraz z Cakhmaimem udali się kabin dział Sokoła. Dzięki ich umiejętnością i Mocy, której użyła Leia, udało im się bezpiecznie opuścić planetę.

Konflikt z Mrocznym Gniazdem

Gdy Solo przybyli do gniazda Yoggoy, miejscowi chcieli dokonać handlu z nowo przybyłymi. Typ tej transakcji był dosyć nietypowy, gdyż polegał na wymianie. Tubylcy wynosili ze statku wszystko co chcieli dostać, w zamian ofiarowali inne produkty – min. membrozję. Gdy natrafili na Killicki zmierzch nie chcieli go zwrócić. Han musiał podstępem odebrać owadom dzieło sztuki. Cakhmaim i Meewahla chcieli po prostu odebrać siłą obraz lecz Solo im tego zabronili. Zamiast tego postawili ich na straży cennego dzieła, z zezwoleniem na użycie siły w razie konieczności.

Po jakimś czasie gdy Solo postanowili zawieźć ranną Sabę Sebatyne na Ossus, Alema Rar dokonała sabotażu na Sokole. Solo byli zmuszeni do lądowania na nieznanej planecie, ponieważ Jedi zepsuła hipernapęd. Widząc jej czyn Han rozkazał jej pojmanie. Dwumyślna jednak nie chciała się poddać. Zaatakowała Leię oraz Noghrich. Początkowo Cakhmaimowi i Meewahlsze udawało się wystarczająco zająć przeciwniczkę. W pewnym momencie zbuntowana Jedi pokonała Noghrich. Wtedy Leia była zmuszona walczyć w pojedynkę i tylko dzięki podstępowi zdołała wygrać. Gdy Solo skrępowali Alemę, umieścili ją w ładowni Sokoła. Cakhmaim i Meewahla zostali postawieni na straży więzionej Twi'lekanki.

W czasie bitwy o Kr Solo opuścili pokład swojego frachtowca, ponieważ poszli z pomocą mistrzom Skywalkerom. Pozostawili go pod opieką Noghrich, C-3PO, Jae Juuna i Tarfanga. Gdy ochroniarze byli zajęci walką z Killikami, Tarfang wyłączył robota i chciał uprowadzić statek. Powstrzymali go Jaina Solo i Zekk, którzy również przylecieli na pomoc starszym Jedi. Juun szybko wytłumaczył się przez komlink, że chcieli tylko przeparkować Sokoła. Po tym incydencie nie wiadomo z jakich przyczyn Noghri nie powiadomiła o wszystkim Solo.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!